WSZiA będzie szkolić opolskich więźniów

Służba więzienna
Dr Wojciech Duczmal, prorektor WSZiA:- Mamy nadzieję, że nasze działania ułatwią powrót do społeczeństwa osobom, które z powodu odbywania kary nie pracowały od długiego czasu.
Dr Wojciech Duczmal, prorektor WSZiA:- Mamy nadzieję, że nasze działania ułatwią powrót do społeczeństwa osobom, które z powodu odbywania kary nie pracowały od długiego czasu. Służba więzienna
Uczelnia będzie szkolić z przedsiębiorczości więźniów osadzonych w opolskich zakładach karnych i aresztach śledczych. To pierwszy taki projekt na Opolszczyźnie.

Przedsięwzięcie, jakiego podjęła się uczelnia, jest pierwszym tego typu działaniem na Opolszczyźnie.

Szkolenia, jakie poprowadzi wykwalifikowana kadra, realizowane będą w ramach projektu "Działania na rzecz ekonomii społecznej". Uczelnia podpisała już porozumienie o współpracy z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Opolu.

- Chcemy stworzyć skazanym warunki do zdobywania kwalifikacji zawodowych oraz poszerzania ich umiejętności, przede wszystkim w zakresie przedsiębiorczości - komentuje dr Sławomir Śliwa, kierownik Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej przy WSZiA w Opolu. - Propagowanie idei tworzenia spółdzielni socjalnych, jeden z ważniejszych elementów edukowania więźniów, ma ułatwić im powrót na rynek pracy - dodaje.

Więźniowie, którzy wezmą udział w projekcie, będą mogli liczyć na pomoc OWES, który zapewni im dostęp do usług prawnych, księgowych i marketingowych.

- Możliwość tworzenia spółdzielni socjalnych przez osoby opuszczające zakłady karne i areszty śledcze daje im szansę na powrót i uczestniczenie w życiu społeczności lokalnej - wyjaśnia por. Magdalena Jankowska-Guściora z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu. - Poprzez udział w spółdzielniach socjalnych skazani, zwalniani z jednostek penitencjarnych, w konstruktywny sposób będą mogli wrócić do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy - dodaje por. Jankowska-Guściora.

Okazuje się, że po opuszczeniu murów więziennych często największy problem w przystosowaniu się do codziennego życia stanowi brak pracy oraz nierzadko - brak mieszkania. Te dwa czynniki stanowią dużą barierę w powrocie do społeczeństwa oraz przyczyniają się do wykluczenia społecznego.

- Monotonia, jaka towarzyszy skazanym podczas pobytu w więzieniu, jest bardzo trudna do zniesienia i demotywująca - mówi Jarek, były skazany. - Izolacja od świata często nie pozwala na śledzenie wszystkich zmian, jakie zachodzą na rynku pracy, co po wyjściu jest dużym utrudnieniem w odnalezieniu swojego miejsca w życiu - podsumowuje.
Spotkania szkoleniowe będą miały na celu przede wszystkim ułatwienie tzw. "restartu" zawodowego osób skazanych po wyjściu na wolność.

Edukatorzy przybliżą najważniejsze zagadnienia związane z tematyką przedsiębiorczości i funkcjonowania na rynku pracy. Skazani zapoznają się również z obowiązującymi prawami i obowiązkami obywateli, szczególnie w zakresie zakładania własnych działalności gospodarczych.

Główną płaszczyzną działań szkoleniowych będzie jednak ekonomia społeczna. Więźniowie poznają formalności związane z zakładaniem oraz główne zasady funkcjonowania spółdzielni socjalnych. Otrzymają także wsparcie merytoryczne oraz pomoc doradczą w zakresie prawnym i księgowym.

- Mamy nadzieję, że działania, jakie podejmiemy, ułatwią powrót do społeczeństwa osobom, które z powodu odbywania kary nie pracowały od długiego czasu - mówi dr Wojciech Duczmal, prorektor WSZiA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska