Będzie medycyna na Uniwersytecie Opolskim. Jest zgoda...

  Będzie medycyna na Uniwersytecie Opolskim. Jest zgoda ministra Jarosława Gowina

  Zdjęcie autora materiału
  Anna Grudzka

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  - Możecie być pewni, że jeśli kierunek lekarski już wkrótce stanie się jednym z najlepszych, to będę to traktował jako swój osobisty sukces - mówił w Opolu Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. Przy okazji uroczystości z jego udziałem rektorzy Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej zadeklarowali chęć połączenia potencjałów swoich uczelni - składając podpisy pod listem intencyjnym w tej sprawie.
  Minister Jarosław Gowin w swoim wystąpieniu wspominał, że delegacja z UO była jedną z pierwszych, która odwiedziła go zaraz po objęciu funkcji ministra
  1/9
  przejdź do galerii

  Minister Jarosław Gowin w swoim wystąpieniu wspominał, że delegacja z UO była jedną z pierwszych, która odwiedziła go zaraz po objęciu funkcji ministra nauki. Opowiadał jak rektorzy przynieśli do niego wniosek o uruchomienie kierunku lekarskiego i powiedzieli, że są zdeterminowani by szybko uzyskać potrzebną zgodę. ©Sławomir Mielnik [O]

  - Miasto i region czekało na to wydarzenie - mówił Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola, który lobbował za otwarciem kierunku lekarskiego w Opolu. - Jesteśmy świadomi, że pan minister podejmuje decyzje ministerialne za swoim biurkiem, następnie są one kierowane do kopert i wysyłane. Tak mogło być i tym razem. A pan premier odwiedził nas osobiście co jest dla nas nobilitacją i docenieniem tego, że byliśmy razem w toku prac nad kierunkiem lekarskim. Ludzie tak rożni jeśli chodzi o specjalizacje, ale też poglądy polityczne - dodał.

  Wskazał też, że medycyna to nie jest projekt o wymiarze tylko uniwersyteckim. - Ma on charakter regionotwórczy, miastotwórczy. Tu nie chodzi o pieniądze o prostym przeliczeniu czy o 200 studentów, ale o wymiar impulsu rozwojowego, wkładu kulturowego i szerokich horyzontów. Wreszcie o pokazanie, że miasto idzie do naprzód wielkimi projektami. Nie byłoby tu premiera, gdyby nie dostrzegł w tym wszystkim racji stanu państwa polskiego - mówił Ociepa.

  Sam minister w swoim wystąpieniu wspominał, że delegacja z UO była jedną z pierwszych, która odwiedziła go zaraz po objęciu funkcji ministra nauki. Opowiadał jak rektorzy przynieśli do niego wniosek o uruchomienie kierunku lekarskiego i powiedzieli, że są zdeterminowani by szybko uzyskać potrzebną zgodę. - Uprzejmie ich wysłuchałem i pomyślałem, że może faktycznie w tej kadencji uda na się doprowadzić wspólnie do tego, by kierunek lekarski powstał w Opolu. Dziś spotykamy po 9 miesiącach i muszę powiedzieć, że jestem pod wielkim wrażeniem tego co państwo wykonaliście. Ten sukces nie byłby możliwy bez ogromnej determinacji i wsparcia wszystkich tych, którzy dobrze życzą miastu i regionowi - mówił Jarosław Gowin.

  Otwarcie kierunku to jego zdaniem także szansa dla regionu, ale nie byłaby możliwa bez połączenia potencjałów obu uczelni. - Wierzę, że ta współpraca będzie miała charakter modelowy dla innych środowisk akademickich. Dziś świętujemy sukces - dodał minister.

  Zwracał też uwagę, że otwarcie kierunku to duże wyzwanie, naukowe, organizacyjne i finansowe. - Wiem, że jest dobra wola by przekazać regionu by przekazać UO szpital wojewódzki, że jest gotowość miasta do wsparcia finansowego, a środowisk obu uczelni do połączenia. Przy takim ogromie dobrej woli i determinacji, nie może zabraknąć wsparcia ze strony rządu. Chcę zadeklarować, że jestem zdecydowany pomagać temu przedsięwzięciu w każdy możliwy sposób. Możecie być pewni, że jeśli kierunek lekarski już wkrótce stanie się jednym z najlepszych to będę to traktował jako swój osobisty sukces - mówi minister Gowin.

  O wymiarze symbolicznym tego wydarzenia wspomniał z kolei prof. Stanisław S. Nicieja, rektor UO.
  - Kiedy mówimy o czymś, że ma wymiar historyczny często po dwóch dniach okazuje się, że o tym wydarzeniu zapominamy. O dzisiejszym nie zapomnimy bo utworzenie kierunku lekarskiego ma taki sam wymiar jak utworzenie w 1993 roku naszego Uniwersytetu Opolskiego - skwitował.

  Więcej w nto w czwartek, 11 sierpnia.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (36)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (36) forum.nto.pl

  Partnerzy

  Sponsorzy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Ludzie inteligentni, ze znakomitą obsadą, już 26 listopada w Opolu

  Ludzie inteligentni, ze znakomitą obsadą, już 26 listopada w Opolu

  Poznajcie kolejne przygody Pszczółki Poli i Pana Trucicelskiego

  Poznajcie kolejne przygody Pszczółki Poli i Pana Trucicelskiego

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Zobacz aktualne wyniki plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Zobacz aktualne wyniki plebiscytu Nauczyciel na Medal