Cegiełki wdzięczności dla tych, którzy pomogli opolskiej katedrze

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Setki osób, firm i samorządów wsparły renowację katedry Podwyższenia Krzyża Świętego. 120 z nich przyznano wczoraj dyplomy uznania oraz specjalne cegiełki wdzięczności.

Uroczystość odbyła się w czwartek po południu w katedrze. Cegiełki Wdzięczności wręczali darczyńcom bp opolski Andrzej Czaja, który serdecznie podziękował za troskę o świątynię, proboszcz katedralnej parafii ks. dr Waldemar Klinger oraz Adam Feusette, przewodniczący Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej.

W każdej cegiełce został zatopiony kawałek prawdziwej cegły z katedralnych ścian, które zostały odrestaurowane.

- Mamy świadomość wielkiego obdarowania – mówił przed wręczeniem cegiełek bp Andrzej Czaja. - Bez niego nie bylibyśmy w stanie dzieła renowacji katedry podjąć. Jesteście tymi, którzy są naszymi dobrodziejami. Obdarowaliście nas konkretnymi środkami, ale za tym stoi serce. Myśmy w sobie przez odnowę katedry obudzili świadomość wielkiego obdarowania dziedzictwem wiary minionych wieków. Świadomość obdarowania pcha do wdzięczności, a wdzięczność to najlepsza odtrutka na to, co jest trudne, niepokoi, a czasem prowadzi do przygnębienia i desperacji. Problemy są, trudności są, ale świadomość wielkiego obdarowania sprawia, że to dzieło podejmujemy.

- Spośród wielu osób i instytucji, które łożą na rzecz renowacji katedry, uhonorowaliśmy około 120 darczyńców - mówi ks. Klinger. - Niestety, nie jesteśmy w stanie wszystkich uhonorować, zwłaszcza trudno to zrobić wobec dobrodziejów anonimowych, którzy składają swoje ofiary do koszyczka. Ale wdzięczni jesteśmy absolutnie każdemu. Pomoc tych wszystkich osób, które to dzieło wspierają duchowo i modlitewnie, w ogóle nie jest do policzenia. Ale ogromnie cenimy sobie także każdy wdowi grosz, każdą, choćby maleńką ofiarę będącą wyrazem troski o naszą świątynię. Każdą osobę, firmę i samorząd, który o katedrze pamięta, chcemy z wdzięcznością docenić.

W czasie spotkania proboszcz przypomniał, że intensywna renowacja katedry trwa już od 2015 roku. Podkreślił, że obecna troska o świątynię wpisuje się w wielowiekowy proces.

Odnowa była koniecznością ze względu na stan świątyni. W ramach 25 projektów o łącznej wartości ponad 13 mln zł częściowo została odnowiona elewacja zewnętrzna (m.in. ściana północna i prezbiterium).

Gotowe są wewnętrzne ściany północna i południowa, kończy się remont katedralnych filarów. Trwają prace na suficie głównej nawy. Ich zakończenie planowane jest na koniec marca, tak, by na Wielkanoc 2020 można było usunąć z wnętrza świątyni rusztowania.

- Wiele prac ciągle przed nami - dodaje ks. proboszcz. - Na odnowienie czekają m.in. podchórze, wieże kościoła, boczne kaplice wewnątrz i na zewnątrz, krypty i strych katedry, plac wokół świątyni itd. Potrzeby są wielkie. Przed nami m.in. zabezpieczenie przeciwpożarowe świątyni, które według kosztorysu pochłonie około miliona zł. Samo pomalowanie drewna na wieżach i strychu to koszt około 250 tysięcy.

Spotkanie w katedrze zakończyły modlitwa za darczyńców, błogosławieństwo udzielone przez ks. biskupa oraz śpiew ku czci Matki Bożej Opolskiej.

Druga część - z udziałem członków Kapituły Odnowy Katedry - odbyła się w katedralnym domu katechetycznym. Była okazja do rozmów i do wzajemnego poznania.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska