Wybory parlamentarne 2019. Mniejszość Niemiecka zaniepokojona deklaracjami wiceministra spraw zagranicznych

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Konferencja Mniejszości Niemieckiej w temacie słów wiceszefa MSZ
Konferencja Mniejszości Niemieckiej w temacie słów wiceszefa MSZ mat. prasowe
Szymon Szynkowski, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stwierdził, że rząd prawicy oczekuje symetrii w relacjach polsko-niemieckich. Wśród nich jest przyznanie Polonii takich przywilejów, jakie mają Niemcy w Polsce. Od tego uzależnił realizację postulatów Mniejszości Niemieckiej. Jej przedstawiciele wskazują, że to sprzeczne ratyfikowanymi przez Polskę konwencjami.

- Jeśli chcemy mieć dobre relacje z Niemcami, a chcemy, to nie może w nich być tematów tabu. Jednym z nich jest sytuacja mniejszości polskiej w Niemczech – mówił w poniedziałek Szymon Szynkowski.

Wskazywał, że Polonia w Niemczech powinna mieć taką samą dostępność do nauczania języka polskiego, jaką w przypadku języka niemieckiego mają przedstawiciele mniejszości niemieckiej w Polsce. Zapowiadał też zabiegi o wyższe finansowanie organizacji polonijnych w Niemczech.

Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że od działań władz niemieckich w tym kierunku uzależniona jest realizacja postulatów sygnalizowanych przez Mniejszość Niemiecką. Zasugerował też, że jej działacze powinni lobbować w Niemczech za tamtejszą Polonią.

W odpowiedzi na te słowa działacze MN zorganizowali konferencję, na której podkreślali, że w żadnym stopniu nie decydują o tym, jaki będzie charakter, wymiar i rodzaj wsparcia Rządu Niemieckiego dla żyjących w Niemczech Polaków. Zastanawiają się, dlaczego ten temat poruszany jest w trakcie trwającej kampanii wyborczej i „podejmowany jest w obecności kontrowersyjnego polityka, jakim niewątpliwie jest kandydat na posła pan Janusz Kowalski”. Wyrażają też głębokie zaniepokojenie przyjętą przez polski rząd zasadą wzajemności w tym zakresie.

„Zasada ta została jak wynika z relacji przez pana Ministra podkreślona, tymczasem stoi ona w sprzeczności z ideą praw człowieka i obywatela, których częścią są prawa mniejszości narodowych. Zasada ta nie może obowiązywać w tym zakresie, gdyż w sposób logiczny musiałaby sankcjonować dyskryminację w Polsce obywateli polskich ze względu na narodowość w każdym przypadku, gdyby w jakimkolwiek kraju sąsiadującym z Polską byliby dyskryminowani Polacy” – czytamy w oświadczeniu w tym temacie.

Narzędzia, które pomogą Ci wybrać

Przedstawiciele MN wskazują, że to linia sprzeczna z ratyfikowanymi przez Polskę umowami międzynarodowymi chroniącymi prawa człowieka i mniejszości narodowych i etnicznych, a także ze słowami świętego Jana Pawła II.

"Zadeklarowane przez pana Ministra uzależnienie jakiejkolwiek poprawy sytuacji Mniejszości Niemieckiej w Polsce od kroków podjętych przez Rząd Federalny wobec Polaków zamieszkujących w Niemczech oraz ich organizacji powinno być skonfrontowane np. z faktem jednoznacznego pogorszenia dostępności do nauki języka niemieckiego uczniów ostatnich klas szkół podstawowych ze środowiska MN, które dotknęło nas jako obywateli w znaczny sposób" - wskazują.

Przedstawiciele MN zaznaczają, że zaskoczył ich apel ministra Szymona Szynkowskiego, aby „we własnym interesie” wsparli Rząd RP w żądaniach dotyczących sytuacji Polaków zamieszkujących i pracujących w Niemczech. Podkreślają, że zawsze solidarnie bronili mniejszości polskich, gdy w krajach ich zamieszkania stawali oni w trudnej sytuacji i zastrzeżeniem, że dotyczyło to jednak społeczności, których pochodzenie i sytuacja prawna są porównywalne z MN.

„Przykładem może być nasze oświadczenie w obronie szkolnictwa polskiego na Litwie, skierowane do władz litewskich mimo faktu, że w przeciwieństwie do Mniejszości Niemieckiej w Polsce mniejszość polska w tym kraju dysponuje kilkudziesięcioma szkołami z polskim językiem wykładowym. Solidaryzowaliśmy się także z polską mniejszością na Białorusi i Ukrainie” - wyliczają.

„W przypadku tych krajów Polacy tak jak i Niemcy w Polsce żyją na terenach swego wielowiekowego zamieszkania, a w obecnych państwach znaleźli się nie z własnego wyboru, a na skutek przesunięcia granic państwowych w wyniku wojen” - stwierdzają.

Na koniec podkreślają, że są przekonani, iż w Polsce będą traktowani zgodnie z zasadami Konstytucji, prawami obywatelskimi, właściwymi ustawami oraz przyjętymi przez RP umowami międzynarodowymi o ochronie mniejszości narodowych, ich języka i kultury.

Trwa głosowanie...

W kampanii wyborczej...

Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska