Wybory prezydenckie 2015. Jak prawidłowo zagłosować

Artur  Janowski
Artur Janowski
Pałac Prezydencki.
Pałac Prezydencki. Marcin Białek/Wikipedia/CC
W niedzielę wybieramy prezydenta Polski. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21, a na nasze głosy liczy jedenastu kandydatów.

Ci, którzy stawią się przy urnach, otrzymają jedną białą kartkę formatu A4. Na karcie do głosowania będą nazwiska kandydatów na prezydenta, w kolejności alfabetycznej. Głosujący musi postawić znak "x" tylko przy jednym nazwisku. Wtedy głos będzie uznany za ważny.

- Pamiętajmy, aby nie robić żadnych innych znaków na karcie do głosowania. Każde zamalowanie kartki, czy też postawienie dwóch znaków "x" spowoduje, że dany głos nie będzie uznany za ważny - tłumaczy Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Kandydaci na prezydenta Polski to: Grzegorz Braun, Andrzej Duda, Adam Jarubas, Bronisław Komorowski, Janusz Korwin - Mikke, Marian Kowalski, Paweł Kukiz, Magdalena Ogórek, Janusz Palikot, Paweł Tanajno, Jacek Wilk.

Liczba wyborców na w naszym województwie to ponad 815 tysięcy osób. Prawo do udziału w głosowaniu mają te osoby, które najpóźniej w dniu głosowania skończyły 18 lat i posiadają prawa wyborcze.

Taka osoba musi być wpisany do stałego rejestru wyborców w danej gminie. Aby zostać dopisanym do spisu, należało wcześniej złożyć odpowiedni wniosek.

Z kolei osoba, która chciała głosować poza miejscem swojego zamieszkania, do piątku mogła postarać się o specjalne zaświadczenie i mając taki dokument może głosować w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą. Przed tymi wyborami na Opolszczyźnie wydano niecałe trzy tysiące takich zaświadczeń, a zazwyczaj było ich znacznie więcej.

- Nie wiemy z czego to wynika to zjawisko i czy przełoży się na frekwencję - przyznaje Rafał Tkacz.

Dyrektor nie ukrywa, że jeszcze mniejszym zainteresowaniem cieszyło się u nas głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika, z którego mogły skorzystać osoby po 75. roku życia oraz niepełnosprawne.

- Z takiej możliwości skorzysta 129 osób - mówi Tkacz.

Warto pamiętać, że w nocy z piątku na sobotę (dokładnie o północy) rozpocznie się cisza wyborcza. Potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę, czyli do godziny 21. W tym czasie zabroniona jest jakakolwiek agitacja na rzecz kandydatów np. poprzez wpisy dotyczące kandydatów na internetowych portalach społecznościowych. Za złamanie ciszy wyborczej grożą wysokie grzywny.

Oficjalne wyniki głosowania poznamy najwcześniej w poniedziałek. Ewentualna druga tura - jeśli żaden z kandydatów nie przekroczy 50 procent głosów - już 24 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska