Zakłady pracy chronionej toną w papierach. Uwaga nowe druki!

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
- Nad wprowadzanymi zmianami ciągle trzeba siedzieć i myśleć, a jest ich naprawdę dużo - przyznaje Jolanta Grabska, główna księgowa Spółdzielni Metalowiec z Namysłowa. (fot. Tomasz Dragan)
- Nad wprowadzanymi zmianami ciągle trzeba siedzieć i myśleć, a jest ich naprawdę dużo - przyznaje Jolanta Grabska, główna księgowa Spółdzielni Metalowiec z Namysłowa. (fot. Tomasz Dragan)
Z jednej strony niekorzystne zmiany, z drugiej biurokracja to dziś zmora pracodawców osób niepełnosprawnych.

Jeżeli korzysta się z dofinansowań, zawsze wiąże się to z papierkową robotą, jednak teraz jest jej ogromnie dużo - narzeka Jolanta Grabska, główna księgowa Zakładu Pracy Chronionej Spółdzielni Metalowiec z Namysłowa.

Uwaga! W załączniky artykuł Edyty Sieradzkiej, wiceprezesa OBPON.pl na temat wypełnienia nowych druków Wn-D i INF-D-P.

Zobacz: Opolszczyzna. Zakłady pracy chronionej są w coraz trudniejszej sytuacji

Dlaczego? Jak tłumaczy główna księgowa, trzeba nadążyć za wszystkimi wprowadzanymi w szybkim tempie zmianami. - I ciągle nad tym ślęczeć -przyznaje.

Skąd tyle zmian? Przypominamy: w tym roku zaczęła obowiązywać część znowelizowanej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która ma ratować PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który z roku na rok ma coraz mniej do wydania.

Rząd zmniejszył lub całkowicie zabrał ulgi z tytułu zatrudniania pracowników niepełnosprawnych.

- Niestety, z tego powodu zagrożona jest przyszłość wielu zakładów pracy chronionej. Dodatkowo jednak pracodawcy muszą zmagać się ogromną biurokracją - tłumaczy Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.ORG, organizacji zrzeszającej pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Najnowsze zmiany obowiązują od początku tego miesiąca. 8 marca w życie weszło nowe rozporządzenie dotyczące miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Zobacz: W 2011 wielu niepełnosprawnych może stracić pracę

Oznacza to, że wszyscy pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne, którzy chcą uzyskać pomoc publiczną z PFRON za marzec, będą musieli zmierzyć się z wypełnieniem zmienionych obszernych druków (wniosku Wn-D i załącznika INF-D-P).

- Owszem, nowe druki w niektórych pozycjach są łatwiejsze do wypełnienia, ale w niektórych niestety, wręcz odwrotnie - uważa Edyta Sieradzka. - A można je było przecież zmieniać etapami, nie wszystko naraz.

Nowe rozporządzenia, obowiązujące od tego miesiąca, to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Od początku tego roku wprowadzono już zmiany w siedmiu rozporządzeniach, które również zawierają nowe przepisy i zmienione druki.

- Tak rozbudowana biurokracja, ciągle zmieniające się przepisy prawne, które niestety w dalszym ciągu są mało czytelne i jasne dla pracodawców oraz nasilenie się kontroli wobec pracodawców, już dziś całkowicie zniechęcają ich do zatrudniania niepełnosprawnych - alarmuje Edyta Sieradzka.

Jak tłumaczy kiepski wynik ekonomiczny pracodawców, może mieć znamienne skutki dla inwalidów.

- Biorąc pod uwagę obecną kwotę pomocy publicznej z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych, wkrótce nikct nie będzie chciał ich zatrudniać - mówi wiceprezes OBPON.ORG.

Eksperci przyznają - tak niekorzystnych zmian dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne jeszcze nie było.

- Nie wieje optymizmem - potwierdza też Jolanta Grabska.

Jednak, jak już pisaliśmy w nto, choć firmy obawiają się o swoją przyszłość, nie zamierzają poddać się bez walki.

- Staramy się i walczymy, by przetrwać - dodaje także Jolanta Grabska ze Spółdzielni Metalowiec.

Na razie jedyna optymistyczna wiadomość dla pracodawców jest taka, że przy wszystkich wprowadzanych zmianach, można liczyć na pomoc opolskiego PFRON-u, który w miarę możliwości stara się pomóc przy uporaniu się z rosnącą „górą papierów”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska