To o 30 procent więcej niż w roku 2020. 45 procent z nich (1542 mieszkania) – zbudowały osoby prywatne, inwestorzy indywidualni. Tu przyrost rok do roku wynosi 15 procent. Deweloperzy budujący mieszkania na sprzedaż lub wynajem, oddali na rynek 1762 mieszkania, prawie 40 procent więcej niż w roku 2020.
35 krotny wzrost nastąpił w budownictwie komunalnym i spółdzielczym, ale było to spowodowane głębokim zastojem tego rodzaju budownictwa. W2020 roku na Opolszczyźnie oddano do użytku tylko 3 mieszkania komunalne lub spółdzielcze. W roku 2021 – 106 mieszkań. Jest to zasługą gminy Nysa, która oddała do użytku liczące ponad 100 mieszkań osiedle przy ul. Franciszkańskiej.
Od stycznia do grudnia 2021 w województwie rozpoczęto budowę 4243 mieszkań. Tu przyrost wynosi 30 procent w porównaniu do roku 2020. Wydano także pozwolenie na budowę 121 mieszkań w budownictwie wielorodzinnym czyli komunalnych lub spółdzielczych.
Najwięcej nowych mieszkań oddano w mieście Opole (32 procent wszystkich), a potem w powiecie nyskim (14 procent). Najmniej budowano w powiecie głubczyckim, gdzie oddano do użytku tylko 38 nowych domów mieszkalnych (1 procent wszystkich w województwie) oraz w powiecie prudnickim - 71 domów (2 procent) i strzeleckim – 104 lokale (3 procent całości).
Jak podaje Urząd Statystyczny 81 procent oddanych mieszkań korzysta z wodociągu, 74 procent z kanalizacji, 43 procent z gazu sieciowego. 20 procent jest podłączonych do centralnych sieci grzewczych. 80 procent nowych domów ma ogrzewanie indywidualne, przy czym dominuje tu paliwo gazowe (48 procent nowych budynków).
Rok 2021 był także dobrym okresem dla przygotowywania nowych budów. Starostwa powiatowe Opolszczyzny wydały w sumie 4895 pozwoleń na budowę lub dokonały przyjęcia zgłoszenia budowy. Przyrost przygotowywanych budów jest 23 procentowy w porównaniu do roku 2020. Gwałtownie ruszyły nawet powiaty głubczycki i prudnicki, gdzie liczba nowych pozwoleń na budowę jest prawie dwa razy większa niż w roku 2020.
Rząd przygotowuje przepisy ułatwiające przygotowanie budowy domów indywidualnych, większych niż 70 metrów powierzchni zabudowy. One także nie będą wymagały pozwolenia pozwolenia na budowę. Jeśli Sejm zaakceptuje propozycję budowę większego domu można będzie zacząć zaraz po dokonaniu zgłoszenia w starostwie. W tym wypadku nadal ma jednak obowiązywać zatrudnienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?