Wystawa i debata o aktywizmie społecznym kobiet w Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
IKA
Fundacja im. Romana Kirsteina i miasto Opole organizują wspólnie trzy wydarzenia poświęcone aktywnym społecznie kobietom. Otwarta zostanie wystawa plenerowa i odbędą się dwa spotkania z niezwykłymi kobietami.

Polska ostatnich lat ma twarz kobiety aktywnej, walczącej o swoje prawa. Kobiecy aktywizm przybiera formę protestów ulicznych, blokad samochodowych, ale i spotkań w kobiecych kręgach, sieci pomocy i wspierania grup zagrożonych wykluczeniem. Kobiety są coraz bliżej swoich potrzeb i coraz bardziej razem - piszą organizatorzy.

W piątek o godz. 14 na placu Wolności w Opolu zostanie otwarta wystawa “Aktywizm kobiecy”. Przedstawia ona sylwetki siedmiu kobiet, które łączy ogromna wrażliwość i potrzeba działania. Opowiada o tym jak z niezgody na zastaną rzeczywistość rodzi się aktywność, która zmienia świat. Opowiada również o sile płynącej z solidarności kobiet. O gniewie przelanym na kartony, wykrzyczanym i wyśpiewanym w jednej ze strajkowych piosenek.

Wystawę będzie można oglądać do końca marca.

W sobotę w kawiarni społecznej OPO odbędzie się debata o aktywizmie społecznym kobiet. Zaproszenie przyjęły niezwykłe kobiety: Sylwia Chutnik - pisarka i publicystka, feministka, wokalistka zespołu punkowego; Marina Hulia - nauczycielka, działaczka społeczna, założycielka szkoły dla dzieci koczujących na dworcu Brześć; Marta Rybicka - fotografka dokumentalna, laureatka Grand Press Photo 2019; Małgorzata Besz-Janicka - aktywistka społeczna, przewodniczącą opolskiego Komitetu Obrony Demokracji; Anna Tabisz - wykładowczyni Uniwersytetu Opolskiego, radna miejska i liderka społeczności lokalnej.
Ma to być rozmowa o sile tkwiącej w solidarności kobiet i wyzwaniach, z jakimi się mierzą.

Początek o godz. 15. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Kownacka.

O godz. 17 w tym samym miejscu odbędzie się spotkanie pt. Zagrożony gatunek. Marina Hulia, wykorzystując autorskie teksty, zdjęcia, filmiki oraz wieloletnie doświadczenie w opiece nad uchodźcami opowie o mądrym pomaganiu. Towarzyszyć jej będą Tanzilla i Madina, mamy z białoruskiego dworca Brześć.
Planowany jest streaming obu spotkań na profilu FB Fundacji.

Organizatorami wydarzeń są: Fundacja im. Romana Kirsteina, Izba Pamięci Solidarności w Opolu, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Centrum Dialogu Obywatelskiego, Młodzieżowa Rada Miasta Opola, Kawiarnia społeczna OPO. Projekt finansowany jest z budżetu Opola.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska