Wyrok zawieszony

Małgorzata Krysińska
Wbrew zapowiedziom olescy radni nie podjęli wczoraj decyzji o dalszym losie gminnych szkół filialnych.

Powód? Uchwała o likwidacji tych szkół została na wniosek komisji rewizyjnej wyłączona z porządku obrad.W gminie jest 12 podstawówek, w tym cztery trzyklasowe szkoły filialne: w Borkach Małych, Łomnicy, Łowoszowie oraz w Wysokiej. W szkołach sześcioklasowych uczy się 1630 uczniów, natomiast we wszystkich filialnych jest ich zaledwie 78 (13 w Borkach Małych, 15 w Wysokiej, 23 w Łomnicy i 27 w Łowoszowie). Dzieci uczęszczające do szkół filialnych uczą się w klasach łączonych, a koszt utrzymania jednego ucznia jest tam prawie dwukrotnie wyższy niż w szkole sześcioklasowej. Toteż jeszcze na początku roku członkowie zarządu miejskiego powiadomili dyrektorów szkół filialnych, rodziców oraz opolskiego kuratora oświaty, że już od 1 września planują te cztery szkoły zamknąć, a dzieci przenieść do trzech innych szkół: w Sowczycach, Wachowie i nr 3 w Oleśnie.

Jednak nie poddali w lutym tego projektu pod głosowanie radnych (w formie tzw. uchwały intencyjnej, czyli o zamiarze likwidacji szkół).
- Nie ma takiego wymogu prawnego. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, wystarczy do końca lutego zawiadomić rodziców i wystąpić do kuratora, co zresztą potwierdzili mi radcy prawni z Wydziału Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w Opolu - wyjaśnia sekretarz miasta Elżbieta Kuźnicka-Sołtysik.
Mimo to wczoraj radni zarzucili zarządowi z tego powodu uchybienia proceduralne, po czym dwunastoma głosami (przy 7 przeciw i 4 wstrzymującymi się) przegłosowali wniosek o usunięciu uchwały z programu obrad.

- Skoro zarząd uznał, że jako organ prowadzący ma prawo podjąć działania zmierzające do likwidacji szkół bez oficjalnej uchwały rady o takim zamiarze, i nie przedstawił nam nawet analizy, z której wynikałoby, że rozwiązanie to rzeczywiście przyniesie gminie wymierne oszczędności, to po co teraz pyta radę o zgodę? Niech w takim razie zlikwiduje teraz te szkoły i skończy sprawę, jak zaczął - powiedział przewodniczący komisji rewizyjnej Wiesław Wężyk. Dodał jednak, że jeśli zarząd przekona do swoich racji większość radnych, to może dojść do sytuacji, że na następnej sesji rada podejmie uchwałę o likwidacji tych szkół. Ale w jego opinii grozi to radzie serią procesów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
W efekcie więc radni przegłosowali wczoraj jedynie 11 z 12 zaproponowanych przez zarząd uchwał. Wśród nich. m.in. uchwałę w sprawie likwidacji Zarządu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i utworzeniu w jego miejsce Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz w sprawie powołania komisji konkursowych, które wyłonią kandydatów na stanowiska dyrektorów szkół i przedszkoli w Bodzanowicach, Borkach Wielkich, Wachowie i Wysokiej. Ustalili także wysokość opłat za znakowanie zwierząt i wystawianie świadectw ich pochodzenia oraz podnieśli burmistrzowi Edwardowi Flakowi wynagrodzenie z 8.138 zł na 8.976 zł i 40 gr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska