Andrzej Butra zmarł tuż przed finałem sprawy sądowej. Co dalej z postępowaniem?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Andrzej Butra
Andrzej Butra
Na 31 marca zaplanowana była rozprawa apelacyjna dotycząca znieważenia głowy państwa. W przeddzień sądowego epilogu media obiegła informacja, że Andrzej Butra nie żyje. Okazało się, że do sądu ta informacja nie dotarła, więc wyrok zapadł mimo tego.

Andrzej Butra przez lata był jedną z czołowych postaci PSL w regionie. Słynął też z ciętego języka, który zaprowadził go pod koniec 2021 roku na ławę oskarżonych. Chodziło o wydarzenia z 13 lipca 2020 roku. Dzień wcześniej odbyły się wybory prezydenckie, które wygrał Andrzej Duda. Andrzej Butra skomentował wówczas dosadnie ten wpis na Facebooku, a prokurator uznał, że doszło do znieważenia głowy państwa.

W pierwszej instancji proces toczył się przed Sądem Okręgowym w Opolu. Wyrok zapadł już na pierwszej rozprawie. Sąd orzekł wobec oskarżonego 4 tys. złotych grzywny oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości przez zamieszczenie jego treści na stronie internetowej sądu przez 3 miesiące od dnia uprawomocnienia się.

Za publiczne znieważenie prezydenta RP grozi nawet do 3 lat więzienia, więc sąd orzekł najłagodniejszą możliwą karę. Andrzej Butra przyznał się do tego, że zamieścił wpis na portalu społecznościowym, ale utrzymywał, że nie chciał w ten sposób nikogo obrazić, dlatego od wyroku postanowił się odwołać. Rozstrzygnięcia nie doczekał, ponieważ zmarł w przeddzień zaplanowanej rozprawy.

- Sąd nie wiedział o tym, że oskarżony nie żyje, dlatego zapadł wyrok utrzymujący w mocy rozstrzygnięcie pierwszej instancji - wyjaśnia sędzia Małgorzata Lamparska z Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. - Po sprawdzeniu okazało się, że oskarżony faktycznie zmarł wczoraj wieczorem. To oznacza, że postępowanie wykonawcze najprawdopodobniej zostanie umorzone. Możliwy jest też taki wariant, że prokurator wniesie o wznowienie powstępowanie i wtedy wyrok zostanie uchylny, a postępowanie umorzone.

Andrzej Butra urodził się 8 października 1961 roku. W 1985 ukończył studia weterynaryjne na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W 2002 został kierownikiem biura powiatowego w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kluczborku, a w 2007 objął podobne stanowisko w oddziale w Oleśnie. Potem kierował oddziałem terenowym Agencji Rynku Rolnego w Kluczborku.

Butra był aktywnym działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2012 został wiceprezesem partii w okręgu opolskim. W roku 2010, 2014 i 2018 był wybierany do rady powiatu kluczborskiego, w poprzedniej kadencji pełnił też funkcję jej przewodniczącego. W marcu 2011 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (funkcję tę pełnił do 27 lipca 2012 roku). Później, do 2015 roku, był prezesem opolskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, a następnie do 2016 r. szefem Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska