Wyniki wyborów 2015. Kto wygrał wybory do Sejmu i Senatu [sondaż, wyniki PKW, wyniki oficjalne]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski

Wideo

Prawo i Sprawiedliwość może rządzić samodzielne - wynika z sondażu late poll dla TVP, TVN24 i Polsat News. Sejm będzie bez Zjednoczonej Lewicy. Na Opolszczyźnie PiS i PO - wg sondażu - zdobyły po 4 mandaty, Kukiz'15 - 2 mandaty, Nowoczesna i Mniejszość Niemiecka - po 1.

Wyniki wyborów będziemy prezentować na żywo przez całą noc z niedzieli na poniedziałek, po podaniu cząstkowych wyników.

14.00
O godzinie 18.00 Państwowa Komisja Wyborcza ma podać, które partie przekroczyły 5-procentowy próg w skali kraju (koalicje 8-procentowy próg). Wtedy będzie wiadomo, jak zostaną podzielone mandaty w nowym Sejmie.

8.35
NIEOFICJALNY PODZIAŁ 12 OPOLSKICH MANDATÓW POSELSKICH, WYNIKI WYBORÓW DO SENATU

8.31
Jerzy Czerwiński (PiS) senatorem z okręgu obejmującego powiaty prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski.

7.55
Senatorem z okręgu obejmującego powiaty głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski i strzelecki został Grzegorz Peczkis (PiS).

7.05
Senatorem z okręgu obejmującego Opole i powiat opolski został prof. Piotr Wach z Platformy Obywatelskiej. Zdobył 29,7 procent głosów.

6.30
NIEOFICJALNE WYNIKI WYBORÓW W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM po podliczeniu 80 procent głosów.

6.00
Late poll. Wyniki badania sondażowego, zweryfikowane przez realne wyniki z 90 procent lokali wyborczych.

PiS – 37,7 proc. (232 mandaty)
PO - 23,6 proc. (137 mandatów)
Kukiz'15 - 8,7 proc. (42 mandaty)
Nowoczesna - 7,7 proc. (30 mandatów)
Zjednoczona Lewica – 7,5 proc. (nie przekroczony 8-procentowy próg dla koalicyjnego komitetu wyborczego)
PSL - 5,2 proc. (18 mandatów)
KORWiN - 4,9 proc.

4.30
Do Okręgowej Komisji Wyborczej w Opolu spływają wyniki głosowania z 900 obwodów w województwie opolskim. Zarejestrowano już protokoły z około 600 komisji.

2.30
Late poll. Wyniki badania sondażowego, zweryfikowane przez realne wyniki z 50 procent lokali wyborczych.

late poll
Create bar charts

Late poll. Podział mandatów w Sejmie

late poll podział
Create pie charts

22.25
Zagraniczne media komentują wyniki exit poll.

BBC: Jeśli wyniki sugerowane przez exit poll się potwierdzą, będzie to pierwszy raz od odzyskania demokracji w Polsce w 1989 r., kiedy jedno ugrupowanie zdobyło wystarczające duże poparcie, aby rządzić samodzielnie – mówi Adam Easton, korespondent BBC z Warszawy. Kryzys imigracyjny w Polsce był głównym tematem przedwyborczych debat. Podczas gdy rząd zgodził się przyjęcie 7 tys. imigrantów, opozycja była temu przeciwna. 66-letni Kaczyński nie kandydował na premiera i zamiast tego nominował na tę funkcję stosunkowo nieznaną Beatę Szydło. Jednak niektórzy komentatorzy twierdzą, że Kaczyński może jednak sam objąć to stanowisko.

Agencja Bloomberg: Zwycięstwo PIS pieczętuje wędrówkę tej partii ku władzy rozpoczęte przez niespodziewane zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy pięć miesięcy temu. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera, Beata Szydło, chce zmienić 548-miliardową gospodarkę poprzez podwyższenie podatków w sektorze usług finansowych, zwiększenie wsparcia finansowego dla rodzin z dziećmi oraz rozpoczęcie programu pożyczkowego z banku centralnego w wysokości 350 mld złotych. - Prawo i Sprawiedliwość to partia, która wie jak wykorzystać populizm i ostatnio robiła to bardzo skutecznie. Może składa ona nierealistyczne obietnice, ale robi to z bardzo poważną miną – powiedział Ben Stanley, politolog z warszawskiego SWPS.

21.45
Sondażowe wyniki wyborów w województwie opolskim (dane Ipsos)
PO - 29%
PiS - 27,7%
Kukiz'15 - 12,7%
Nowoczesna - 6,9%
Zjednoczona Lewica - 5%
Korwin - 4,3%
PSL - 3,2%
Razem - 2,9%
Sondaż nie wskazuje wyniku Mniejszości Niemieckiej.

Frekwencja na Opolszczyźnie - 44,5%

Podział mandatów na Opolszczyźnie: PiS - 4, PO - 4, Kukiz'15 - 2, Nowoczesna - 1, Mniejszość Niemiecka - 1

Komentarze politologów:
Dr Wojciech Jabłoński: - Zdecydowane zwycięstwo PiS wynika z dwóch trendów. Pierwszy jest skutkiem społecznego oczekiwania zakończenia, trwającego dziesięć lat i determinującego sytuację polityczną, sporu Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wyborcy osądzili kto w tym sporze ma rację i komu warto powierzyć rządy. Platforma wychodzi z tego dziesięciolecia sporu z PiS tak pobita, że możliwe jest, iż nie stworzy silnej i znaczącej opozycji. Decydującym momentem tego dziesięciolecia był wyjazd Donalda Tuska do Brukseli. Platforma straciła głowę, od tego momentu słabła coraz bardziej, aż do dzisiejszej klęski. Drugim decydującym trendem prowadzącym do takiego wyniku wyborów, było pojawienie się nowych inicjatyw politycznych jak Ruch Kukiza, Nowoczesna, czy partia Razem. O ile przed wyborami prezydenckimi inicjatywy te wydawały się dość słabe, to już wynik Kukiza w majowym głosowaniu powinien być dla PO wyraźnym ostrzeżeniem. Środowisko Platformy kompletnie zlekceważyło pojawienie się ruchów antysystemowych, które z definicji są największym zagrożeniem dla partii władzy. Te dwa trendy oraz fatalny bilans dwóch kadencji PO doprowadziły do załamania się spójności PO i utraty znaczącej części poparcia. Ewidentna słabość przywództwa, brak pomysłów, fatalne efekty rządzenia i jeszcze gorsza kampania wyborcza dały PiS siłę do zwycięstwa. Wybory pokazały, że Polacy chcą nowej jakości. Stąd także porażka starego lisa Leszka Millera. Samo SLD weszłoby do Sejmu, koalicja Zjednoczonej Lewicy z mało wyrazistą Nowacką stała się ostatnim błędem Millera.

Dr Norbert Maliszewski: - PiS wygrał, bo ma swój żelazny lektorat i odebrał Platformie wyborców o poglądach centroprawicowych. Po wyborach Jarosław Kaczyński, ani PiS nie zmieni się, będzie prowadził stabilną, centroprawicową politykę. Wyborcy dali PO czerwoną kartkę. Przed tą partią stoi poważne wyzwanie, wybór nowego przywódcy, może nim być Grzegorz Schetyna, Rafał Trzaskowski lub Tomasz Siemoniak. Pomysł z Barbarą Nowacką był dobrym ruchem Zjednoczonej Lewicy, ale zbyt późnym. Zaszkodził im też sukces Adriana Zandberga.

21.40
Mniejszość Niemiecka liczy na większą liczbę posłów z regionu. Ale ważny jest dla nich także ogólnopolski wynik wyborów. Od niego zależy polityka wobec mniejszości.

Działacze mniejszości spotkali się w niedzielny wieczór w siedzibie TSKN w nastroju ostrożnej radości. Bo najważniejsze dla nich wyniki będą znane dopiero w poniedziałek rano.

- Wielu wyborców odczuwa lęk przed wygraną PiS-u i rozczarowanie rządami PO – mówi poseł MN Ryszard Galla. – Ponieważ mieliśmy naprawdę dobrą drużynę, nasze nadzieje na przynajmniej dwóch posłów są uzasadnione.

Wicemarszałek Roman Kolek niepokoi się tym, że gminy mniejszościowe są na końcu listy w regionie pod względem frekwencji. – Dotyczy to także mojej Jemielnicy – mówi. Ale może nasza pozytywna kampania okaże się skuteczniejsza niż festiwal obietnic największych partii.

- Liczymy na minimum dwóch posłów, choć od frekwencji będzie zależeć wiele – przyznaje lider TSKN Rafał Bartek. – Na wynik ogólnopolski czekamy z ciekawością. Od niego zależy polityka państwa wobec mniejszości. Mamy nadzieję, że PiS nie powtórzy błędów z lat 2005-2007.

Mieliśmy dobrą drużynę w kampanii wyborczej, więc liczymy na sukces – mówią działacze MN.
Mieliśmy dobrą drużynę w kampanii wyborczej, więc liczymy na sukces – mówią działacze MN. Paweł Stauffer

Politycy komentują wyniki wyborów
Ryszard Czarnecki (PiS)

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO)

Marek Mnich (Kukiz'15)

Dariusz Joński (SLD)

21.34
Sondaż Ipsos - frekwencja 51,4 procent.

21.30
Mamy do czynienia z narodzinami nowego ruchu społecznego, który wkrótce zmieni konstytucję i przywróci państwo obywatelom – powiedział Paweł Kukiz, komentując sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Według sondażu IPSOS dla TVN24, jego ugrupowanie zyskało 9 procent głosów, co może się przełożyć na 44 mandaty w sejmie. – Gwarantuję wam, że w ciągu dwóch lat ten system pęknie – zapowiedział Kukiz.

21.25
Nowoczesnej zaufały setki tysięcy Polaków. Pokazaliśmy, że możliwa jest alternatywa, że wybór przyszłości nie leży między PO i PiS-em – cieszył się Ryszard Petru, którego partia według sondażu IPSOS dla TVN24 uzyskała w wyborach parlamentarnych 7 procent głosów. Petru podkreślił, że jego ugrupowanie jest gotowe współpracować z innymi o tyle, o ile będą przestrzegali kilku zasad. - Będą odpowiedzialni za państwo, będą rozsądni, będą odnosili się do innych z szacunkiem i będą potrafili współpracować – zadeklarował.

21.20
- Jeśli dziś społeczeństwo woli prawicę, my wiemy, że wróci czas na lewicę i będziemy w tedy na miejscu – zapowiedziała Barbara Nowacka. Liderka Zjednoczonej Lewicy, która według sondażu Ipsos dla TVN24 uzyskała 6,6 proc. głosów i nie przekroczy progu wyborczego stawianego koalicjom, podkreśliła determinację swoją i współpracowników na rzecz obrony wartości lewicy. Nowacka zadeklarowała, że jej ugrupowanie będzie broniło swobód obywatelskich i praw człowieka również poza parlamentem, skoro tak zdecydowali wyborcy.

21.16
Równo o godz. 21 obóz PiS oszalał z radości. Ponad 39 proc. to wynik, który daje Zjednoczonej Prawicy nadzieję na samodzielne rządy. "Jarosław! Jarosław!" - krzyczano. A po chwili zaintonowano refren hymnu: jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy. Marsz, marsz Dąbrowski...

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński wystąpienie rozpoczął od wspomnień o śp. Lechu Kaczyńskim. - Tak jak kiedyś pan prezydent zameldował mi wykonanie zadania, też dziś składam meldunek. Panie prezydencie melduję wykonanie zadania - powiedział, a z sali rozległo się: Lech Kaczyński! Lech Kaczyński!

21.12

Sztab Platformy Obywatelskiej.
Sztab Platformy Obywatelskiej. Piotr Smolinski

Mimo spodziewanej porażki w wyborach parlamentarnych, którą potwierdziły sondy exit poll, w sztabie Platformy Obywatelskiej atmosfera daleka była od grobowej. – Szanujemy werdykt wyborców. Nie straciliśmy tych ośmiu lat, Polska teraz jest zdecydowanie piękniejsza – powiedziała szefowa partii, premier Ewa Kopacz po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów.

21.10
Nieoficjalny podział mandatów w Sejmie

Podzial
Create pie charts

21.00
Sondaż Ipsos dla TVP, TVN24, Polsat News

Exit Poll
Create bar charts

20.14
W sztabie PiS do wieczora wyborczego przygotowują się nie tylko politycy, lecz także media. Obok sprzętu operatorów zostały rozstawione drabiny, dzięki którym fotoreporterzy będą mogli uchwycić wydarzenia ponad głowami kamer. Większość z nich została podpisana odpowiednią afiliacją medialną.

Sztab PiS.
Sztab PiS. Grzegorz Jakubowski

18.48
PKW poinformowała, że do godz. 17 w wyborach parlamentarnych zagłosowało 38,97 proc. uprawnionych osób. Najwyższą frekwencję odnotowano w Warszawie - 50,79 proc.

Według danych zebranych przez PKW od obwodowych komisji wyborczych do godz. 17 w wyborach parlamentarnych zagłosowało 38,97 proc. osób uprawnionych do głosowania. Najmniej osób wzięło udział w wyborach w województwie opolskim - 32,94 proc., a najwięcej w województwie mazowieckim - 43,62 proc. Przyrost w ciągu 5 h, czyli od kiedy PKW podało ostatnie wyniki frekwencyjne, wyniósł 22,5 proc.W wyborach parlamentarnych w 2011 r. frekwencja do godz. 18 wyniosła 39,65 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Frekwencja na Opolszczyźnie najniższa w kraju

18.30
Choć głosowanie trwa do godz. 21, już teraz w Internecie można bez trudu znaleźć nieoficjalne wyniki wyborów do Sejmu. Jak to możliwe, że wyniki wyborów w sieci są już teraz? To wyniki sondażowe, które na Twitterze i Facebooku prezentują osoby mające do nich dostęp (dane zbierane przez ankieterów są przesyłane do Warszawy). To na przykład notowania listy przebojów, albo ceny na "bazarku".

W podobny sposób informacje o wynikach głosowania podawane były już podczas wyborów prezydenckich.

- Może to rzeczywiście żartowanie sobie z prawa ale z głupiego prawa – mówi Gazecie Wrocławskiej Andrzej Skworz, redaktor naczelny branżowego miesięcznika „Press”. - Są kraje, gdzie kampanie wyborcze prowadzi się do końca. W czasach mediów społecznościowych instytucja „ciszy wyborczej” jest fikcją. Dlatego ja sam włączam Twittera żeby sprawdzić jakie są ceny na bazarku. Choć nie będę namawiał do łamania prawa.

CZYTAJ TAKŻE: Od godziny 7.00 trwają wybory parlamentarne

Komentarze 88

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Teraz przychodzi czas na rozliczanie złodziei i zdrajców z PO.
G
Gość
W dniu 26.10.2015 o 16:39, z Niemodlina napisał:

:) Lepszy Kaczogród niż Lemingrad :) By żyło się lepiej w końcu :)

 

Kaczorek próbuje zatańczyć Jezioro Łabędzie w ...pustym stawie.

z
z Niemodlina
W dniu 26.10.2015 o 05:56, Igma napisał:

Pytanie do kolegi z Niemodlina.Która nowa nazwa dla Miasta Opole jest poprawna?Kaczydół ili Kaczy Dół.Czy dla NIemodlina nazwa Kaczogród jest zadawalająca?

 

 

:) Lepszy Kaczogród niż Lemingrad :)

 

By żyło się lepiej w końcu :)

G
Gość

Nr 94!Ty nie jesteś tak doskonały jak nr 53 rabit więc jeśli chcesz udawać polaka to przestaw sobie kompa to się czyni jednym kliknięciem ja też piszę z niemieckiego laptopa.

G
Gość

Pamietajcie Polacy ze zdobywajac na powrot wladze we wlasnym kraju MUSIMY koniecznie wywalic na zbity pysk wszystkich komunistow zewszad czyli z wyzszych uczelni,wszelkich szkol,prokuratur,policji,mediow,duzych,malych,jakichkolwiek firm panstwowych,wszelkiej administracji.Z kazdego stranowiska od ktorego ktos lub inny lub cos zalezy.Komunistyczni bandyyci NIE MOGA uczyc naszych dzieci ani naszej mlodziezy,nie moga sadzic w polskich sadach,nie moga wyglaszac swoich komunistycznych opinii i dezinformowac,indoktrynowac Polakow,wystawiac bluznierczych,obrazajacych Polakow pseudo sztuk,krecic takowyz filmow,obrazac Polakow w mediach lub ich indoktrynowac przez media.To musi byc KONIECZNIE zrobione,choc jakby w tle.Musicie odzysklac dla nas POLSKE a to znaczy ze trzeba odbudowac wszystko.Odzyskac banki dla Polakow,firmy,cala infrastrukture itd.Musi byc przeprowadzona Intronizacja Jezusa na naszego Krola.Musicie spowodowac Polakow do Ojczyzny z emigracji.Polak MUSI sie czuc w Polsce jak we WLASNYM kraju.Wszystko musi byc budowane pod berlem Jezusa.To jest najwazniejsze.

m
murdock
W dniu 26.10.2015 o 12:59, Gość napisał:

Z 8,5 tysiąca polskich firm pozostało niewiele ponad 250.Sprzedaliście prawie wszystko, co było wartościowe. Nawet Polskie Nagrania z dorobkiem kulturowym i artystycznym całego 60-lecia i kolejkę na Kasprowy Wierch. Komorowski, odwiedzając Tatry, miał radę dla malkontentów: „Można było złożyć atrakcyjniejszą ofertę cenową”!Sprzedano 150-letnie firmy takie jak Wedel czy Autosan, Huty Szkła, które przetrwały dwie wojny światowe. (cyt. z wSieci)Można tak wymieniać w nieskończoność!  W Polsce będzie żyło się lepiej. Wystarczy tylko POzbyć się złodziei i kłamców.A skąd na to wszystko ma starczyć?  To bardzo proste. Repolonizacja banków, mediów, przemysłu strategicznego (stocznie, kopalnie, huty, przemysł zbrojeniowy, koleje państwowe, autostrady i drogi szybkiego ruchu, itd., itp.). Do tego nacjonalizacja zagrabionego przez POpapranych złodziei ziemi rolniczej, przedsiębiorstw i kapitału stanowiących wcześniej własność naszego Narodu! I na koniec opodatkowanie zagranicznych konsorcjów, banków i sieci handlowych. Starczy? Starczy! PS Węgrom i Orbanowi się udało, więc dlaczego nam ma się nie udać! 

 


Podpisuje sie pod Twoja wypowiedza rekoma i nogami.Precz z komuna czyli z PZPR/SLD-udajaca demokratow,PO-POlszewicka partia zlodzieji,klamcow i mordercow oraz z palacym zwierzatka i tymi nowymi,probujacymi oszukac Polakow pod nowa nazwa.Raz sierpem,raz mlotem czerwona holote !!!

m
murdock

Nareszcie komuna POd POstacia POlszewickiej partyjki zlodzieji,kalmcow i mordercow przegrala i to z kretesem.POdobnie jak pozoatsla cala rozczlonkowana komuna z palacego koty,nowej cos tam PSL i sldziarzy-tych komuchow przepoczwarzoinych w prostej czerwonej linni z PZPR,a udajacej dzis...demokratow,no bo komuna rzekomo jest w Polsce zakazana.To tak oficjalnie a tak nieoficjalnie to zgodnie z artykulem 256 KK,$1.Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustroj panstwa(...)itd.Tak stanowi prawo a skoro tak,to jakim"cudem"w Poznaniu przy ul.Wroclawskiej istnieje komunistyczna restauracyjka z symbolika totalitarna w oknie z Iljiczem Uljanowem-tym komunistycznym bandyta na czele.W oknie !!! Jak to sie ma do zacytowanego przeze mnie artykolu z KK ???

j
jan

Stefanie N i ty Miśku dwa oblicza ZASRANEJ platformy , nie nadajecie się nawet na paliki pod pomidory i dlatego jesteście poniżej dna . Nareszcie tych błaznów nie pokażą w tv  hura !!!!!!!!!!!! 

j
jan

Stefanie N i ty Miśku dwa oblicza ZASRANEJ platformy , nie nadajecie się nawet na paliki pod pomidory i dlatego jesteście poniżej dna . Nareszcie tych błaznów nie pokażą w tv  hura !!!!!!!!!!!! 

G
Gość
W dniu 26.10.2015 o 12:09, Krzysztof napisał:

To ciekawe co piszesz. PIS jakoś szczególnie nie ma pomysłu skąd wziąć 500 pln na każde drugie i kolejne dziecko. Już spodziewam się wznowienia pracy KOMISJI ds katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Boję się że prezes Kaczyński wynegocjuje zwrot wraku tupolewa w zamian za np odstąpienie od stosowania sankcji wobc rosji. Pogorszą się stosunki z Europą zachodnia ( do której aspirujemy ). Boję się zbyt ścisłej współpracy z episkopatem Polski ....

Z 8,5 tysiąca polskich firm pozostało niewiele ponad 250.

Sprzedaliście prawie wszystko, co było wartościowe. Nawet Polskie Nagrania z dorobkiem kulturowym i artystycznym całego 60-lecia i kolejkę na Kasprowy Wierch. Komorowski, odwiedzając Tatry, miał radę dla malkontentów: „Można było złożyć atrakcyjniejszą ofertę cenową”!

Sprzedano 150-letnie firmy takie jak Wedel czy Autosan, Huty Szkła, które przetrwały dwie wojny światowe. (cyt. z wSieci)

Można tak wymieniać w nieskończoność!  

W Polsce będzie żyło się lepiej. Wystarczy tylko POzbyć się złodziei i kłamców.

A skąd na to wszystko ma starczyć?  To bardzo proste. Repolonizacja banków, mediów, przemysłu strategicznego (stocznie, kopalnie, huty, przemysł zbrojeniowy, koleje państwowe, autostrady i drogi szybkiego ruchu, itd., itp.). Do tego nacjonalizacja zagrabionego przez POpapranych złodziei ziemi rolniczej, przedsiębiorstw i kapitału stanowiących wcześniej własność naszego Narodu! I na koniec opodatkowanie zagranicznych konsorcjów, banków i sieci handlowych. Starczy? Starczy!

 

PS

Węgrom i Orbanowi się udało, więc dlaczego nam ma się nie udać! 

G
Gość
W dniu 26.10.2015 o 12:09, Krzysztof napisał:

To ciekawe co piszesz. PIS jakoś szczególnie nie ma pomysłu skąd wziąć 500 pln na każde drugie i kolejne dziecko. Już spodziewam się wznowienia pracy KOMISJI ds katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Boję się że prezes Kaczyński wynegocjuje zwrot wraku tupolewa w zamian za np odstąpienie od stosowania sankcji wobc rosji. Pogorszą się stosunki z Europą zachodnia ( do której aspirujemy ). Boję się zbyt ścisłej współpracy z episkopatem Polski ....

 

Dla odmiany, mamy teraz do dyspozycji Jarosława, Beatę i kupę kamieni. Źródłowy zwrot brzmiał jednak znacznie bardziej naturalnie.

K
Krzysztof
W dniu 26.10.2015 o 11:47, KASIA napisał:

Ogromna radość!!!!!! ZWYCIĘŻYLIŚMY!!!! PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ WYGRAŁO. MY POLACY WYGRALIŚMY. WYGRAŁA UCZCIWOŚĆ SPRAWIEDLIWOŚĆ POKORA WIARA SZACUNEK. WYGRAŁ PATRIOTYZM. POLAKOM ZALEŻY NA DOBRU POLSKI A NIE NA DOBRU WŁASNYCH INTERESÓW.DZIĘKUJĘ BARDZO.

To ciekawe co piszesz. PIS jakoś szczególnie nie ma pomysłu skąd wziąć 500 pln na każde drugie i kolejne dziecko. Już spodziewam się wznowienia pracy KOMISJI ds katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Boję się że prezes Kaczyński wynegocjuje zwrot wraku tupolewa w zamian za np odstąpienie od stosowania sankcji wobc rosji. Pogorszą się stosunki z Europą zachodnia ( do której aspirujemy ). Boję się zbyt ścisłej współpracy z episkopatem Polski ....

g
gość

w nosie z takim sondażem. ZL: 7% - nie ma miejsca w diagramie podziału mndatów. PSL: 5% - 18 mandatów. Wsadźcie sobie gdzieś te wasze sondaże, prognozy itd. itp.

 

K
KASIA

Ogromna radość!!!!!! ZWYCIĘŻYLIŚMY!!!! PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ WYGRAŁO. MY POLACY WYGRALIŚMY. WYGRAŁA UCZCIWOŚĆ SPRAWIEDLIWOŚĆ POKORA WIARA SZACUNEK. WYGRAŁ PATRIOTYZM. POLAKOM ZALEŻY NA DOBRU POLSKI A NIE NA DOBRU WŁASNYCH INTERESÓW.

DZIĘKUJĘ BARDZO.

G
Gość
W dniu 26.10.2015 o 09:46, Jacek napisał:

Rozumiem,że wolisz szparę oralną Stefana N?Gratuluję

O Stefanie N najwiekszej zakale PO nalezy jak najszybciej zaPOmniec raz na zawsze ...

Dodaj ogłoszenie