Bliźniemu na ratunek

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W sobotę przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych spotkali się na II zjeździe związku. Wielu otrzymało medale i nagrody.

Po trzech latach, które upłynęły od ostatniego spotkania na szczeblu powiatowym, ochotnicy zebrali się, żeby wybrać nowe władze i zdać sprawozdanie ze swojej działalności.

Kilkudziesięciu strażaków i zasłużonych dla OSP otrzymało medale i dyplomy. Odznaczenia państwowe wręczała nowa wicewojewoda, Elżbieta Rutkowska. Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowano burmistrza Strzelec, Krzysztofa Fabianowskiego, i Tadeusza Palę, srebrnym sekretarza zarządu powiatowego związku OSP, Jana Bogusza. W gronie wyróżnionych znaleźli się także kronikarze strażaccy, którzy zwyciężyli w powiatowym konkursie kronikarskim, i najlepsze drużyny: OSP Zalesie Śląskie, Staniszcze Wielkie i Kadłub.
Na sali narad starostwa znalazło się miejsce jedynie dla reprezentantów strzeleckich strażaków i zaproszonych gości 1500 czynnych ochotników nie zmieściłoby się w żadnej sali. Na terenie powiatu, który liczy 65 sołectw, działa 39 jednostek OSP, co oznacza, że 60 procent wsi ma swoich strażaków.

Dwie najmłodsze drużyny powstały w ubiegłym roku w Kalinowicach i Warmątowicach.
- Jest nas prawie trzydziestu. Z zarobionych i darowanych przez mieszkańców pieniędzy kupiliśmy mercedesa, rocznik 74 - mówił Sylwester Janczyk, prezes OSP Kalinowice. - Wyposażyliśmy go, tak że teraz chodzi bez zarzutu. Wkrótce będziemy mieli remizę, w pomieszczeniach, które gmina przekaże sołectwu. Dotychczas spotykaliśmy się w moim garażu.
Seniorem wśród jednostek jest OSP Strzelce Opolskie, która za dwa lata będzie obchodzić 150-lecie. O trzydzieści lat młodsza jest OSP Żędowice.
- W gminie Zawadzkie jest 176 strażaków, w tym 30 dziewcząt. - wyliczał prezes OSP Zawadzkie, Henryk Bartoszek. - Młodym, szczególnie na wsiach, bardzo podoba się takie zajęcie. W mieście mają więcej możliwości spędzania wolnego czasu.
Zdaniem Eugeniusza Choroszczaka, organizatora zjazdu i członka zarządu Związku OSP w powiecie strzeleckim, największym osiągnięciem ochotników w ostatnich latach jest włączenie 9 jednostek do krajowego sytemu ratowniczo-gaśniczego.

- Oprócz typowych zadań bojowych organizujemy różnego rodzaju konkursy, zawody pożarnicze. - wyjaśniał Eugeniusz Choroszczak. - Pomagają nie tylko potrzebującym w naszym powiecie. Teraz na przykład niektóre drużyny organizują zbiórki dla poszkodowanych podczas powodzi na południu kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska