Zabytkowe mury miejskie w Byczynie w blasku reflektorów wyglądają fenomenalnie. To gratka dla mieszkańców i turystów

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Montaż oświetlenia jest częścią większego projektu, który zakłada renowację 260-metrowego odcinka byczyńskiej fortyfikacji. Prace mają się zakończyć najpóźniej do września.
Montaż oświetlenia jest częścią większego projektu, który zakłada renowację 260-metrowego odcinka byczyńskiej fortyfikacji. Prace mają się zakończyć najpóźniej do września. Milena Zatylna
Zabytkowe mury w Byczynie zostały podświetlone. Była to na razie tylko próba, ale po zakończeniu prac renowacyjnych oświetlenie będzie na stałe.

Próba światła wypadła fenomenalnie

Trwa remont byczyńskiej fortyfikacji, który obejmuje 260 metrów na tzw. odcinku B, czyli od ulicy Wąskiej do wieży Polskiej, czyli Wschodniej.

Zakłada on nie tylko roboty mające na celu ratowanie murów przed zawaleniem się, ale przywrócenie im dawnego blasku i uatrakcyjnienie pod względem turystycznym.

Aby uwypuklić piękno zabytkowej byczyńskiej fortyfikacji, która jest ewenementem nie tylko na skalę Polski, ale także Europy, mury zostaną oświetlone.

- Próba światła odbyła się w czwartek 23 maja, po zmroku. Podświetlone mury prezentowały się przepięknie – mówi burmistrz Iwona Sobania. - Byłam pod wrażeniem, podobnie jak mieszkańcy, którzy akurat w tym czasie przechodzili w pobliżu.

Chodziło nie tylko o to, by sprawdzić sam efekt, ale przede wszystkim wybrać rodzaj opraw, które zostaną zamontowane.

- Każdy obiekt ma indywidualne zalety i wady. Inaczej oprawy prezentują się pojedynczo, a inaczej w większej skali. Chcieliśmy przetestować, jak to będzie wyglądać, jeśli chodzi o nasze mury – tłumaczy Przemysław Mączka, który w Urzędzie Miejskim w Byczynie odpowiada za realizację inwestycji.

Próba odbyła się w obecności przedstawiciela Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Testowaliśmy oprawy od trzech producentów. Sprawdzaliśmy, czy lepsze będzie światło ciepłe, czy zimne, jaki wybrać kąt padania, itp. W wyniku tych prób jeden z producentów został od razu zdyskwalifikowany. Teraz z dwóch pozostałych wybierzemy produkt, który zostanie zamontowany w Byczynie – informuje Przemysław Mączka.

260 metrów, a może i więcej

Docelowo na odcinku B będzie około 80 opraw świetlnych, które zostaną umieszczone w ziemi i będą oświetlać mury od dołu. Całe przedsięwzięcie zostanie sfinansowane w ramach projektu renowacyjnego, który otrzymał dofinansowanie z Polskiego Ładu.

- Oświetlenie będzie po zewnętrznej stronie murów, jedynie od strony wieży Polskiej także od wewnątrz z tego względu, że udostępnimy ją turystom i z wieży będzie wyjście na ganek bojowy – mówi Iwona Sobania. - Chcielibyśmy, aby podświetlony został również odcinek A z wieżą Niemiecką, z którym odcinek B się łączy. To niestety nie wchodzi już w zakres tego projektu. Dlatego będziemy rozmawiać z wykonawcą o kosztach. Może uda nam się zrobić to z pieniędzy gminnych.

Lampy, które zostaną zamontowane w Byczynie do podświetlenia fortyfikacji, będą wyposażone w system, który pozwala zmniejszać lub zwiększać strumień światła, a zatem zużycie energii.

- Niektórzy mieszkańcy dopytują, czy naszą gminę, będzie stać na oświetlanie murów. Mamy nadzieję, że tak – mówi burmistrz. - Aby jak najbardziej zminimalizować koszty, oprawy będą energooszczędne. Ponadto można je nie tylko przyciemniać, czy rozjaśniać, ale nawet całkiem zgasić. Jeżeli będzie taka sytuacja, że będzie bardzo ciężko, to po prostu będziemy je wyłączać i włączać tylko okazjonalnie.

Kiedy zakończenie renowacji murów obronnych w Byczynie?

Próby oświetlenia zostały wykonane na jednym z odcinków i z powodu „zarusztowania” wieży Polskiej, objęły wieżę Niemiecką. Ale niedługo rusztowania z wieży Polskiej znikną, gdyż prace pomału zmierzają do finału.

- Zakładamy zakończenie renowacji pod koniec lipca, natomiast wykonawca ma czas na wywiązanie się z umowy do końca wakacji – informuje Przemysław Mączka.

Gmina planuje uroczystą prezentację efektów prac w okolicach 15 września.

- Chcemy to zrobić w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Na pewno będą jakieś atrakcje, ale szczegółów jeszcze nie ma. Program dopiero będziemy opracowywać – dodaje urzędnik.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska