Archeolodzy znaleźli narzędzia sprzed 11 tysięcy lat

Sławomir Draguła
Krzemienie i resztki naczyń znajdują się teraz na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pod Baborowem wyorują je rolnicy, nie zdając sobie sprawy, jak cenne są to eksponaty.
Krzemienie i resztki naczyń znajdują się teraz na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pod Baborowem wyorują je rolnicy, nie zdając sobie sprawy, jak cenne są to eksponaty.
Krzemienne narzędzia i skorupy naczyń sprzed jedenastu tysięcy lat znaleźli archeolodzy na polach na terenie gminy Baborów.

Na podstawie przeprowadzonych badań możemy powiedzieć, że najstarsze znane ślady osadnictwa w rejonie Baborowa pochodzą sprzed około 11 tysięcy lat, z okresu nazywanego starszą epoką kamienia, czyli paleolitem - wyjaśnia dr Marta Połtowicz-Bobak, pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Tereny te zamieszkiwali wówczas łowcy polujący na zwierzynę leśną, nazywani przez archeologów kulturą Federmesser. To właśnie ślady ich pobytu i działalności zostały odkryte na polach pod Baborowem.

- Dotychczas ślady osadnictwa łowców kultury Federmesser nie były znane z terenów Płaskowyżu Głubczyckiego, dlatego znaleziska te już teraz należy uznać za bardzo ciekawe - mówi dr Połtowicz-Bobak.

Badania, które są częścią ogólnopolskiego projektu "Archeologiczne Zdjęcie Polski", prowadzili pracownicy naukowi i studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- Poszukujemy przyszłych stanowisk archeologicznych na podstawie śladów pozostawionych przez człowieka, takich jak fragmenty ceramiki czy wyrobów kamiennych i krzemiennych - wyjaśnia Marta Połtowicz-Bobak.

Tak było i tym razem. Studenci i ich wykładowcy chodzili po polach w okolicach Dzielowa i Baborowa i szukali cennych śladów. Przedmioty spoczywające pod ziemią są bowiem wydobywane na powierzchnię przypadkowo przez rolników orających pole. Dzięki temu udało się znaleźć kilkanaście eksponatów - resztki narzędzi krzemiennych i skorup naczyń.
- Pozwolą one utworzyć w przyszłości w tym miejscu stanowisko archeologiczne oraz pomogą określić jego prawdopodobną wielkość i zawartość - mówi dr Połtowicz-Bobak.

Okolice Baborowa, podobnie jak cały obszar Płaskowyżu Głubczyckiego, należą do najbogatszych i najciekawszych dla archeologów terenów w Polsce. Bliskość Bramy Morawskiej, leżącej u styku Sudetów i Karpat, stanowiącej od dziesiątków tysięcy lat ważny szlak komunikacyjny, doskonałe gleby, łatwo dostępne krzemienie będące cennym surowcem do produkcji narzędzi dla prehistorycznych ludzi, a także bardzo korzystne ukształtowanie terenu i sieć rzek sprawiają, że ziemie te były chętnie zasiedlane od najstarszych czasów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska