Wójt Zębowic zwolnił swojego zastępcę

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Waldemar Czaja (z lewej) i Edmund Langosz. Wtedy jeszcze w dobrej komitywie, teraz ich drogi polityczne się rozeszły.
Waldemar Czaja (z lewej) i Edmund Langosz. Wtedy jeszcze w dobrej komitywie, teraz ich drogi polityczne się rozeszły. Archiwum
Edmund Langosz po 11 latach został najpierw odwołany ze stanowiska wicewójta, a następnie zwolniony z urzędu.

Edmund Langosz został odwołany przez Waldemara Czaję z funkcji zastępcy wójta. W takim przypadku automatycznie wrócił na zajmowane wcześniej stanowisko kierownika referatu ds. rozwoju regionalnego.

Tylko że wójt zlikwidował ten referat, w związku z tym Edmund Langosz zostanie zwolniony i przestanie być pracownikiem urzędu gminy.

- Dałem mu czas, żeby się określił, po czyjej jest stronie: wójta czy przeciwnej - mówi Waldemar Czaja, włodarz Zębowic. - Postanowiłem usprawnić zarządzanie w urzędzie poprzez likwidację małego referatu i powołanie dużego.

- Wójt niesłusznie uważa, że stoję po stronie radnych, którzy mu się sprzeciwiają - mówi Edmund Langosz. - Z tego powodu zostałem najpierw odwołany, a następnie zwolniony.

Waldemar Czaja podkreśla, że to on jako wójt kieruje pracą urzędy gminy. W związku z tym powoływanie i odwoływanie zastępców należy do jego kompetencji.

Mimo iż w Zębowicach Mniejszość Niemiecka ma przygniatającą większość (wójta i 14 radnych), to ośmioro rajców stanęło ostatnio w opozycji wobec wójta Waldemara Czai.
Kością niezgody stał się zakup Domu Spotkań od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (500 tys. zł) i nowego wozu strażackiego dla OSP Zębowice (750 tys. zł). Radni nie zgodzili się na te wydatki i nie uchwalili budżetu. Budżet ustaliła w końcu Regionalna Izba Obrachunkowa, a Waldemar Czaja postawił na swoim i wydatki wpisał do budżetu. Sfinansuje je z cięć i oszczędności.

Przeciwnicy wójta zarzucają mu, że zwolnienie zastępcy wcale nie da oszczędności. Wójt zatrudnił bowiem w październiku asystentkę Joannę Fassę.

- Została doradcą do spraw pozyskiwania środków zewnętrznych i pomocy w planowaniu przestrzennym. Zatrudniłem ją ze względu na posiadane doświadczenie i wiedzę teoretyczną, jaką zdobyła w pracy na uniwersytecie - mówi Waldemar Czaja.

To niejedyna roszada w gminie Zębowice. W ubiegłym roku wójt zwolnił ze stanowiska dyrektora ośrodka kultury Monikę Czyrnię i zatrudnił na jej miejsce (również bez konkursu) Cypriana Tkacza.

Część radnych krytycznie ocenia zwolnienie wicewójta. Radni z Radawia wraz z mieszkańcami napisali list z podziękowaniami dla Edmunda Langosza za 11-letnią pracę na stanowisku zastępcy wójta.

- Poprosiliśmy, aby nasz list zamieszczono w „Informatorze gminy”, redagowanym przez wójta. Ale wójt nie zgodził się i podziękowania nie ukazały się - mówi Damian Ledwig, zastępca przewodniczącego rady gminy.

Niektórzy interpretują zwolnienie wójta za kolejny przejaw konfliktu Zębowic z Radawiem, dwóch największych wiosek w gminie.
Czytaj więcej w piątek (18 marca) w tygodniku "NTO Olesno-Kluczbork" lub kup e-wydanie NTO.

Wideo

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pszylepek

Moje posty znikają... Ciekawe  :huh:. Miejcie odrobinę przyzwoitości Panowie...

l
lol

Radawie jest fajne  :)  :D 

e
egon

człowieku a ty swoje straz straz jeszcze raz straz zdejm te okulary

A
Albert

To rada łamie prawo. Nie uchwaliła budżetu i działa na niekorzyść mieszkańców. W Zębowicach są centralne punkty: szkoły, urząd, ośrodek zdrowia, kościół, cmentarz, sklepy, cukiernia itd., a budynek remizy tuż obok, jeżeli coś się stanie straż zaraz jest - a tak czym mieliby dojechać - koniem? traktorem? Wójt stara się o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, a radni to mają w nosie byle pokazać, że oni tutaj rządzą i będzie tak jak oni chcą. Obudźmy się i nie pozwólmy, żeby w kolejnej kadencji radni weszli do samorządu z marszu. Jaki oni mają mandat społeczny. Nawet przeciw ich kandydaturom nie szło głosować, a teraz chcą doprowadzić do paraliżu gminy. Powywalać na zbity łeb urzędasów. Wójt dobrze robi, że redukuje niepotrzebne funkcje zastępców, kierowników. Wszędzie tak jest na logikę. Tylko jakoś pan redaktor dziwnie tendencyjny, niech lepiej się swojej gminie przyjrzy, czy tam tak różowo.

e
egon

czy ktoś wrescie  pomyśli ze tu nie chodzi o straz a o wojta który ewidetnie lamie prawo

T
Taki sobie zwykły człowiek

Panie Janie, mnie zupełnie o to nie chodzi, tyle że w myśl orzecznictwa sądowego - a to proszę sobie wyszukać, pracodawca - nie tylko wójt - ale każdy, zwalniając kierownika z pracy, nie musi uzasadniać szerzej "utraty zaufania". Ja też nie z tej Gminy jestem. Obserwuję po prostu. Prowadzę firmę prywatną, więc zupełnie inna branża. Według mnie jeżeli Wójtowi nie po drodze ze swoim zastępcą miał prawo się z nim rozstać. Ciekawe czy dobrze by nam się pracowało z kierownikiem, któremu nie ufamy? Według mnie w zakresie odwołania swego zastępcy, wójt ma do tego prawo, bo to wyłącznie przez niego powołana osoba na to stanowisko. Nie raz tak bywało w innych samorządach. Proszę poczytaj Szanowny Janie.

J
Jan

"Zaufanie ma szczególne znaczenie w relacjach z pracownikami, którym pracodawca daje większy kredyt zaufania niż „zwykłym” pracownikom"

 

 

- pełna zgoda co do zasady, ale na takie dictum w kontekście powyższego tekstu i wydarzeń ostatnich miesięcy w Waszej gminie trudno przystać. Mało tego, ono jest śmiesznie niedorzeczne:) 

 

 

Jak można utracić do kogoś zaufanie, kiedy nie popełnił, żadnego czynu, który mógłby to zaufanie nadszarpnąć. Bo chyba tak doświadczony wójt, jak Czaja nie buduje zaufania do pracownika organu wykonawczego na podstawie działań członków organu uchwałodawczego? Można by się doszukiwać takich postaci w historii świata, które wszędzie wietrzyły spisek - (Neron?), ale on był szalony, chyba nie chcesz Zwykły człowieku udowadniać, że z Waszym wójtem coś nie tak na tym polu? 

 

 

Chyba, że są jakieś dowody na współpracę zastępcy z Radnymi? Nagrania, podsłuchy, tajne bumagi? A może Radny-brat? Ale nawet gdyby, to tych radnych braci tylko dwóch z Radawia, a reszta? Kuzyni? 

 

 

Mógł kogoś z rodziny zatrudnić, bo w swojej wypowiedzi się na to też się powołujesz Zwyczajny Człowieku, ale śledząc wypowiedzi Czai w tym i poprzednim artykule, nie sądzę, żeby ktokolwiek cokolwiek miał do powiedzenia w tej gminie poza nim :) 

 

 

Zatem czekam na dowody, bo póki co Wszystkie świadczą przeciw Czai, rozumiem, że to musi być dla niego nie przyjemne, ale ten Wasz Pszylepek ze swoimi odnośnikami do BIPów mnie przekonał, a druga strona jakoś nie chce... Albo... nie ma czym? 

 

 

Świątecznie pozdrawiam :) 

 

Jan

 

P.S. 

Używam interpunkcji :)

G
Gość

A moze  zaczelibyscie pisac swe artykuly uzywajac znakow interpunkcyjnych?

Tak bez przecinka i kropki NIE MOZNA TEGO CZYTAC!

g
gosc

i jeszcze duzo wody ze sciekami w Radawskiej rzece uplynie zanim do jakiejkowiek sprawy sadowej dojdzie i przez ten czas sie jeszcze duzo nowego wydarzy

T
Taki sobie zwykły człowiek

Panie Janie i pozostali dyskutanci. Wójt pomimo swych wypowiedzi które pozornie mogą wydawać się dla niego samego nie korzystne jednak najprawdopodobniej ma jednak rację i obroni się w sądzie, a to dlatego, że zwolnił 1). Zastępcę Wójta, 2). Kierownika referatu, a tutaj już tłumaczy się to tak:

Zaufanie ma szczególne znaczenie w relacjach z pracownikami, którym pracodawca daje większy kredyt zaufania niż „zwykłym” pracownikom. Chodzi tu o osoby:

zajmujące stanowiska kierownicze,mające dostęp do informacji poufnych czy istotnych dla działalności pracodawcy,zajmujące w spółce szczególne stanowiska (np. rzecznika prasowego, prawnika).

Sąd Najwyższy w wyroku z 4 marca 2009 r. stwierdził, że utrata zaufania do pracownika może uzasadniać wypowiedzenie definitywne umowy o pracę. Ma to szczególne odniesienie do przypadku utraty zaufania do pracownika zajmującego stanowisko kierownicze, wobec którego stosuje się ostrzejsze kryteria oceny stawianych mu wymagań i oczekiwań (II PK 202/08).

 

Szczególnie dużym zaufaniem pracodawca darzy osoby zajmujące stanowiska kierownicze ze
względu na wagę pełnionych obowiązków oraz fakt, że niejednokrotnie osoby te stanowią swoisty
łącznik pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Stanowisko judykatury aprobowane przez
przedstawicieli doktryny jest zgodne co, do tego, iż pracodawca ma prawo wymagać od osoby
zajmującej stanowisko kierownicze więcej: „w stosunku do pracowników na stanowiskach
kierowniczych i samodzielnych w kontekście wymogu zasadności wypowiedzenia należy stosować
ostrzejsze kryteria ich zachowania” (vide: Z. Góral, Kodeks pracy. Komentarz. 2012). I tak,
„utrata zaufania do pracownika zajmującego kierownicze stanowisko uzasadnia wypowiedzenie
umowy o pracę także wtedy, gdy nie można pracownikowi przypisać winy w określonym
zachowaniu (tworzenie układów rodzinnych w miejscu pracy), jednakże obiektywnie nosi ono
cechy naruszenia obowiązków pracowniczych w zakresie dbałości o dobro lub mienie pracodawcy”
(vide: I PKN 1/00).

 

J
Jan

Pani Pszylepek jestem pełen podziwu dla Pana zaangażowania w sprawy gminy:) Uważam jednak, że takich informacji, które Pan tu podaje nie należy publikować tylko tutaj, wśród ludzi, którzy nawet ich nie czytają, a nawet jak czytają to ze z góry założoną tezą, ale wysyłać do sprawdzenia do właściwych instytucji oraz składać w formie skarg na działalność wójta do Rady Gminy. To haniebne naruszenia oraz marnotrawienie pieniędzy publicznych, a przede wszystkim, brak etyki - takie rzeczy można mówić i robić w swojej prywatnej firmie, ale nie jednostce samorządowej. Wzywam Pana o wysłanie wszystkich takich informacji do właściwych urzędów kontrolnych! Zatajanie wykroczeń i przestępstw jest również karane. 

 

A Wy, drodzy dyskutanci, skończcie z argumentami "ad persona", rozumiem, że Czaja kompromituje się sam swoimi wypowiedziami, nawet w tym artykule i nie jest łatwo go bronić, ale postarajcie się, bo wyzywać kogoś: chdziaj, nieuk czy co tam jeszcze padało - to zwykłe buractwo i wystawia opinie tylko Wam samym! W Polsce, ale też każdym innym, nietotalitarnym kraju, za poglądy i sympatie się nie zwalnia z pracy, ewentualnie można kogoś usunąć z partii, ale Urząd Gminy nie jest partią jednego wodza, tylko miejscem pracy sprawy takie reguluje Kodeks Pracy a ewentualne wątpliwości reguluje sąd pracy. W związku z powyższą wypowiedzią Czai wydaje się zasadne, aby Langosz do tej instytucji się udał. Wasz wójt jest butny i chyba nierozumny jeśli, mając przeciw sobie tyle faktów, dalej uprawia swoją samowolę. 

 

Niestety korzysta z poziomu dyskusji, którym posługujecie się się Wy, drodzy dyskutanci! 

 

Rekomendacja na Wielki Tydzień: 

1. Pan Pszylepek pisze maile do sądów oraz do odpowiednich instytucji

2. Pan Langosz opisuje sytuację, drukuje artykuł i wysyła do sądu pracy, 

3. ... a reszta dyskutantów do spowiedzi, a przedtem przeprosić się za te bezsensowne obelgi pod swoim adresem - powołujcie się na fakty, a nie na ploty - zresztą ploty to też grzech! 

G
Gosc

A co jest zlego w byciu pielegniarzem lub pielegniarka?

R
Radawiak
W dniu 18.03.2016 o 09:31, Anna napisał:

Panie Edmundzie, Pan jako jedyny potrafi się przyzwoicie zachować.Trzymam kciuki i wierzę, że znajdzie Pan pracę dającą satysfakcję.

Tak wróci do dawnego zajęcia pielęgniarza!!!!!!

K
Kulturalna

"To niejedyna roszada w gminie Zębowice. W ubiegłym roku wójt zwolnił ze stanowiska dyrektora ośrodka kultury Monikę Czyrnię i zatrudnił na jej miejsce (również bez konkursu) Cypriana Tkacza" 

 

Od czasu kiedy mamy nowego dyrektora ośrodka kultury, to się tyle dzieje, że Gmina Zębowice zostanie wkrótce EUROPEJSKĄ STOLICĄ KULTURY !!!!

 


 

 

R
Radca Znawca

i dobrze a w czym problem ze to rodzina byle byl spokoj i porzadek 

i wlasciwie podejmowane decyzje a ty pszylepek powinienes juz byc dr.hab. z za twoja niezawisla wiedza moze Jaki by cie zatrudnil 

chyba do roli blazna bo z Familoku jeszcze sie nikt do tej pory nie wybil narobisz bajzlu i znikniesz jak ten Mietek i co wtedy Radawie bez ciebie zrobi moze bys tak ten plac wyrownal o pozamiatal na swieta zeby bylo przyjemniej piszesz i nudzisz a sie nie znasz jak masz jaja to jedz do gminy i porozmawiaj na ten temat osobiscie z Wojtem a on chyba dla ciebie kiedys ten czas znajdzie nie zapomnij o aparacie i dyktafonie a pozniej wrzuc to na youtube i staniesz sie slawnym Raz bronisz i chwalisz tego Wojta a raz z widlami na niego jak U Kargula i Pawlaka czyli taka chadziajska mentalnosc jednak w tobie siedzi 

Dodaj ogłoszenie