Janek Wasiak
Dawid Wegner w finale konkursu w rzucie oszczepem
Dawid Wegner w finale konkursu w rzucie oszczepem PAP/Adam Warżawa
Na odbywających się mistrzostwach świata złoto w rzucie oszczepem wywalczyła Japonka Haruka Kitaguchi, a w biegu na 200 metrów złoto zdobyła Jamajka Shericka Jackson. Do finału rzutu oszczepem awansował zaś Damian Wegner.

22-letni Wegner w drugiej próbie uzyskał trzeci wynik w karierze - 81,25 i uplasował się na siódmej pozycji. Cyprian Mrzygłód rzucił oszczepem 78,49 m, co dało mu 15. miejsce. Do niedzielnego finału awansowało 12 najlepszych zawodników.

Takie były założenia - dostać się do finału. Rzuciłem, ile fabryka dała. Bardzo się cieszę. W tym sezonie poprawiłem swój rekord życiowy o trzy metry, dobrze pokazałem się na mistrzostwach Polski i dostałem się na MŚ. Wszedłem w świat seniorskiego sportu

- powiedział Wegner w wywiadzie dla TVP.

Jamajka Shericka Jackson obroniła tytuł i drugim wynikiem w historii (21,41) wygrała bieg na 200 m. To nowy rekord imprezy. Medale zdobyły też Amerykanki Gabrielle Thomas (21,81) i Sha'Carri Richardson (21,92). Tuż za podium uplasowała się Julien Alfred z Saint Lucia (22,05). Jackson ma już cztery złote medale MŚ. Przed rokiem wygrała bieg na 200 m w Eugene. Triumfowała także z jamajską sztafetą 4x100 m w Pekinie (2015) i w Dausze (2019).

W rzucie oszczepem najlepsza okazała się Japonka Haruka Kitaguchi. W ostatniej serii uzyskała wynik 66,73 m. Srebrny medal zdobyła Kolumbijka Flor Denis Ruiz Hurtado, która pobiła rekord Ameryki Południowej - 65,47. Brąz wywalczyła Australijka Mackenzie Little - 63,38. Tuż za podium uplasowała się Łotyszka Anete Kocina (63,18). Przed rokiem Kitaguchi była trzecia w MŚ w Eugene. W tym sezonie jest liderką światowych tabel.

Reprezentant Niemiec Leo Neugebauer jest liderem po pierwszym dniu dziesięcioboju. W pięciu konkurencjach zgromadził 4640 pkt. Za nim plasują się Kanadyjczycy Pierce Lepage (4610) i Damian Warner (4578). Neugebauer przebiegł 100 m w 10,69, skoczył w dal 8,00, pchnął kulą 17,04, skoczył wzwyż 2,02 i przebiegł 400 m w 47,99.

Broniący tytułu z Eugene, rekordzista świata Francuz Kevin Mayer po dwóch konkurencjach z powodu kontuzji zrezygnował z rywalizacji. Po starcie w biegu na 100 m i skoku w dal, nie przystąpił do pchnięcia kulą.

W niedzielę wieloboiści będą rywalizować w biegu na 110 m przez płotki, rzucie dyskiem, skoku o tyczce, rzucie oszczepem i biegu na 1500 m.