Złota Setka 2014. Prezentacja filarów opolskiej gospodarki

Edh, Jar
Działalność rynkowa Grupy Górażdże obejmuje obecnie trzy linie biznesowe: Górażdże Cement, Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa.
Działalność rynkowa Grupy Górażdże obejmuje obecnie trzy linie biznesowe: Górażdże Cement, Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa. archiwum firmy
Górażdże, Grupa Azoty ZAK, Spółdzielnia Grup Producentów Rzepaku „Polski Rzepak”, Brenntag Polska z Kędzierzyna-Koźla to liderzy rankingu firm, które osiągnęły w 2013 roku największy zysk.

Grupa Górażdże to lider w krajowej produkcji cementu i jeden z największych w Polsce producentów betonu towarowego i kruszyw. Spółką macierzystą Grupy Górażdże jest firma Górażdże Cement SA z siedzibą w Choruli na Opolszczyźnie, największy w kraju producent cementu. Spółka oferuje szeroki asortyment produktów – są to: cement portlandzki (CEM I), cement portlandzki wieloskładnikowy (CEM II), cement hutniczy (CEM III) oraz cement wieloskładnikowy (CEM V).

Dzięki dobrze zorganizowanej sieci dystrybucji produkty firmy dostępne są na terenie niemal całego kraju. Uzupełnieniem oferty handlowej są usługi doradztwa technologicznego w zakresie właściwości i zastosowania cementów i betonu.

Cement produkowany jest w dwóch zakładach: Cementowni Górażdże, zlokalizowanej w Choruli koło Opola i Przemiałowni Ekocem w Dąbrowie Górniczej.

Działalność rynkowa Grupy Górażdże obejmuje obecnie trzy linie biznesowe: Górażdże Cement, Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa. Linia biznesowa Górażdże Beton to sieć 53 wytwórni betonu towarowego zlokalizowanych na terenie całego kraju. Z kolei Górażdże Kruszywa eksploatują 14 kopalni surowców mineralnych w południowozachodniej i północno-wschodniej Polsce.

Spółki Grupy Górażdże to dynamiczne i nowocześnie zarządzane firmy, które umiejętnie łączą rozwój rynkowy i technologiczny z troską o ochronę środowiska i społeczną odpowiedzialnością. Obecnie Grupa Górażdże może rocznie dostarczać na rynek  około 5,5 mln ton cementu, 2 mln m3 betonu towarowego oraz 7 milionów ton kruszyw. W 2013 roku wartość obrotów skonsolidowanych Grupy Górażdże wyniosła ponad 1 miliard złotych. Spółki Grupy Górażdże zatrudniają około 1200 pracowników.

Właścicielem Grupy Górażdże jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement, lider światowego rynku kruszyw i jeden z największych na świecie producentów cementu i innych materiałów budowlanych. Koncern HeidelbergCement prowadzi działalność w 40 krajach na pięciu kontynentach. W sumie posiada na całym świecie  2,5 tys. zakładów, które zatrudniają ponad 51 tys. pracowników.  W 2013 r. przychody HeidelbergCement wyniosły 13,9 mld euro.

W ubiegłym roku działania rozwojowe w Grupie Górażdże koncentrowały się głównie na poprawie standardów obsługi klienta poprzez wdrożenie szerokiego programu optymalizacji efektywności działań logistycznych LEO. 

W linii cementu działania inwestycyjne dotyczyły poprawy stanu magazynowania i elastyczności dostaw – obecnie realizowana jest budowa kolejnych, nowych silosów cementu.  W tym roku Grupa Górażdże koncentruje się na inwestycjach w rozwój mocy produkcyjnych w linii cementu i kruszyw. Grupa planuje rozbudowę sieci betoniarni oraz kopalni kruszyw poprzez zakup nowych zakładów  w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce.


zak

Nowa instalacja grupy AZOTY ZAK S.A.

Grupa Azoty ZAK S.A. to znaczący podmiot w Grupie Azoty, producent uznanych marek nawozowych, w tym brandu Salmag ®, wysokiej wartości marki Zaksan To również jedyny w Polsce producent alkoholi oxo i lider na europejskim rynku OXO i plastyfikatorów.

Grupa Azoty ZAK S.A., w 2014 roku, rozpoczęła kilkuletni program inwestycyjny i modernizacyjny firmy. Spółka wprowadziła do portfolio nowy produkt - plastyfikator Oxoplast Medica ®, nagrodzony w konkursie Diamenty Polskiej Chemii.

W 2015 roku Grupa Azoty ZAK S.A. uruchomiła najnowocześniejszej w Europie instalację do produkcji DEHT – pod nową marką Oxoviflex™. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie rynku przetwórstwa PCW tego typu innowacyjnymi produktami. Produkt powstał dzięki wiedzy i doświadczeniu przedstawicieli Grupy Azoty ZAK S.A. i Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” oraz otrzymał nagrodę w konkursie Polski Produkt Przyszłości, organizowany przez PARP.

W ramach realizowanego kilkuletniego programu inwestycyjnego, w roku 2014 Spółka wybrała generalnego wykonawcę I etapu zadania inwestycyjnego pod nazwą:  „Nowa Elektrociepłownia w Grupie Azoty ZAK S.A.” firmę RAFAKO GRUPA  PBG i uruchomiła realizację zadania. To modelowa inwestycja w zakresie ochrony środowiska, oparta o BAT, spełniająca restrykcyjne wymogi unijne, wykorzystująca węgiel z polskich kopalń.

Spółka jest największym pracodawcą w regionie, liderem klastra chemicznego, wsparciem dla rozwoju gospodarczego Opolszczyzny.

Wysoka odpowiedzialność Grupy Azoty ZAK S.A. nakierowana jest na rozwój i inwestycje zmierzające do wykorzystania przyjaznych środowisku technologii. Polityka środowiskowa spółki, poza obowiązkowymi działaniami związanymi z regulacjami i wymaganiami formalno - prawnymi zakłada również wzorową realizację programu Odpowiedzialność i Troska, działania w obszarze odpowiedzialności społecznej biznesu, a w tym programy filantropijno - edukacyjne skierowane do młodzieży.

Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy jest jednym z priorytetów działalności Grupy Azoty ZAK S.A. Model zarządzania BHP w ramach zintegrowanego systemu zarządzania jest skutecznie doskonalony. Od kilku lat w wyniku m.in. wdrożenia  programu „Zero wypadków” i „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dobre dla Ciebie – Dobre dla Firmy” liczby i wskaźniki dot. wypadkowości systematycznie spadają. Grupa Azoty ZAK S.A. jest laureatem wielu nagród przyznawanych pracodawcom dbającym o bezpieczeństwo i zdrowie w pracy. Spółka m.in. została w ostatniej dekadzie 5-krotnie nagrodzona Złotą Kartą Lidera Bezpiecznej Pracy przyznawanej przez Forum Liderów Bezpiecznej Pracy przy CIOP – PIP.

Kędzierzyńskie Azoty  inwestują w kapitał ludzki . W związku ze stałą potrzebą podnoszenia kwalifikacji i poszerzania kompetencji Grupa Azoty ZAK S.A. wychodzi naprzeciw potrzebom pracowników organizując i umożliwiając udział w szkoleniach i kursach, studiach. Pracownicy podnoszący kwalifikacje we własnym zakresie, otrzymują możliwość bezpłatnego urlopu szkolnego, jak również w wielu przypadkach dofinansowanie do czesnego. Firma ufundowała również stypendia dla najlepszych chemików w Zespole Szkół w Sławięcicach.

Wiele działań nakierowanych na dbałość o zdrowie i przyszłość Załogi. Pracownikom został zaproponowany Pracowniczy Program Emerytalny oraz Program Dodatkowej Opieki Medycznej związany z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym pracownika i jego rodziny oraz ustawowe, ale niestandardowe okresowe badania zdrowotne. W spółce działa Rada Promocji Zdrowia, która koordynuje działania wdrażając coroczny Program Badań Profilaktycznych. Emerytom i rencistom Spółki dedykowany jest coroczny odpis na świadczenia związane  z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych. W Grupie Azoty ZAK S.A. działa Międzyzakładowa Kasa Zapomogowo – Pożyczkowa, pozwalająca na skorzystanie z nieoprocentowanej pożyczki.

Grupa Azoty ZAK S.A. podejmuje działania z obszaru odpowiedzialności społecznej biznesu. Od wielu lat realizuje programy krzewienia kultury fizycznej poprzez wspieranie uczniowskich klubów sportowych, klas sportowych, miejskich wydarzeń sportowych. Spółka jest wieloletnim sponsorem ekstra ligowej drużyny siatkarskiej ZAKSA, promującej nie tylko firmę, ale miasto, region i województwo. Wspiera sukcesy para badmintonisty Bartka Mroza oraz działalność Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada. Grupa Azoty ZAK S.A. to mecenas kultury i sztuki w mieście.  Corocznie spółka przeznacza określony budżet na darowizny dla potrzebujących z naszego powiatu i województwa.

Wybrane dane:

  • Zatrudnienie: 1575 osób
  • Przychody ze sprzedaży: 1 534mln (3Q 2014)

rzepak

Spółdzielnia zrzesza 19 grup producentów rzepaku.
 

Spółdzielnia Grup Producentów Rzepaku „Polski Rzepak” jest dowodem na to, że przyszłość rolnictwa tkwi w zrzeszaniu się producentów.

Polski Rzepak, czyli spółdzielnia, która swoją siedzibę ma w Opolu, powstała zaledwie trzy lata temu. - Głównym źródłem naszej siły jest doborowe towarzystwo - ocenia Mariusz Olejnik, prezes spółdzielni. - Ale chodzi też o wiarygodność w dotrzymywaniu kontraktu niezależnie od wahań cen i efekt skali - dodaje jeden z inicjatorów zawiązania grupy.

Dziś spółdzielnia zrzesza 19 grup producentów rzepaku, a ponieważ dołączyły do nich także grupy producentów pszenicy i kukurydzy, więc od grudnia nowa nazwa spółdzielni to Polski Rzepak i Zboża.  Łącznie produkuje ona 30 tysięcy ton rzepaku, 60 tysięcy ton pszenicy oraz 40 tysięcy ton kukurydzy.


brenntag

Siedziba firmy Brenntag Polska w Kędzierzynie-Koźlu.

Brenntag Polska Sp. z o.o. jest wiodącą firmą przemysłu chemicznego zajmującą się dystrybucją standardowych i specjalistycznych surowców chemicznych na polskim rynku.

Firma należy do koncernu Brenntag – światowego lidera w dystrybucji surowców chemicznych. W Polsce zatrudnia ponad 530 osób w 19 placówkach, zlokalizowanych w najważniejszych regionach przemysłowych kraju.

W liczącej blisko 10 000 produktów ofercie handlowej znaleźć można szeroki wybór chemikaliów przemysłowych oraz środków pomocniczych, dodatków funkcjonalnych i innych specjalistycznych surowców chemicznych dla niemal wszystkich gałęzi przemysłu, m.in. przemysłu spożywczego, farb, chemii budowlanej, chemii gospodarczej i kosmetyki, ropy i gazu, tworzyw sztucznych i kauczuku, żywienia zwierząt, farmacji, technologii wody ścieków i wielu innych.

Obszar aktywności firmy Brenntag Polska to nie jest już tylko dystrybucja. Jako firma chemiczna, spółka świadczy swoim kontrahentom również szereg usług procesowych i logistycznych, takich jak produkcja mieszanin w oparciu o receptury klientów lub opracowanych przez laboratoria aplikacyjno-badawcze spółki, produkcja specjalistycznych dodatków do pasz, utylizacja odpadów, gospodarka opakowaniami zwrotnymi, konfekcjonowanie towarów oraz szerokie wsparcie know-how.

Klienci firmy mogą korzystać z profesjonalnego doradztwa technicznego, na przykład w zakresie doboru produktów, optymalizacji receptur, wdrożeń i produkcji ciągłej. Bardzo ważnym aspektem jest zapewnienie klientom firmy wsparcia ze strony specjalistycznych ośrodków rozwojowych – laboratoriów aplikacyjnych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt i świadczących usługi wartości dodanej dla poszczególnych branż przemysłu chemicznego.

brenntag1

Jako firma chemiczna, spółka świadczy swoim kontrahentom również szereg usług procesowych i logistycznych.

Do ostatnich przedsięwzięć inwestycyjnych Spółki zaliczyć można budowę Centrum Rozwoju Aplikacji Spożywczych w Zgierzu oraz Centrum Aplikacyjno-Badawczego Oil&Gas w Jankowicach koło Poznania.

Są to nowoczesne, kompleksowe ośrodki badawczo-aplikacyjne, świadczące specjalistyczne usługi dla klientów przemysłu spożywczego (Zgierz) oraz przemysłu wydobywczego ropy naftowej i gazu ziemnego (Jankowice) w zakresie doboru produktów, tworzenia i optymalizacji receptur, wdrożeń nowych technologii czy rozwiązywania problemów związanych z właściwościami produktów.

Brenntag Polska w dalszym ciągu zamierza modernizować i rozbudowywać obiekty i urządzenia produkcyjne oraz magazynowe, poszerzać swoją ofertę, poszukiwać nowych produktów i rynków zbytu oraz dbać o bezpieczeństwo pracowników i ochronę środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska