Peregryn z Opola był dominikaninem żyjącym na przełomie XIII i XIV wieku, znanym na Śląsku kaznodzieją i inkwizytorem. Cechowała go szlachetność i poszanowanie prawa, co podkreślił przewodniczący kapituły nagrody, ks. dr Piotr Sadowski, gratulując nagrodzonym.
W tegorocznej edycji są nimi:
- Teresa Brandys – Tylipska (za pracę z ludźmi cierpiącymi z powodu różnych uzależnień i kryzysów życiowych oraz za troskę i miłość ewangeliczną do drugiego człowieka);
- Chorągiew Harcerzy Ziemi Opolskiej za działanie na rzecz osób potrzebujących, kultywowanie tradycji historycznych, patriotycznych i religijnych oraz za szczególne działania w trudnym okresie pandemii na rzecz osób starszych, dzieci i młodzieży)
- Elżbieta Bielnicka – Moc (za bezinteresowną fachową pomoc osobom pogrążonym w kryzysie małżeńskim oraz za pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla rodzin).
Nagroda ma charakter honorowy i nie wiąże się z korzyściami finansowymi. Wręczenie statuetek przez przewodniczącego kapituły poprzedziły laudacje na cześć nagrodzonych.
O pani Brandys – Tylipskiej, m. in. certyfikowanym specjaliście psychoterapii uzależnień oraz superwizorze psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego ks. Marcin Marsollek powiedział, że jest człowiekiem legendą, osobą nazywaną Matką Teresą. Podkreślił przy tym jej życzliwość i takt wobec osób uzależnionych, które potrafi łączyć z mówieniem prawdy o rzeczywistości, kiedy jest to konieczne.
Dr Piotr Wajs w laudacji poświęconej Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej podkreślił, że najważniejszym elementem „oprogramowania” harcerzy jest służba. W takim duchu harcerze założyli m.in. Pogotowie Pandemiczne w kilku miastach w regionie, włączyli się w akcje Paczka dla Kombatanta oraz Chwała Bohaterom, a także w organizację Ogólnopolskiej Pielgrzymki ZHR na Jasną Górę.
Prof. Andrzej Szymański, laudator Elżbiety Bielnickiej – Moc zwrócił uwagę na jej zaangażowanie w powstanie Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar” w Koźlu. Prowadzi katechezy, wykłady i spotkania, a także tzw. Program 12 Kroków.
Gratulacje i upominki książkowe przekazała laureatom Alina Kostęska, przewodnicząca zarządu Oddziału Okręgowego Civitas Christiana w Opolu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii