Wydarzenie plenerowe poświęcone żołnierzom wyklętym. Zaproszenie na II Opolski Festiwal Pamięci "Zawołać po imieniu"

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W sobotę (20.08) w lesie koło Starego Grodkowa odbędzie się II Opolski Festiwal Pamięci „Zawołać po imieniu”.

Latem 1946 roku funkcjonariusze UB/NKWD zamordowali w trzech miejscach na terenie Opolszczyzny około 100 partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Beskidów Zachodnich. Jednym z nich jest Polana Śmierci położona na granicy gmin Grodków i Skoroszyce. To druga największa, po Obławie Augustowskiej, zbrodnia komunistyczna w powojennej historii Polski. Tragiczne wydarzenia sprzed lat chcą przybliżyć pasjonaci i badacze losów żołnierzy, podkomendnych kpt. Henryka Flamego "Bartka".

- Chcemy przypomnieć historię ludzi, którzy w wyniku perfidnej prowokacji służb komunistycznych stracili w tym miejscu życie - mówi Grzegorz Pietryka, wiceprezes Stowarzyszenia Kryptonim T-IV. - Wybraliśmy taką plenerową formę nowoczesnej edukacji historycznej, żeby móc dotrzeć z opowieścią o niezłomnych góralach do większego grona odbiorców.

Stowarzyszenie Kryptonim T-IV jest jednym z organizatorów sobotniego wydarzenia. Kiedy w 2016 roku pracownicy IPN odnaleźli w pobliżu dawnego lotniska wojskowego pod Starym Grodkowem szczątki 30 partyzantów z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, członkowie "Kryptonimu" byli w gronie wolontariuszy pomagających w poszukiwaniach. Dziś w miejscu zbrodni stoi sporych rozmiarów pomnik. Kilka razy w roku gromadzą się tam ludzie, którym ta historia nie jest obojętna.

W programie Festiwalu przewidziano m.in. terenową lekcję historii, koncerty muzyków z projektu „Grupa Bartka” i Pawła Piekarczyka oraz poczęstunek z kuchni polowej. Uczestnicy otrzymają bezpłatnie egzemplarze Historycznego Przewodnika Turystycznego, w którym opisane są miejsca w Beskidach Zachodnich związane z działalnością partyzantów kpt. „Bartka”.

Rozpoczęcie o godz. 14.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska