Opolski Teatr Lalki i Aktora organizuje dzień otwarty. Na widzów czeka wiele atrakcji

Opolski Teatr Lalki i Aktora w sobotę 15 czerwca zaprasza na dzień otwarty. Będą warsztaty, pokazy i konkursy.
Opolski Teatr Lalki i Aktora w sobotę 15 czerwca zaprasza na dzień otwarty. Będą warsztaty, pokazy i konkursy. Grzegorz Gajos
Już w tę sobotę (15 czerwca) opolskie „Lalki” zapraszają na Dzień Otwarty Teatru. Będzie można poznać wszystkie najciekawsze miejsca w teatrze, zajrzeć za kulisy i do garderoby, a także wziąć udział w niecodziennych pokazach i warsztatach. A to wszystko bez biletów.

Wydarzenie rozpocznie się o 11.00 i potrwa do 14.00.

- Dzień Otwarty Teatru to wydarzenie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem już od kilkunastu lat – mówi Magdalena Starczewska z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. – Wówczas nasz teatr otwiera drzwi bardzo szeroko, zapraszając dużych i małych widzów do miejsc na co dzień niedostępnych i przygotowuje mnóstwo atrakcji, które pozwalają lepiej poznać i jeszcze bardziej pokochać teatr.

Program imprezy

Pokaz audiowizualny - Duża Scena, godz. 12.15-12.30
Światło i dźwięk to niezwykle ważne elementy w każdym spektaklu teatralnym. Jak bardzo mogą być widowiskowe, widzowie przekonają się na specjalnym pokazie, w czasie którego zaprezentowane zostaną oświetleniowo-akustyczne możliwości dużej sceny. Widzowie przekonają się, jak za pomocą technologii można w jednej chwili zmienić swój głos albo stać się niewidzialnym.

Mali aktorzy-wielkie emocje - Duża Scena, godz. 11.00-12.00
Na rozpoczęcie Dnia Otwartego, profesjonalna scena oddana będzie małym aktorom - miłośnikom sztuki teatralnej. Na dużej scenie, swoje spektakle zaprezentują: Szkolny Teatr „Gałganek” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Luboszycach, który pokaże spektakl pt. „Śmiechu warte” pod opieką artystyczną Ewy Sitarz. Następnie, zaprezentuje się Grupa Pszczoły z Publicznego Przedszkola nr 20 w Opolu ze spektaklem „O Złotowłosej, która chciała świecić mocniej niż słońce” pod opieką artystyczną Agnieszki Gołoś-Gołąb. Będzie to zatem mnóstwo pozytywnej energii i artystycznej wrażliwości, którą z pewnością mali aktorzy podzielą się z publicznością.

Laboratorium lalek - Duża Scena, godz. 12.30-14.00
Lalka teatralna zagra wszystko! Oczywiście tylko wtedy, gdy ręce aktora dadzą jej życie na scenie. Kilka rodzajów lalek aktorzy zaprezentują bliżej. Widzowie poznają wybrane techniki lalkowe, takie jak maska, kukła, pacynka, lalka stolikowa, figura i marioneta. Publiczność zostanie także zaproszona do improwizacji, a pod kierunkiem aktorów-lalkarzy spróbuje sztuki animacji. Do tych kreatywnych działań będzie można także użyć masek wykonanych na warsztatach „Wszystko o masce”.

Warsztat teatralny „Wszystko o masce” - Mała Scena, godz. 12.00-14.00
Czym jest maska teatralna, skąd pochodzi i dlaczego jest tak ważna w teatrze? Na te i inne pytania uczestnicy szukać będą odpowiedzi podczas warsztatów. Widzowie otrzymają różnego rodzaju zadania aktorskie w masce, będą mogli poczuć się jak aktorzy i przekonać się, jak bardzo maska zmienia pracę aktora z głosem i ciałem. Maska jest także doskonałym przekaźnikiem emocji. Aktorzy zaprezentują, jak za jej pomocą, można ekspresyjnie wyrazić swoje wnętrze i zaproszą do wykreowania postaci scenicznych i wykonania krótkich zadań aktorskich, do których będzie można wykorzystać teatralne maski. Uczestnicy także sami wykonają maski wybranych zwierząt.

Lalki całą zGRAją - Scena na Piętrze, godz. 11.00-14.00
Marioneta, jawajka, pacynka, kukła, lalka cieniowa, lalka stolikowa. Może być wyrzeźbiona z drewna, wycięta z papieru, upleciona z metalowego drutu, a nawet wykonana w technice druku 3D. Może stać samodzielnie na scenie, a czasami, by wprawić ją w ruch, potrzeba aż trzech aktorów. Może przybrać wygląd mikroskopijnego owada, lub wielkiego słonia. Może być każdą, dowolną postacią, jaką tylko sobie wymyślimy. Teatralne magazyny skrywają wiele różnych rodzajów lalek, które odgrywały różne role. Wiele z nich będzie można zobaczyć na wystawie w przestrzeni Sceny na Piętrze.

Bajki Samograjki - foyer Małej Sceny, godz. 11.00-14.00
Podczas Dnia Otwartego Teatru będzie też coś o literaturze. Wybranych i dobrze wszystkim znanych tekstów, będzie można wysłuchać w interpretacji aktorów. A skoro to „Bajki Samograjki”, to literatura połączona zostanie z muzyką. Więc będzie to też okazja do wspólnego pośpiewania przy akompaniamencie gitary.

Lalki przytulanki - pracownia plastyczna, godz. 11.00-11.20; 11.30-11.50; 12.00-12.20; 12.30-12.50; 13.00-13.20; 13.30-13.50
Lalki teatralne można wykonać z różnych materiałów. Mogą one przybrać dowolny kształt i postać. Przy ich tworzeniu ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. W pracowni plastycznej będzie można puścić wodze fantazji i według własnego pomysłu, wykreować lalki teatralne z płótna.

Scena pacynkowa - patio, godz. 11.00-14.00
Ta scena oddana będzie w pełni uczestnikom. Będzie można skorzystać z parawanów, lalek pacynkowych (a także z lalek zrobionych w pracowni plastycznej) i odegrać własne historie wraz ze swoimi rodzinami.

Teatralna garderoba - Mała Scena, godz. 11.00-14.00
Będzie czekała teatralna garderoba, która od zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, głównie dorosłych widzów. Będzie można przymierzać i przebierać się do woli.

Teatralna ścieżka dźwiękowa - studio nagrań, godz. 11.15-12.00 oraz 13.00-13.45

O tym, jak ważna jest muzyka i udźwiękowienie w teatrze, będzie można przekonać się podczas działania w teatralnym studiu nagrań, wraz z aktorami i akustykiem. Muzyka w widowisku teatralnym jest równie ważna co gra aktorska, tekst, inscenizacja czy scenografia lub choreografia.

W trakcie Dnia Otwartego Teatru zaplanowano też konkursy, w których będzie można wygrać bilety do opolskich "Lalek".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska