Wychodzą poza swoje miasto

Tomasz Wróblewski [email protected]
Nauczyciele z europejskich szkół dostali prezent od uczniów. Na zdjęciu Jarosław Panicz (z prawej) wręcza Alfredowi Hamillowi miniaturkę bociana.
Nauczyciele z europejskich szkół dostali prezent od uczniów. Na zdjęciu Jarosław Panicz (z prawej) wręcza Alfredowi Hamillowi miniaturkę bociana.
Mamy różne korzenie. Próbują to udowodnić uczniowie i nauczyciele z sześciu krajów, wśród nich gimnazjaliści z Kietrza.

Pytanie "NTO"

Pytanie "NTO"

- Czemu ma służyć taka międzynarodowa współpraca szkół?
Odpowiada Alfredo Hamill z Neapolu, koordynator unijnego projektu Socrates:
- Przede wszystkim uczestniczymy w życiu Europy. Miejsce, w którym mieszkamy, jest częścią czegoś większego. Wielu uczniów z Kietrza nie widzi niczego więcej poza swoim małym miastem. Dzięki temu projektowi mogą poszerzyć swoje horyzonty, poznać innych ludzi, historię innych krajów. Pokazujemy też, że potrzebujemy siebie wzajemnie.

Szkoły z Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec, Hiszpanii i Włoch od dwóch lat przygotowują projekt "Wiele korzeni - jedna Europa" w ramach programu Socrates. Płaci za to Unia Europejska. Wczoraj w Kietrzu spotkali się nauczyciele z wszystkich sześciu państw.

- Podsumowujemy to, co do tej pory udało się zrobić - mówi nauczycielka Anita Kozina.
A udało się naprawdę wiele. Każda szkoła przedstawiła historię swojego państwa, prezentowaną na komputerze. Prace przygotowywali sami uczniowie. Potem były one tłumaczone na język angielski.
- Ja pisałem o hołdzie pruskim - opowiada Wojtek Matela z II e.

Każda klasa musiała opracować inny okres. Młodzież pisała nie tylko o ważnych wydarzeniach, ale też o muzyce, sztuce, religii czy kulturze. To jednak nie koniec projektu. Potrwa on do maja 2005 roku. Właśnie dlatego wkrótce w każdej z sześciu szkół, w tym i tej z Kietrza, mają powstać kolejne materiały. Tym razem kietrzanie napiszą o wykopaliskach archeologicznych. Całość ma uzupełniać słownik wyrazów zapożyczonych z języków krajów uczestniczących w tym projekcie.
- Na przykład nie sposób zastąpić włoskiego słowa pizza innym wyrazem - mówi Piotr Skowronek, dyrektor gimnazjum w Kietrzu.
Wszystko to, co udało się zrobić szkołom z sześciu krajów, znajdzie się niedługo w internecie. Będzie także wydane na papierze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska