800-lecie Opola. Szykują się huczne obchody

Artur Janowski
Panorama Opola.
Panorama Opola. Archiwum
Zaplanowano koncerty muzycznych gwiazd i imprezy plenerowe. Szykują się też inwestycje, dzięki którym powstać ma m.in. aleja 800-lecia miasta.

Dziś po raz pierwszy zebrał się Komitet Honorowy Obchodów 800-lecia Opola. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zaprosił do niego m.in. profesora Stanisław S. Nicieję, rektora Uniwersytetu Opolskiego, Urszulę Zajączkowską, dyrektorkę Muzeum Śląska Opolskiego, przedstawiciela ministerstwa kultury, a także wiele innych osób ze świata nauki, mediów.

- Rocznica 800-lecia miasta przypada w 2017 roku, chcemy jednak, aby świętowanie zaczęło się znacznie wcześniej, a o mieście zrobiło się głośno nie tylko w Polsce - podkreśla Dorota Michniewicz-Rybarz, naczelnik wydziału kultury w Urzędzie Miasta Opola.

Powstała już koncepcja obchodów, które rozpoczynałyby się w 2016 roku. Na przyszły rok przewidziano m.in. zlecenie utworu muzycznego, który poświęcony byłby rocznicy, a także zorganizowanie koncertu pod hasłem Opole - Polska - Świat, transmitowanego przez telewizję.

Jedną z propozycji jest odegranie ósmej symfonii Gustawa Mahlera przez ośmiuset filharmoników w amfiteatrze. Według urzędników tak niezwykły koncert mógłby się odbić szerokim echem nie tylko w świecie muzycznym.

Opole chce się pokazać nie tylko jako stolica polskiej piosenki, ale także jako jedno z najstarszych miast w Polsce i bogate swoją wielokulturowością. Dlatego w 2017 zaplanowanych jest wiele wydarzeń dotyczących historii miasta, w tym m.in. wystawy zdjęć, parada historyczna, zlot opolan z całego świata, a także osiem koncertów na osiem wieków w opolskich kościołach.

Największym wydarzeniem w 2017 roku będą jednak zapewne koncerty polskich i zagranicznych gwiazd muzycznych czy huczny sylwester na Rynku na przełomie 2016 i 2017 roku. Ratusz chce też, aby po 800-leciu zostało coś więcej niż dobre wspomnienia.

Stąd plany, aby przebudować plac wraz pozostałościami zamku górnego, stworzyć park na ul. Wrocławskiej wraz z aleją 800-lecia, a także przygotować ekspozycję, która przypomniałaby opolanom i turystom, że na Ostrówku istniał drewniany gród. Realizacja tych wszystkich planów będzie jednak zależeć od pieniędzy. Tych urzędnicy chcą szukać nie tylko w budżecie miasta. a

Przyjmuje się, że do pierwszej lokacji (nadania praw miejskich) doszło około 1217 roku. Jak jednak przekonują historycy, formalnie musiało się to odbyć przed tą datą, bo o Opolu jako mieście wspomina dokument wystawiony dla Leśnicy w 1217 r.

Niestety w przypadku naszego miasta dokumentu dotyczącego pierwszej lokacji brakuje, jest natomiast teoria, że nie była to lokacja miasta w sensie fizycznym, a tylko nadanie mieszkańcom np. przywilejów targowych.

Jak pisze Roman Sękowski, badający początki Opola, zakładanie miasta odbywało się z trudem, faktycznie powstało ono prawdopodobnie dopiero na przełomie XIII i XIV wieku. Wówczas doszło też do drugiej lokacji, a także trzeciej, datowanej na 1327 rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska