Arcybiskup Alfons Nossol ukoronuje Kolumnę Maryjną w Oleśnie

fot. Mirosław Dragon
Kolumna Maryjna na Rynku w Oleśnie
Kolumna Maryjna na Rynku w Oleśnie fot. Mirosław Dragon
Koronacja posągu Matki Boskiej będzie częścią obchodów 800-lecia Olesna. - Matka Boska czuwa nad miastem już od 312 lat - mówi burmistrz Sylwester Lewicki.

Koronacja odbędzie się 3 maja o godz. 15.00 na Rynku w Oleśnie. Najpierw odprawiona zostanie uroczysta msza święta koronacyjna. Podczas eucharystii arcybiskup Alfons Nossol ukoronuje posąg Matki Boskiej na zabytkowej XVII-wiecznej Kolumnie Maryjnej.

Monument ufundowali w 1697 roku oleśnianie nękani przez wojny, kataklizmy i choroby.

- Matka Boska czuwa w ten oto sposób nad miastem już od 312 lat - pisze Sylwester Lewicki na oficjalnej stronie internetowej gminy. - Na spotkaniu moim oraz księdza proboszcza Lucjana Gembczyka z władzami kościelnymi Diecezji Opolskiej arcybiskup Alfons Nossol przekazał serdeczne pozdrowienia dla mieszkańców miasta i gminy Olesno.

- Już dziś serdecznie zapraszam Państwa do udziału w tym, jakże ważnym dla naszego miasta i parafii, wydarzeniu - zaprasza Sylwester Lewicki, który jest organizatorem uroczystości.

Wideo

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Z tego tekstu można wnioskować, że pani Barbara Kierat wyręcza burmistrza (we wszstkim). Głosowałem na Lewickiego a nie na jakąś Kierat>

p
popatrz
W dniu 27.02.2009 o 17:47, Gość napisał:

To dlaczego jaśnie pan Lewicki tak ochoczo udziela informacji dla Telegrafu Oleskiego? Może panie Dragon należy udać się na korepetycje "etyki dzienikarskiej" do redaktora Rocha, a nie ciągle krytykować naszego burmistrza!a może dlatego, że przewodniczący Rady Miasta, jednocześnie koleś Lewickiego, to brat redaktora Rocha? Nie no, tylko zbieg okoliczności
~obiektywny~

Pan redaktor Dragon pisze, że nie jest krytyczny wobec Pana Burmistrza podając jako przykład artykuł o zaszczytnej nagrodzie Syzyfa Roku (za dialog na rzecz małej i średniej przedsiębiorczości). Sam sobie pan przeczy, ponieważ celem tego artykułu nie było przedstawienie informacji w związku z tą nagrodą, a jedynie krytyczne ukazanie tego, że Pan Radny Kazimierz Konieczko rozdawał egz. gazety, która przedstawiła genezę tego wyróżnienia!

D
Dr. Ch.

Moim zdaniem koronacja ta nie ma podłoża tzn. motywacji religijnej, tzn z wdzięczności Matce Boskiej za opiekę nad Olesnem. Być może się mylę i oby tak było. Uważam to za rodzaj publicznych manifestacji służących lokalnej polityce a dokładnie lokalnym matadorom. Te 800 lecie i ich obchody, jakaś nowa waluta "michały" i teraz biskup jeszcze ordynariusz i koronacja - to wszystko w ramach "chleba i wina ludowi", żeby coś się działo i odwróciło uwagę od spraw niezałatwionych. I nawet gdyby tylko w tych kategoriach, byłoby to do przyjęcia - ludzie porzebują festynów - o ile sobie na to polityka komunalna może pozwolić i wszystko inne lśni i błyszczy. Dziwi mnie tylko, że nie wpadł na to były proboszcz oleski, który miał dużo różnych pomysłów. W kościołach Sląska Opolskiego jest i przede wszystkim było też wiele różnych ślepych aktywności, które nazywaliśmy podczas studiów w Nysie pobożną rozrywką. Ale w tych czasach program telewizyjny był lipny, dlatego pobożna rozrywka była bezkonkurencyjna. Parelele w polityce lokalnej dzisiaj nie dają się zaprzeczyć. Byle było miło.

M
Mirosław Dragon/NTO
W dniu 27.02.2009 o 19:57, lupo napisał:

No patrz Pan, Panie Dragon, sam Pan musisz sobie swoje zasługi wobec burmistrza wyliczać, a ten niewdzięcznik niewzruszony.Duży plus za celność i dowcipność komentarza.

A odpowiadając na serio - nie jestem rzecznikiem ani PR-owcem burmistrza Lewickiego czy jakiegokolwiek innego polityka,
tylko dziennikarzem, który zastrzega sobie prawo do niezależności i krytycznego spojrzenia.

Staram się być obiektywny i bezstronny. Sam byłem przez Sylwestra Lewickiego w ostatnich czasach publicznie pomawiany o "współpracę ze służbami specjalnymi" i "branie pieniędzy za temat obwodnicy", nigdy jednak nie zniżam się do tego samego poziomu i nie odpowiadam na łamach gazety czy portalu w takim żenującym stylu, nie traktuję także nikogo jako osobistego wroga.
Wręcz przeciwnie, mimo takich pomówień i zniesławień, jeśli mam informację np. o tym, że burmistrz Lewicki otrzymał nagrodę Syzyfa Roku albo że gmina Olesno dostała dotację na krytą pływalnię czy budowę kanalizacji, od razu piszę o tym artykuł.
l
lupo

No patrz Pan, Panie Dragon, sam Pan musisz sobie swoje zasługi wobec burmistrza wyliczać, a ten niewdzięcznik niewzruszony. Gdybyś Pan onegdaj tak dobrze o Flaku pisał, to dzisiaj wywiady od niego byś Pan na tacy dostawał. A tak co, buda, psia mać.

n
neu
W dniu 26.02.2009 o 22:49, waw napisał:

- Ja chcę jedynie wiedzieć czy figurę przedstawiającą Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą można przystroić koroną?Ja mam nadzieję że nikt nie wpadł na taki absurdalny pomysł aby zakładać "koronę" na przepiękny posąg Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Oleska figura obrazuje wizję św Jana Apostoła umieszczoną w Apokalipsie (12, 1 nn) "... Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu" Tak więc przez koronację rozumiem założenie na głowie Matki Bożej Niepokalanie Poczętej odnowionej aureoli z dwunastu gwiazd, która znajdowała się tam do czasu przeprowadzonej ostatnio renowacji. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś chciał to zmienić i założyć "koronę" na figurę Matki Boskiej będącej ozdobą naszego miasta od 1697 roku !!!!
Bardzo proszę Pana redaktora M. Dragona o wyjaśnienie z Burmistrzem Olesna tej sprawy przed 3 maja o ile to możliwe
M
Mirosław Dragon/NTO
W dniu 27.02.2009 o 18:47, Gość napisał:

a nie ciągle krytykować naszego burmistrza!Zupełnie nie zgadzam się z opinią o ciągłym krytykowaniu.
Przejrzałem ostatnie artykuły z portalu Nto.pl, dotyczące gminy Olesno i burmistrza Lewickiego:

> Lewicki: - Chronię małe przedsiębiorstwa przed nawałnicą hipermarketów
> Arcybiskup Alfons Nossol ukoronuje Kolumnę Maryjną w Oleśnie
> Burmistrz Olesna: - Inwestycjami pomożemy naszym firmom
> Pięć gmin z powiatu oleskiego dostały dotacje na budowę kanalizacji
> Burmistrz Olesna spotka się z mieszkańcami wszytkich wsi w gminie
> Gmina Olesno wyda w tym roku na inwestycje ponad 21 milionów złotych

Sześć tekstów relacjonujacych zamierzenia/ dokonania oleskiego włodarza.

Dodam, że już wkrótce ukaże się też filmowy wywiad z burmistrzem Lewickim, w którym zapowiada "inwestycje, jakich Olesno jeszcze nie widziało".

I tylko jeden krytyczny (przy czym krytyczny to nie to samo, co krytykancki) artykuł w ostatnim czasie:
Burmistrz Olesna awansuje Krzysztofa Latochę na komendanta straży miejskiej
G
Gość

To dlaczego jaśnie pan Lewicki tak ochoczo udziela informacji dla Telegrafu Oleskiego? Może panie Dragon należy udać się na korepetycje "etyki dzienikarskiej" do redaktora Rocha, a nie ciągle krytykować naszego burmistrza!

M
Mirosław Dragon/NTO
W dniu 25.02.2009 o 14:47, ciekawski napisał:

Gdybym był dociekliwym dziennikarzem, zapytałbym o koszty.Temat Kolumny Maryjnej jest jednym z kilku zagadnień, o jakie od wielu dni próbuję zapytać w urzędzie miejskim w Oleśnie.
Dzwoniłem na telefon stacjonarny do urzędu, na telefon komórkowy do burmistrza, byłem osobiście w urzędzie, w końcu przesłałem pytania mailem.
Niestety, burmistrz ani jego zastępca "przyjmują petentów" lub "mają ważne spotkanie" i nie mają czasu porozmawiać z dziennikarzem.

Wysłałem burmistrzowi Lewickiemu pytania mailem:

1. Jaki jest koszt renowacji (każdego z 2 etapów)?
2. Na czym będzie polegał II etap renowacji?
3. Czy gmina Olesno złożyl wniosek o doofinansowanie także drugiego etapu prac?
4. Czy gmina ufunduje koronę do koronacji figury?

Wg nieoficjalnych informacji (nieoficjalnych, czyli nie podanych przez urząd miejski):
I etap renowacji Kolumny Maryjnej kosztował 40 tys. zł
(gmina Olesno otrzymała w tamtym roku na ten cel 20 tys. zł dotacji z budżetu Sejmiku Wojewódzkiego).

II etap renowacji będzie kosztował 42 tys. zł
(gmina ponownie będzie się starała o dotacje).

Szczegółów koronacji nie znam(np. nie umiem odpowiedzieć na pytania na forum o koronę dla zabytkowej figury).
Oleski burmistrz napisał na stronie internetowej gminy: Szczegółowy opis przebiegu uroczystości koronacyjnej umieszczony będzie w odpowiednim czasie na stronie internetowej i w lokalnej prasie.

Pozostaje zatem czekać na ten "odpowiedni czas".
Pozdrawiam
M
Maryjan

Czy na koronacji będzie także ojciec RYDZYK?

G
Gość
W dniu 26.02.2009 o 18:29, waw napisał:

Czemu nikt nie odpowiada na moje pytania? - Chciałbym wiedzieć czy koronacja figury przedstawiającej Immakulatę jest dopuszczalna, pod względem teologicznym i hagiograficznym. I czy zabytkowa aureola na oleskim posągu zostanie usunięta.waw________________TEJ AUREOLI JUZ TAM CHYBA NIE MA!!!! OGÓLNIE TO JAKIŚ WIELKI CYRK SOBIE WYMYŚLIŁ PAN BURMISTRZ, MOZE BY SIĘ ZAJĄŁ PRZYZIEMNYMI SPRAWAMI A NIE KORONACJAMI? CO BOSKIE ZOSTAWMY BOGU - TYLE LAT STOI I JEST PIĘKNA TA FIGURA,
w
waw
W dniu 26.02.2009 o 20:39, żuczek napisał:

jak Ci odpowiedzieć jak nie wiadomo o co pytasz. Użyj ludzkiego języka. Może się przy okazji czegoś nauczymy.


W sztuce chrześcijańskiej (ikonografii) Marię Niepokalanie Poczętą (= Immaculata) przedstawia się zwykle jako okrytą białą suknią i niebieskim płaszczem, - Jej głowę otacza wieniec dwunastu gwiazd (aureola), a pod stopami pojawia się kula ziemska, księżyc lub wąż (smok). Matkę Boskę Bolesną, albo Matkę Bożą Królową itd. przedstawia się w sztuce znów z innymi atrybutami (symbolami).
- Ja chcę jedynie wiedzieć czy figurę przedstawiającą Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą można przystroić koroną?

Zrozumiałeś "żuczku"? A co do mojego języka, - polskiego uczyłem się jedynie 6 lat. Na co dzień posługuję się innym językiem.

waw

____________________________
ż
żuczek

jak Ci odpowiedzieć jak nie wiadomo o co pytasz. Użyj ludzkiego języka. Może się przy okazji czegoś nauczymy.

w
waw

Czemu nikt nie odpowiada na moje pytania? - Chciałbym wiedzieć czy koronacja figury przedstawiającej Immakulatę jest dopuszczalna, pod względem teologicznym i hagiograficznym. I czy zabytkowa aureola na oleskim posągu zostanie usunięta.

waw

________________

Dodaj ogłoszenie