Właśnie został rozstrzygnięty VII Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej. Opolskie przedstawienie dostało się do finału

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
"Balladyna” w reżyserii Konrada Dworakowskiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora to jedno z sześciu przedstawień, które zobaczymy podczas tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych/Klasyka Żywa.
"Balladyna” w reżyserii Konrada Dworakowskiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora to jedno z sześciu przedstawień, które zobaczymy podczas tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych/Klasyka Żywa. Grzegorz Gajos
"Balladyna” w reżyserii Konrada Dworakowskiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora to jedno z sześciu przedstawień, które zobaczymy podczas tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych/Klasyka Żywa. To duży sukces, bo o nominację walczyło 35 przedstawień z całej Polski.

Właśnie został rozstrzygnięty VII Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Oprócz opolskiego przedstawienia do finału nominowano inscenizacje klasyczne z Gdańska, Gniezna, Krakowa i Poznania.

Podczas 46.OKT zobaczymy trzy wystawienia wielkich dramatów romantycznych, inscenizację najwybitniejszego dzieła Wojciecha Bogusławskiego, sceniczną interpretację powieści Bolesława Prusa oraz oryginalne, taneczne odczytanie dzieł Witkacego.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przywiezie do Opola dwa przestawienia: „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” (reż. Cezary Tomaszewski) oraz głośne „Dziady” (reż. Maja Kleczewska), do oglądania których tak nieskutecznie zniechęcała małopolska kurator oświaty.

Polski Teatr Tańca z Poznania pokaże „Kurkę wodną albo urojenie” (reż. Igor Gorzkowski). Zespół Teatru Fredry w Gnieźnie wystawi "Lalkę" (reż. Radosław Rychcik), a Teatr Wybrzeże w Gdańsku zaprezentuje "Lillę Wenedę" (reż. Grzegorz Wiśniewski).

To najlepsze spektakle polskiej klasyki z 2021 roku.

Do konkursu tym razem zgłoszono 35 inscenizacji dzieł klasycznych z całego kraju. W tym roku nie przyznano Nagrody Specjalnej im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe. Z uwagi na brak zgłoszeń spektakli przygotowanych na podstawie utworów Cypriana Kamila Norwida nie przyznano również nagrody specjalnej z okazji dwusetnej rocznicy urodzin poety. Kwoty przewidziane na obie nagrody (łącznie 40 000 zł) dołączone zostaną do puli nagród 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / Klasyka Żywa.

W tym roku festiwal planowany jest na przełomie maja i czerwca. Finaliści na deskach Teatru Kochanowskiego powalczą o główne nagrody konkursu, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę oraz o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego. Laureatów wyłoni jury, w którego skład wejdą znawcy teatru i dramatu, teoretycy i praktycy.

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych. Od kilku lat finał konkursu odbywa się podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska