Budżet obywatelski Opola. Mieszkańcy chcą huśtawek na przystankach [wideo]

Artur  Janowski
Artur Janowski
Ponad 130 wniosków wpłynęło do pierwszego budżetu obywatelskiego w Opolu. Mieszkańcy chcą nie tylko chodników i ścieżek rowerowych, ale proponują też remont stadionu żużlowego i budowę huśtawek na przystankach.

Wnioski wpływały do ostatniej chwili, a ich liczba - początkowo niewielka - zatrzymała się na 134 pozycjach.

- Policzyliśmy już, że aby wszystkie zrealizować, musielibyśmy dysponować kwotą ponad 38 milionów złotych, podczas gdy mamy w budżecie 2 mln zł - przypomina Krzysztof Kawałko, zastępca prezydenta Opola. - Opolan głównie interesuje infrastruktura. Chcą poprawy stanu chodników, nowych ścieżek rowerowych, ale także montażu huśtawek na przystankach autobusowych. Są też wnioski na siłownie zewnętrzne, a nawet na ścieżkę rolkową.

Kibice żużla też postanowili skorzystać z możliwości jakie daje budżet obywatelski i zaproponowali m.in. remont stadionu przy ulicy Wschodniej.

Wniosek jest wart milion złotych, a zakłada np. postawienie nowych kas, częściowe wyremontowanie widowni, stworzenie nowego nagłośnienia.

- Zebraliśmy ponad 200 podpisów, podczas gdy regulamin wymagał ich 20 - opowiada Grzegorz Sawicki, przedstawiciel wnioskodawców, a także radny wojewódzki. - Postanowiliśmy coś zrobić, bo władze miasta od lat lekceważą problem fatalnego stanu stadionu Kolejarza Opole. Mamy nadzieję, że nasz wniosek poprze duża grupa mieszkańców. Już mamy kilka pomysłów na promocję naszego wniosku.

Chętnych do głosowania na wniosek, dotyczący budowy oświetlenia i monitoringu w parku na osiedlu Armii Krajowej, też nie powinno zabraknąć. Dlaczego? Propozycje w tej sprawie wpłynęły do budżetu obywatelskiego aż trzy.

Na razie ratusz pełnej listy wniosków nie podaje. Teraz pomysły opolan będą sprawdzane pod względem formalnym, a na ten etap procedury urząd daje sobie czas do końca lipca.

Te propozycje, które będą kompletne i możliwe do zrealizowania, zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Opolanie zdecydują o wyborze wniosków pomiędzy 15 a 30 września.

Dwutygodniowy plebiscyt będzie odbywać się zarówno w sposób tradycyjny - przez wrzucenie karty do urny - jaki i drogą internetową. Głosować będzie można na trzy propozycje. Dofinansowanie otrzymają te z największą liczbą punktów.

- Już wiemy jednak, że będą wnioski, które odrzucimy, bo dotyczą np. terenów, które nie należą do miasta - przyznaje Krzysztof Kawałko. - Mogą być też takie, które zapiszemy w budżecie miasta poza pulą przeznaczoną na budżet obywatelski. Rezerwujemy sobie taką możliwość w przypadku bardzo ciekawych pomysłów.

Realizacja wniosków zaplanowana jest w 2015 roku. Pula 2 mln zł zostanie zapisana w przyszłorocznym budżecie miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska