29. finał WOŚP. W każdym opolskim szpitalu znajdziemy sprzęt medyczny z czerwonym serduszkiem Orkiestry

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W każdym opolskim szpitalu znajdziemy sprzęt medyczny z czerwonym serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez 28 lat grania Orkiestry na Opolszczyznę trafiły urządzenia ratujące życie najmłodszych i poprawiające komfort leczenia najstarszych. Wartość darów WOŚP dla opolskich pacjentów to co najmniej 17 mln zł.

Na liście szpitali wspartych przez ostatnie lata przez Fundację Jurka Owsiaka są placówki w Opolu, Brzegu, Głuchołazach, Głubczycach, Krapkowicach, Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu, Kup, Ozimku, Niemodlinie, Nysie, Prudniku, Strzelcach Opolskich.

Największym beneficjentem działań orkiestry w regionie jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Wartość sprzętu, który szpital dostaje od 2008 roku przekroczyła już 5 mln zł. Znaleźć go można niemal w całej placówce. Specjalistyczna aparatura jest przede wszystkim na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków, na pediatrii, chirurgii dziecięcej, internie, laryngologii, oddziale ratunkowym, w poradni laryngologicznej, audiologicznej czy na diabetologii.

Pompy insulinowe, rozkładane fotele dla rodziców przebywających ze swoimi chorymi dziećmi na oddziałach, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddechu, pulsoksymetry, aparaty EKG, materace grzewcze żelowe dla dzieci i noworodków, kardiomonitory, urządzenie do dekontaminacji wnętrza karetki N – to tylko dary z ostatnich Finałów Orkiestry.
A wcześniej: inkubatory, respiratory, ultrasonografy, urządzenia do przesiewowego badania słuchu.

Największe wsparcie otrzymał oddział walczący o życie noworodków, a najcenniejszym prezentem od WOŚP jest system monitorujący funkcje życiowe najmłodszych pacjentów na wszystkich stanowiskach intensywnej terapii.

W lipcu ub. roku oddział pediatrii USK otrzymał aparaty endoskopowe o wartości 1,5 mln zł. Dzięki temu nie trzeba już wozić dzieci na badania do innych ośrodków.

- Zyskaliśmy nową jakość leczenia - mówiła dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik oddziału. - Teraz możemy diagnozować dzieci na miejscu, co jest bardzo ważne dla zdrowia naszych podopiecznych, bo zyskujemy na czasie, tak ważnym w leczeniu. Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji WOŚP za te dary.

Lekarze wszystkich oddziałów noworodkowych w regionie podkreślają, że bez sprzętu podarowanego przez Orkiestrę leczenie najmłodszych odbiegałoby od nowoczesnych standardów. Zakupy Orkiestry, ponieważ opierają się na potrzebach szpitali, rozwiązują w sposób systemowy problemy konkretnych placówek.

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu od 1997 roku od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymało sprzęt medyczny o łącznej wartości ok. 1 mln zł.

- Szczególnie istotną pomoc Orkiestry odczuliśmy w pierwszych latach jej działalności, gdy zbierano pieniądze na sprzęt dla noworodków. Wówczas otrzymaliśmy m.in. dwa ultrasonografy, kardiomonitor, dwa inkubatory oraz urządzenia do przesiewowego badania słuchu. Natomiast w ostatnich latach działalność Orkiestry jest ukierunkowana na inną grupę potrzebujących pacjentów, stąd akurat do naszego szpitala jest kierowana mniejsza ilość sprzętu. Ostatnie darowizny , które otrzymaliśmy to kilkanaście foteli dla rodziców wykorzystywanych przede wszystkim do kangurowania oraz karmienia noworodków oraz ultrasonograf. Bardzo jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc, ponieważ zawsze jest ona wykorzystywana w sposób bardzo efektywny, czyli z korzyścią dla pacjentów – podkreśla Małgorzata Sobel, dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

SPZOZ w Głubczycach w 2019 roku wzbogacił się dzięki Orkiestrze o pracownię rentgenowską wartości blisko 600 tys. zł. Na jego oddział neonatologiczny trafił bilirubinometr - miernik żółtaczki, który umożliwia precyzyjną identyfikację noworodków zagrożonych żółtaczką noworodkową.

Kilka lat temu Orkiestra zbierała pieniądze na oddziały geriatryczne. Np. Szpital Powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu dostał wówczas 30 łóżek z materacami przeciwodleżynowymi. - To zasługa orkiestry, że mogliśmy od podstaw wyposażyć naszą geriatrię. Nie byłoby nas na to stać, bo wartość darowizny to prawie pół miliona złotych - mówił wówczas szef placówki.

Wśród darów znalazły się też: wysokiej klasy aparat usg, wózki do kąpieli, sprzęt do aktywnej rehabilitacji, stoliki.

Na oddział geriatryczny w Kup trafił sprzęt o wartości prawie 700 tys. zł - łóżka, pompy infuzyjne do podawania leków, aparat usg, kardiomonitory.

WOŚP mocno wsparł też Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze w Brzegu, Głuchołazach, Głubczycach, Wołczynie, Niemodlinie, Namysłowie, Nysie, Górażdżach, Paczkowie. Większość z nich dostała sprzęt wartości 350-500 tysięcy zł.

W ubiegłym roku, gdy wybuchła pandemia koronawirusa, WOŚP kupił łóżka dla pacjentów z COVID-19. Wśród 98 szpitali w całej Polsce otrzymały je także dwa opolskie - SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu i USK w Opolu dla szpitala tymczasowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska