Zbliża się tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Biskup opolski Andrzej Czaja wystosował list do wiernych, zachęca do modlitwy o pokój

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Biskup opolski Andrzej Czaja
Biskup opolski Andrzej Czaja NTO
Zbliża się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan 2024. Z tej okazji biskup opolski Andrzej Czaja wystosował list do wiernych. Teksty do tegorocznych rozważań przygotowali chrześcijanie z pochłoniętego konfliktami afrykańskiego Burkina Faso. Pasterz Kościoła opolskiego odwoływał się do trwających wojen na Ukrainie i w Ziemi Świętej.

Od przeszło wieku między 18 a 25 stycznia chrześcijanie podejmują wspólną modlitwę o jedność Kościoła. Z tej okazji biskup opolski Andrzej Czaja skierował do wiernych diecezji okolicznościowe słowo pasterskie.

Prosimy Boga o pomoc świadomi prawdy, że przyczyną wszelkich podziałów w świecie i między nami jest nasz grzech, który jest konsekwencją braku należnej miłości do Boga i do drugiego człowieka. Rodzi on w sercu niepokój, niszczy dobre relacje między nami, powoduje społeczne rozdarcia, nieraz prowadzi do wojny, która niesie śmierć i zniszczenie. Tragicznie doświadcza tego udręczona Ukraina, Ziemia Święta i wiele innych miejsc konfliktów zbrojnych na świecie. Dlatego trzeba się bardzo zmobilizować u początku Nowego Roku do stałej modlitwy o pokój, jedność, braterstwo i miłość wzajemną między nami. Prośmy dobrego Boga zwłaszcza o pokój dla Ukrainy i dla Ziemi Świętej. Otoczmy szczególną modlitwą wszystkie ofiary zbrojnych konfliktów i wszelkiej przemocy. I wołajmy wspólnie do Boga, by skruszył zatwardziałe umysły i serca agresorów, tak wielu tyranów i przestępców – napisał w liście biskup Andrzej Czaja.

Tegoroczne przesłanie modlitwy o jedność chrześcijan i o pokój na świecie jest zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza (10,27): "Będziesz miłował Pana, swego Boga… a swego bliźniego jak siebie samego" (Łk 10,27). Teksty do rozważań przygotowali chrześcijanie z Burkina Faso w Afryce Zachodniej.

Społeczność Burkina Faso składa się z około sześćdziesięciu grup etnicznych, gdzie zdecydowana większość to muzułmanie. Kraj ten przeżywa obecnie poważny kryzys bezpieczeństwa, który dotyka wszystkich wspólnot religijnych. Ataki terrorystyczne, bezprawie, handel ludźmi, to ogromne zagrożenie dla mieszkańców Burkina Faso. Do tego dochodzą konflikty etniczne, zwiększające ryzyko naruszania pokoju, bezpieczeństwa oraz jedności na¬rodowej i państwowej. Kościoły i Wspólnoty religijne stają się często ofiarami terrorystów. Chrześcijańscy duchowni i katechiści są zabijani podczas nabożeństw, a los wielu porwanych pozostaje nieznany. Z powodu terroryzmu zamknięto wiele kościołów i miejsc kultu. Wierzący, zwłaszcza chrześcijanie, nie mogą otwarcie praktykować swojej wiary – przypomniał biskup opolski poinformował, że apele rządu Burkina Faso wzywające do modlitwy o pokój i pojednanie spotkały się z odpowiedzią Kościołów, które praktykują modlitwę, post i pomagają uchodźcom i przesiedleńcom - napisał bp Andrzej Czaja.

Zjednoczeni w miłości do Boga i do bliźnich

Pasterz Kościoła opolskiego przypomniał, że gdy w różnych okolicznościach życia pytamy o to, kto jest naszym bliźnim i jak dalekie mamy wobec niego obowiązki, odpowiedź daje nam Jezus przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie.

Nie pytaj kto jest moim bliźnim, tylko bądź bliźnim każdemu człowiekowi, zwłaszcza potrzebującemu okaż współczucie i miłosierdzie niezależnie od jego tożsamości religijnej, etnicznej czy społecznej – wskazał kapłan.

Wspólna modlitwa ekumeniczna

Biskup opolski zaprasza wiernych na ekumeniczne wydarzenia:

  • Ekumeniczna Modlitwa Młodych - niedziela 14 stycznia, godz. 16.00, kościoła seminaryjno-akademicki w Opolu;
  • Nabożeństwo rozpoczynające Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan – czwartek, 18 stycznia, godz. 18.00, parafia św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

Modlitwa o jedność w Chrystusowym Kościele i o pokój dla Ukrainy, Ziemi Świętej i całego świata niech będzie czytelnym znakiem naszej duchowej, ekumenicznej solidarności z udręczonym narodem ukraińskim i z wszystkimi ofiarami wojen na świecie. Niech otworzy nasze serca na pomoc uchodźcom, wszystkim poszkodowanym i potrzebującym naszego wsparcia, na wzór miłosiernego Samarytanina. Niech wzbudzi w nas ducha przebaczania naszym winowajcom. I błagajmy solidarnie Boga, aby mocą swego Ducha skruszył twarde serca i umysły tych, którzy nie czynią pokoju, ale sieją śmierć i zniszczenie – zachęcał biskup Andrzej Czaja.

Na koniec polecał się dalej modlitwie wiernych o powrót do pełni sił i biskupiego posługiwania.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska