Będą szkoły mniejszościowe w każdym powiecie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
O języku niemieckim nauczanym od przedszkola, ekshumacjach grobów żołnierzy niemieckich oraz o obchodach 20-lecia TSKN dyskutowano na powiatowych zebraniach Towarzystwa.

VI Dni Kultury Niemieckiej

VI Dni Kultury Niemieckiej

Otwarciem wystawy “Historia Polski oraz stosunki polsko-niemieckie" przygotowanej przez Niemiecki Instytut Polski w Darmstadt rozpoczną się w środę 14 października 2009 VI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
W pierwszym tygodniu w programie znajdą się ponadto: 15 października o 16.00 wykład prof. Remigiusza Pośpiecha o Carlu Ditters von Ditterdorfie (w biblilotece Caritasu im. Eichendorffa), a także 19 października o 8.40 film “Lichter" w ramach podróży filmowej “Odkryj Niemcy w filmie" (Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim).
Pełny program VI Dni Kultury Niemieckiej opublikujemy w najbliższym wydaniu “Heimatu".

W Strzelcach Opolskich, gdzie liderzy kół mniejszości i samorządowcy spotkali się w miniony piątek, dyskusja rozpoczęła się od kwestii podwójnych tablic z nazwami miejscowości.

Były powody do zadowolenia, bo wszystkie gminy w powiecie, które zamieszkuje co najmniej 20 procent mniejszości albo już tablice mają, albo są u kresu procedury związanej z ich ustawianiem.
Niestety, na ten rok skończyły się już pieniądze przeznaczone przez ministerstwo na ten cel. Ale wiosną pewnie kolejne tablice będą się w powiecie strzeleckim i na całym Śląsku Opolskim pojawiać.

- Kiedy rok temu stanęły pierwsze tablice w Radłowie - mówił podczas spotkania lider TSKN Norbert Rasch - niektórzy przekonywali, że chcą ich tylko władze Towarzystwa. Dziś widać, że to nieprawda. Bo na tym zewnętrznym symbolu obecności mniejszości zależy wielu gminom i ich radom.

Znaczną część spotkania z udziałem posła Ryszarda Galli i strzeleckiego lidera MN Helmuta Paździora poświęcono edukacji. Narzekano na zmienione warunki uczenia języka niemieckiego jako języka mniejszości w przedszkolach. Części samorządów niełatwo znaleźć nauczyciela, który będzie uczył maluchy, skoro płaci mu się stawkę stażysty.

- U nas mamy z problem nauczaniem niemieckiego na tym poziomie - przyznaje - Henryk Ogaza, członek zarządu DFK w Strzelcach. - Same przedszkola nie są szczególnie zainteresowane. Może brak też dobrej reklamy tych zajęć, bo i odzew rodziców jest dosyć słaby.

Po raz kolejny dyskutowano też o tworzeniu szkół mniejszościowych. - To jest nasza filozofia - przekonywał Norbert Rasch - musimy mieć takie szkoły, w których dzieci będą znały język i jednocześnie będą umiały się przyznać do swego regionu.

Jest szansa, że już wkrótce mniejszościowa szkoła ruszy w jednej z dzielnic Opola. Docelowo mają one powstać w każdym powiecie. Po to, by po ukończeniu takiej szkoły można kontynuować naukę zarówno w Polsce jak i w Niemczech, będą one prowadzone bilingualnie - po niemiecku i po polsku oraz - co podkreślił Norbert Rasch - otwarte także na chętnych uczniów z większości polskiej.

Rok 2010 będzie dla TSKN rokiem jubileuszu 20-lecia funkcjonowania Towarzystwa. Rocznica jego rejestracji przypada 16 lutego, ale obchody na poziomie kół DFK, gmin i całego regionu będą rozciągnięte na cały rok.

- Na poziomie regionu planujemy m.in. - mówiła Zuzanna Donath-Kasiura odpowiedzialna w TSKN za sprawy kultury - dziękczynną mszę św., sesję popularnonaukową oraz - w miarę możliwości finansowych - prezentację dorobku naszych zespołów artystycznych i koncert gwiazdy z Niemiec. Powstaje także książka dokumentująca 20 lat istnienia TSKN.

Podczas powiatowych spotkań wraca też sprawa ekshumacji żołnierskich grobów i ich przenoszenia na wspólny podwrocławski cmentarz.

- Moje zdanie jest takie, że nie należy się pochopnie pozbywać tych zmarłych - przekonywał Norbert Rasch. - Wiem, że opiekunom tych grobów lat przybywa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zajmowali się nimi na przemian uczniowie szkół, koła DFK czy parafie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska