7. edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Aż trzy miliony na pomysły mieszkańców. Zgłoś swój!

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Do MBO można zgłaszać projekty o charakterze kulturalnym, prospołecznym, prozdrowotnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym czy ekologicznym.
Do MBO można zgłaszać projekty o charakterze kulturalnym, prospołecznym, prozdrowotnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym czy ekologicznym. Anna Gryglas/materiały UMWO
We wtorek 27 marca ruszała 7. Edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. To kolejna szansa na realizację pomysłów mieszkańców.

Od wtorku ( 27 lutego) do 25 marca mieszkańcy województwa opolskiego mogą zgłaszać swoje pomysły do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Tak jak w latach poprzednich do podziału są 3 miliony złotych.

Do MBO można zgłaszać projekty o charakterze kulturalnym, prospołecznym, prozdrowotnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym czy ekologicznym.

- W poprzednich 6. edycjach głosowało aż pół miliona osób, a udało nam się zrealizować aż 146 zadań. Dziś rozpoczynamy 7. edycję MBO. Na te cel mamy już standardowo przeznaczone 3 miliony. Zadania jak co roku będą subregionalne i powiatowe. Co ważne Zadania zgłaszamy tylko i wyłącznie elektronicznie poprzez specjalną stronę budżet.opolskie.pl. gdzie znajduje się formularz zgłoszenia zadania i gdzie można wygenerować listę poparcia. To dużo ułatwia, dzięki temu unikamy wielu błędów podczas zgłaszania zadań – mówi Agnieszka Okupniak , dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu.

Zadania zgłaszamy do 25 marca, do godz. 15.30

- Aby zgłosić zadanie trzeba wymyślić ogólny pomysł, nazwę i co bardzo ważne zebrać listę poparcia. Na zadanie powiatowe jest to 50 podpisów na zadanie subregionalne jest to 100 podpisów. Startujemy już teraz , aby cały proces przeprowadzić spokojnie, zgodnie z prośbami osób, które te zadania zgłaszają i osób, które te zadania realizują. Chcielibyśmy, aby już we wrześniu były znane wyniki głosowania – mówi Maja Michniewicz z Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu.

W 7. edycji MBO można swoje inicjatyw zgłaszać bez wychodzenia z domu korzystając tylko z platformy internetowej (www.budzet.opolskie.pl).

Znajdujące się w budżecie 3 miliony złotych zostanie równo podzielone na pomiędzy 5 subregionów obejmujących łącznie 11 powiatów oraz miasto na prawach powiatu (Opole). Każdy z nich otrzyma po 600 tysięcy złotych.

  • SUBREGION: m. Opole i powiat opolski
  • SUBREGION: powiaty nyski i brzeski
  • SUBREGION: powiaty kluczborski, namysłowski i oleski
  • SUBREGION: powiaty głubczycki, krapkowicki i prudnicki
  • SUBREGION: powiaty strzelecki i kędzierzyńsko-kozielski

Dodatkowo, również w tej edycji MBO, mieszkańcy, którzy chcą zgłosić swój pomysł do realizacji, a nie wiedza jak się do tego zabrać mogą skorzystać z pomocy Mobilnego Punktu Informacyjnego MBO.

- Będziemy odwiedzać mieszkańców w ich miejscowościach – wyjaśnia dyrektor Okupniak.

Będzie także możliwość spotkania się z pracownikami UMWO, którzy będą odpowiadali na pytania mieszkańców podczas spotkań on-line na platformie ZOOM.

Aby wziąć udział w takim spotkaniu wystarczy wejść na profil na facebooku /budzetopolskie/ lub napisać na adres [email protected]. Spotkania zaplanowano na czwartki (29 lutego, 7,14 i 21 marca) o godz. 14.
Oprócz tego cały czas czynne będą Punkty Informacyjne w każdym powiecie. Ich listę można znaleźć na www.budzet.opolskie.pl.

Ważne terminy

  • Od 27 lutego do 25 marca ( do godz. 15.30) zgłaszanie zadań przez mieszkańców
  • Do 10 czerwca odbędzie się ogłoszenie zadań dopuszczonych do głosowania
  • Od 10 do 25 czerwca – głosowanie mieszkańców
  • Do 10 września ogłoszenie wyników.

Realizacja projektów rozpocznie się od stycznia 2025 roku.

We wtorek (27 lutego) rusza przyjmowanie pomysłów. Co jest ważne na tym etapie?
Prawidłowe i terminowe zgłoszenie projektu
Zebranie wymaganej liczny podpisów ( 100 dla zadania o zasięgu subregionalny i 50 dla zadania o zasięgu powiatowym, podpisy muszą być dołączone do wniosku0
Zgodność z kompetencjami województwa
Wskazanie korzyści dla regionu i mieszkańców
Określenie planowanego kosztu zadania (dla inicjatyw subregionalnych to kwota z przedziału 70 do 150 tysięcy złotych, a dla inicjatyw powiatowych od 500 do 100 tysięcy złotych.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska