Trwa 18. Opolski Festiwal Nauki. Opolska Lara Croft, czyli dr Magdalena Przysiężna-Pizarska o archeologii

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska (w środku) podczas jednej z eskapad archeologicznych.
Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska (w środku) podczas jednej z eskapad archeologicznych. archiwum prywatne
O swojej pracy i pasji archeologicznej widzom Opolskiego Festiwalu Nauki opowiadała online dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Archeologia to nauka, która odkrywa przeszłość człowieka, czasami głęboko zakopaną pod ziemią - mówiła na rozpoczęciu spotkania onliine dr Przysiężna-Pizarska i dodała, że archeolog to "odkrywca skarbów", który rozwiązuje niesamowite zagadki.

Taki specjalista korzysta w swojej pracy ze wsparcia wielu nauk, m.in. paleobotaniki czy geofizyki, dendrochronologii, historii, antropologii, genetyki czy onomastyki (dział językoznawstwa o nazwach własnych) albo chemii izotopowej.

Na przykładzie zdjęć z badań archeologicznych m.in. z opolskiego Ostrówka i Byczyny, ale także z Wielkopolski, opolska naukowiec, opowiadała, czego można dowiedzieć się o życiu ludzi, którzy zamieszkiwali te tereny we wczesnym średniowieczu.

- Podczas badań natrafiamy np. na pracownie skórnicze czy szewskie, dzięki czemu możemy powiedzieć, w co ubrani byli ludzie w danym czasie i jak przygotowywali stroje, do czego wykorzystywane były skóry poza ubraniami - wyjaśniała dr Przysiężna-Pizarska i pokazywała zdjęcia skórzanych elementów odkryte podczas badań archeologicznych prowadzonych na opolskim Ostrówku (w miejscu, gdzie jest dziś amfiteatr).

Dla porównania pokazała też rekonstrukcje skórzanego obuwia i zdobionych wzorami skandynawskimi toreb, wykonanych współcześnie na podstawie odkrytych elementów z XII w.

Opisując odkrycia z Ostrówka, opowiadała o wykonanych z drewna łódeczkach (mogły służyć jako zabawki), kubkach, talerzach i koników - zabawek. - Drewno w takim kształcie przetrwało dlatego, że znalazło się w glinianym gruncie. Z tego okresu zachował się też znaleziony na Ostrówku najstarszy instrument muzyczny - drewniane gęśle - mówiła dr Przysiężna-Pizarska. Wyjaśniła też, że w glinie zachowały się też tkaniny w kolorach: czerwonym, niebieskim i żółtym.

Pokazując z kolei zdjęcia z badań archeologicznych w Byczynie, dr Przysiężna-Pizarska opisywała, co można wyczytać z kamieni (murów, studni kamiennych czy dróg). Mówiła też, czego można się dowiedzieć z miejsc pochówku.

Pełen zapis spotkania z dr Magdaleną Przysiężną- Pizarską możemy zobaczyć na facebooku Opolskiego Festiwalu Nauki

Co jeszcze w programie 18. Opolskiego Festiwalu Nauki? W ramach wykładów czwartkowych 26 listopada - prof. Wojciech Dindorf - pokaże proste i zabawne doświadczenia z fizyki dla każdego. Po spotkaniu odbędzie się dyskusja o edukacji nauczycieli i edukatorów, a 10 grudnia - dr Magdalena Giercarz-Borkowska opowie o edukacji domowej w Polsce dawnej i dzisiejszej.

Od 26 listopada do 14 grudnia potrwają Dni otwarte dyscyplin naukowych, a 4 grudnia zaplanowano Noc Nauki (warsztaty w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii, rozstrzygnięcie konkursu „Odkrywca Światów”, spotkanie z astronomem w poszukiwaniu Marsa). Pełen program festiwalu na: https://festiwal.po.opole.pl

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska