41 lat minęło. Historia Klubu HDK PCK przy Elektrowni Opole. Klub przy Elektrowni działa o 11 lat dłużej niż Elektrownia!

Materiał informacyjny PGE GÓRNICTWO I ENERGETYKA KONWENCJONALNA
Członkowie Klubu HDK PCK przy Elektrowni Opole w 2003 r.
Członkowie Klubu HDK PCK przy Elektrowni Opole w 2003 r.
Tytuł brzmi paradoksalnie, ale jest jak najbardziej prawdziwy - w ubiegłym roku Klub HDK PCK przy Elektrowni Opole obchodził jubileusz 40-lecia. To dlatego, że klub powstał na wczesnym etapie budowy Elektrowni.

W mrocznych czasach stanu wojennego, w styczniu 1982 r. teren budowy Elektrowni Opole miał odwiedzić wiceminister górnictwa i energetyki. Na teren Elektrowni jednak dotrzeć nie zdołał, bo w drodze uległ wypadkowi. Konieczna była operacja chirurgiczna, a do jej przeprowadzenia niezbędna była krew. Gdy ta wiadomość obiegła pracowników budujących wówczas Elektrownię Opole, szybko zorganizowano akcję oddawania krwi dla poszkodowanego.

Skala efektów spontanicznej zbiórki zaskoczyła organizatorów - była tak duża, że postanowiono na terenie budowy Elektrowni założyć Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. Zebranie założycielskie odbyło się 20 stycznia 1982 r. Pierwszym Prezesem nowo powstałego Klubu HDK PCK przy Elektrowni Opole został Jacek Ostałowski.

Jak wszystko w tamtych czasach, początki klubu były trudne. Jednak jego członkowie robili swoje - czyli oddawali krew. Od 1995 roku nastąpił rozwój klubu poza obszar zakładu. Nowe władze klubu, chcąc pobudzić do aktywności swoich członków, zorganizowały kilka akcji wyjazdowych celem oddania krwi w miejscach, gdzie krew była szczególnie potrzebna. Były to wyjazdy w takie miejsca, jak: Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu koło Warszawy, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz trzykrotnie do Uzdrowiska Dziecięcego w Rabce-Zdroju.

- Byliśmy i nadal jesteśmy wrażliwi na los dzieci, które potrzebują krwi do ratowania zdrowia i życia – mówi wiceprezes Klubu HDK PCK przy Elektrowni Opole Krzysztof Dawid. – Poza wszystkimi akcjami krwiodawczymi udało się doprowadzić do tego, że obecnie wszyscy członkowie Klubu są równocześnie w rejestrze dawców szpiku kostnego, a jeden z kolegów miał już okazję uratować ludzkie życie, oddając swój szpik.

W tym celu odbyły się wyjazdy do Dziecięcego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie oprócz drogocennej krwi członkowie Klubu oddali próbki krwi, by być włączonymi na listę potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zorganizowano też dwukrotnie odwiedziny w Szpitalu w Siemianowicach Śląskich, oddając krew i ich składniki dla ciężko poparzonych dzieci.

Ale przede wszystkim akcje krwiodawcze organizowane były na własnym terenie – wielokrotnie organizowano akcje oddawania krwi, zachęcając pracowników do aktywnego udziału i wsparcia RCKiK w odbudowanie niedoborów jej składników przede wszystkim w okresach wakacyjnych.

Jedną ze sztandarowych i cyklicznie przeprowadzanych akcji jest styczniowa akcja oddawania krwi wspólnie z RCKiK na rzecz WOŚP. Niestety, w latach 2021 i 2022 nie udało się jej przeprowadzić ze względu na panującą pandemię, jednak na przełomie lat 2002-2019 w ramach akcji WOŚP krwiodawcy oddali ponad 185 litrów krwi.

Na przestrzeni czterdziestu lat działalności członkowie Klubu HDK PCK przy Elektrowni Opole oddali setki litrów krwi w akcjach organizowanych przez RCKiK na hasło: „Ratunek" kierowanych dla rodzin i bliskich potrzebujących tego cennego preparatu.

Wszystkie te akcje honorowego krwiodawstwa to nie tylko krzewienie wśród wszystkich idei czerwonokrzyskich, ale także wrażliwość na los drugiego człowieka. Wiele akcji dla potrzebujących Klub przeprowadził wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem, a przykładem jest: „Wielkanocny Koszyczek”, „Gorączka złota” lub „Kampania walki z głodem”.

- Szczególnie ta ostatnia akcja jest nam bliska z tego względu, że włączyła się w nią cała załoga Elektrowni Opole – powiedział nam wiceprezes Krzysztof Dawid. - Dzięki przychylności dyrekcji naszej Firmy członkowie Klubu HDK PCK wspólnie z członkami Zarządu Rejonowego PCK w Opolu corocznie jesienią organizują kwestę przed bramą główną. Akcja ta ma na celu zebranie środków na zakup posiłków dla dzieci z ubogich rodzin naszego województwa. W tej akcji uczestniczymy już od 14 lat.

Wśród swoich członków klub propaguje zdrowy styl życia poprzez ruch, biorąc udział w wielu imprezach sportowych oraz festynach rekreacyjnych. Na przełomie wielu lat członkowie Klubu brali udział w Spartakiadach Honorowych Dawców Krwi Energetyki, odnosząc wiele sukcesów. Jednak największym sukcesem klubu wśród zmagań sportowych Honorowych Dawców Krwi PCK jest kilkukrotne mistrzostwo województwa opolskiego w bowlingu.

Członkowie Klubu w okresie swojej działalności w dowód wdzięczności za bezinteresowne oddawanie krwi oraz działalność na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża zostali docenieni i uhonorowani najwyższymi odznaczeniami PCK m.in. „Kryształowym Sercem”, „Zasłużonym dla Zdrowia Narodu”, „Odznaką Honorową PCK” oraz odznaczeniami państwowymi: „Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi”. Władze regionalne kilkunastu członków wyróżniły odznaczeniami „Za Zasługi dla województwa opolskiego”.

Działalność członków klubu owocuje również udziałem krwiodawców elektrowni we władzach regionalnych Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu, zarówno w Zarządzie PCK, jak i Komisji Rewizyjnej.

- Wszystko to, co robimy w naszej dotychczasowej działalności, wynika wyłącznie z chęci pomagania potrzebującym – mówi wiceprezes klubu Krzysztof Dawid.

Jak podkreśla, członkowie klubu kierują się dewizą: „Człowiek jest tyle wart, ile sam może ofiarować innym”.

W okresie działalności Klubu funkcje jego prezesa pełnili: Jacek Ostałowski – założyciel - I Prezes Klubu, Wacław Mielczarek, Jerzy Gez i Małgorzata Gez. Obecny skład Zarządu Klubu HDK PCK przy Elektrowni Opole jest następujący: Piotr Kołodziej – Prezes Klubu, Krzysztof Dawid – wiceprezes oraz członkowie zarządu Dariusz Jankowski i Adrian Litra.

Zarząd zaprasza do wstąpienia w szeregi Klubu wszystkich chętnych, którzy wzorując się na ideach czerwonokrzyskich pragną pomagać, aktywnie działać i brać udział w wielu szlachetnych akcjach, dzieląc się przy tym swoją wrażliwością i niosąc pomoc potrzebującym.

Członkowie Klubu HDK PCK przy Elektrowni Opole w 2003 r.
Członkowie Klubu HDK PCK przy Elektrowni Opole w 2003 r.
Zdjęcie z uroczystej Gali z okazji Dnia Energetyka w 2022 r. oraz uroczystości 40-lecia Klubu HDK PCK przy Elektrowni Opole, które odbyły się w Teatrze
Zdjęcie z uroczystej Gali z okazji Dnia Energetyka w 2022 r. oraz uroczystości 40-lecia Klubu HDK PCK przy Elektrowni Opole, które odbyły się w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu.
Sztandar naszego klubu podczas obchodów Dnia Energetyka w Bełchatowie.
Sztandar naszego klubu podczas obchodów Dnia Energetyka w Bełchatowie.
Plakat ubiegłorocznej Kampanii Walki z Głodem
Plakat ubiegłorocznej Kampanii Walki z Głodem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska