84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Zobacz unikatowe zdjęcia z ówczesnego Olesna i okolic

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
26 sierpnia 1939 roku. Żołnierze ładują transport sprzętu wojennego na stacji kolejowej w Oleśnie. Sprzęt zostaje przetransportowany przez Gorzów Śląski aż pod Praszkę kolejką wąskotorową, czyli słynną Paulinką.W piątek, 1 września 1939 roku Niemcy przekraczają granicę Polski, wybucha II wojna światowa.
26 sierpnia 1939 roku. Żołnierze ładują transport sprzętu wojennego na stacji kolejowej w Oleśnie. Sprzęt zostaje przetransportowany przez Gorzów Śląski aż pod Praszkę kolejką wąskotorową, czyli słynną Paulinką.W piątek, 1 września 1939 roku Niemcy przekraczają granicę Polski, wybucha II wojna światowa. Zbiory Adelheid Glauer, oprac. Mirosław Dragon
Jak wyglądał początek II wojny światowej w Oleśnie, czy raczej w ówczesnym niemieckim Rosenbergu, można zobaczyć na zdjęciach ze zbiorów Adelheid Glauer, miłośniczki historii Olesna.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę na całej długości granicy polsko-niemieckiej.

W naszej galerii można zobaczyć zdjęcia jeszcze z sierpnia 1939 roku! Po niemieckiej stronie granicy, a Śląsk Opolski był do 1945 roku częścią państwa niemieckiego, przygotowania do wojny trwały w ostatnim tygodniu sierpnia 1939 r. pełną parą.

Dr Adelheid Glauer, miłośniczka historii Olesna, ma w swoich zbiorach m.in. fotografię z 25 sierpnia 1939 roku, kiedy to żołnierze niemieckiej armii przemieszczają się w stronę granicy z Polską.

Większa część dzisiejszego powiatu oleskiego leżała wówczas w granicach Niemiec. Granicę polsko-niemiecką wyznaczała Liswarta i Prosna.

Z kolei fotografia wykonana 26 sierpnia 1939 roku ukazuje niemieckich żołnierzy, którzy ładują transport sprzętu wojennego na stacji kolejowej w Oleśnie.

Sprzęt zostaje przetransportowany przez Gorzów Śląski aż pod Praszkę kolejką wąskotorową, czyli słynną Paulinką. W piątek, 1 września 1939 roku Niemcy przekraczają granicę Polski, wybucha II wojna światowa.

4 września 1939 roku ukazało się rozporządzenie zobowiązujące do pracy młode kobiety. Również mieszkanki Olesna w wieku od 17 do 25 lat, musiały zgłosić się do niemieckiego obozu pracy (Reichsarbeitsdienst für Weibliche Jugend).

Do obozu trafiły dziewczyny, które nie były nigdzie zatrudnione, nie uczyły się zawodu i nie uczęszczały do szkoły. Jeden z takich obozów powstał w Borkach Wielkich (wówczas Brückenort).

Podobny obiekt powstał też w Oleśnie i mieścił się w urzędzie pracy na Landsbergerstrasse, czyli dzisiejszej ul. Powstańców Śląskich.

Było to w budynku za cmentarzem, przed dzisiejszą kładką dla pieszych, prowadzącą z ul. Powstańców Śląskich nad torami kolejowymi na ul. Gorzowską.

Jako pierwsze miasto w Polsce zbombardowany został Wieluń.

84 lata temu wybuchła II wojna światowa. Zobaczcie te unikat...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska