Wyremontowano popularną wiatę Studnia Jakubowa w Górach Opawskich. Pierwszy deszczochron powstał tam ponad sto lat temu

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Studnia Jakubowa na Górze Parkowej przeszła remont. Pierwsza wiata w tym miejscu powstała ponad 100 lat temu.
Studnia Jakubowa na Górze Parkowej przeszła remont. Pierwsza wiata w tym miejscu powstała ponad 100 lat temu. Bartosz Bukała
Przy niebieskim szlaku na Górze Parkowej w Głuchołazach odnowiono deszczochron "Studnia Jakubowa". Odświeżona wiata czeka na turystów.

Przy niebieskim szlaku na Górze Parkowej w Głuchołazach odnowiono deszczochron "Studnia Jakubowa". Odświeżona wiata czeka na turystów.

Miejsce to powstało już przed I wojną światową. W jego pobliżu schronisko na Przedniej Kopie miało ujęcie wody. Tutaj wędrujący Droga Krzyżową mieli swój przystanek. Po wojnie miejsce zostało całkowicie zniszczone. Odnowione 12 lat temu dzięki środkom unijnym – przypomina na swoim profilu FB Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz.

Wiata znajduje się w dogodnym miejscu, w pobliżu skrzyżowania dróg prowadzących na Przednią Kopę, Środkową Kopę, czy w stronę parkingu pod Tylną Kopą. Miejsce to jest początkiem Nyskiej Drogi św. Jakuba.

Chociaż niektórzy dawali jej góra dwa lata istnienia, dopiero teraz przeszła większy remont. W budżecie gminy znaleziono fundusze na nowe poręcze i schodki.

Zapraszamy na wakacyjny spacer do Studni Jakubowej – zachęca Paweł Szymkowicz.

Góry Opawskie to miejsce chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Opolszczyzny. To idealny kierunek na niedaleki, weekendowy wypad w teren, czy do uprawiania turystyki rodzinnej. Infrastruktura turystyczna jest tam stale rozwijana.

W czasie minionych trzech lat tylko w okolicy Góry Parkowej m.in. powstała nowa ścieżka pieszo-rowerowa łącząca Głuchołazy z czeskimi Mikulovicami, rozbudowano sieć rowerowych tras zjazdowy single track, odnowiono infrastrukturę szlaku złotych górników wraz z zabezpieczeniem średniowiecznej sztolni Bialskiej, a rok temu harcerze z głuchołaskiego środowiska ZHR przy kaplicy św. Anny na Przedniej Kopie ustawili ławy i stoły służące turystom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska