Wraca Liceum Ogólnokształcące im. Chrobrego w Głuchołazach. Organizuje je stowarzyszenie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Po trzech latach nieobecności Liceum Ogólnokształcące im. Chrobrego wraca do Głuchołaz. Szkołę organizują „starsi koledzy”.

To ma być kameralna szkoła na wysokim poziomie. Na dodatek organizowana przez samych obywateli Głuchołaz i dawnych absolwentów, którzy chcą zrobić coś dobrego dla młodszych pokoleń i dla swojego miasta. Stowarzyszenie na Rzecz Szkół „Chrobry”, które od 14 lat wspiera w Głuchołazach miejscowe szkolnictwo i inicjatywy młodzieżowe, przystąpiło do organizacji Stowarzyszeniowego Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Szkoła ma przejąć chlubne i wieloletnie tradycje dawnego LO. Stowarzyszenie chce ją prowadzić w pustym budynku „ogólniaka” i liczy, że burmistrz udostępni obiekt w użyczenie.

- Ruszamy z nauką 1 września. Jestem przekonany, że do tego czasu pokonamy wszelkie formalności - zapowiada Jerzy Dziurowski, prezes stowarzyszenia. - To ma sens. Wierzę, że się uda.

LO w Głuchołazach powstało już w 1945 roku. Przez ostatnie lata szkołę prowadziła gmina, ale ostatecznie wycofała się i przekazała placówkę powiatowi. Starostwo włączyło LO w struktury Zespołu Szkół i przeniosło uczniów do innego budynku. Od 2 lat nie udało się zebrać ani jednej klasy pierwszej. Teraz cała młodzież wybierając szkoły ogólnokształcące musi dojeżdżać do Nysy.

- Mamy dobrą, kreatywną i ofiarną kadrę nauczycielską w Głuchołazach. Jesteśmy w stanie zorganizować u nas dobrą edukację - mówi Jerzy Dziurowski. - Uważamy, że nasze liceum powinno przede wszystkim dobrze przygotować do matury i dalszej edukacji, dlatego stawiamy na wysoki poziom podstawowych przedmiotów. Po konsultacjach z młodzieżą i uczniami zaproponujemy także indywidualne formy nauczania innych przedmiotów.

Stowarzyszenie ma propozycję dla rodziców uczniów. Wszyscy mogą się włączyć w pracę, przystąpić do stowarzyszenia, pomagać w zdobywaniu nowych możliwości, realizacji kolejnych pomysłów.

- Liczymy na zaangażowanie wielu osób. Na sympatię i chęć współpracy ze strony absolwentów „Chrobrego” i rodziców - mówi Jerzy Dziurowski.

Nadchodzący rok szkolny będzie wyjątkowy, bo do pierwszych klas ponadpodstawowych pójdą jednocześnie dwa roczniki - absolwenci klas VIII i III gimnazjum. W gminie Głuchołazy to ok. 300 osób. Stowarzyszenie już w przyszłym tygodniu zaczyna serię spotkań z młodzieżą. Nowa - stara szkoła będzie miała status publicznej, a więc otrzyma od powiatu należną subwencję oświatową.

- Będziemy zabiegać o dodatkowe środki unijne, wsparcie firm, osób prywatnych. Jako organizacja pożytku publicznego możemy zbierać 1 procent podatku dochodowego - mówi prezes stowarzyszenia. - Nie zamierzamy wprowadzić czesnego. To będzie szkoła dla każdego ucznia.

ZOBACZ TAKŻE: 1 procent podatku 2019 w PIT za 2018 roku. Jak rozliczyć po zmianach?

Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska