Nasza Loteria

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Zobacz unikatowe zdjęcia z ówczesnego Olesna i okolic

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
26 sierpnia 1939 roku. Żołnierze ładują transport sprzętu wojennego na stacji kolejowej w Oleśnie. Sprzęt zostaje przetransportowany przez Gorzów Śląski aż pod Praszkę kolejką wąskotorową, czyli słynną Paulinką.W piątek, 1 września 1939 roku Niemcy przekraczają granicę Polski, wybucha II wojna światowa.
26 sierpnia 1939 roku. Żołnierze ładują transport sprzętu wojennego na stacji kolejowej w Oleśnie. Sprzęt zostaje przetransportowany przez Gorzów Śląski aż pod Praszkę kolejką wąskotorową, czyli słynną Paulinką.W piątek, 1 września 1939 roku Niemcy przekraczają granicę Polski, wybucha II wojna światowa. Zbiory Adelheid Glauer, oprac. Mirosław Dragon
Jak wyglądał początek II wojny światowej w Oleśnie, czy raczej w ówczesnym niemieckim Rosenbergu, można zobaczyć na zdjęciach ze zbiorów Adelheid Glauer, miłośniczki historii Olesna.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę na całej długości granicy polsko-niemieckiej.

W naszej galerii można zobaczyć zdjęcia jeszcze z sierpnia 1939 roku! Po niemieckiej stronie granicy, a Śląsk Opolski był do 1945 roku częścią państwa niemieckiego, przygotowania do wojny trwały w ostatnim tygodniu sierpnia 1939 r. pełną parą.

Dr Adelheid Glauer, miłośniczka historii Olesna, ma w swoich zbiorach m.in. fotografię z 25 sierpnia 1939 roku, kiedy to żołnierze niemieckiej armii przemieszczają się w stronę granicy z Polską.

Większa część dzisiejszego powiatu oleskiego leżała wówczas w granicach Niemiec. Granicę polsko-niemiecką wyznaczała Liswarta i Prosna.

Z kolei fotografia wykonana 26 sierpnia 1939 roku ukazuje niemieckich żołnierzy, którzy ładują transport sprzętu wojennego na stacji kolejowej w Oleśnie.

Sprzęt zostaje przetransportowany przez Gorzów Śląski aż pod Praszkę kolejką wąskotorową, czyli słynną Paulinką. W piątek, 1 września 1939 roku Niemcy przekraczają granicę Polski, wybucha II wojna światowa.

4 września 1939 roku ukazało się rozporządzenie zobowiązujące do pracy młode kobiety. Również mieszkanki Olesna w wieku od 17 do 25 lat, musiały zgłosić się do niemieckiego obozu pracy (Reichsarbeitsdienst für Weibliche Jugend).

Do obozu trafiły dziewczyny, które nie były nigdzie zatrudnione, nie uczyły się zawodu i nie uczęszczały do szkoły. Jeden z takich obozów powstał w Borkach Wielkich (wówczas Brückenort).

Podobny obiekt powstał też w Oleśnie i mieścił się w urzędzie pracy na Landsbergerstrasse, czyli dzisiejszej ul. Powstańców Śląskich.

Było to w budynku za cmentarzem, przed dzisiejszą kładką dla pieszych, prowadzącą z ul. Powstańców Śląskich nad torami kolejowymi na ul. Gorzowską.

Jako pierwsze miasto w Polsce zbombardowany został Wieluń.

84 lata temu wybuchła II wojna światowa. Zobaczcie te unikat...

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska