Centrum Prawa Ochrony Dóbr Kultury UNESCO na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego współorganizatorem konferencji

Redakcja
Uczestnicy konferencji, od lewej prof. Marcilio Franca Filho (Federalny Universytet Paraiba, Brazylia), dr Alicja Jagielska-Burduk (Uniwersytet Opolski), dr Andrzej Jakubowski (INP PAN).
Uczestnicy konferencji, od lewej prof. Marcilio Franca Filho (Federalny Universytet Paraiba, Brazylia), dr Alicja Jagielska-Burduk (Uniwersytet Opolski), dr Andrzej Jakubowski (INP PAN). Archiwum prywatne
Prawnicy z Brazylii, Czech, Francji, Hiszpanii, Japonii, Niemiec, Rumunii i Włoch wzięli udział w międzynarodowych konferencjach w Gdańsku, których współorganizatorem byli eksperci z Centrum Prawa Ochrony Dóbr Kultury UNESCO na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Konferencje były organizowane wspólnie z Międzynarodowym Instytutem Unifikacji Prawa Prywatnego (UNIDROIT) oraz Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W organizację włączyli się także przedstawiciele Biura Regionalnego UNESCO w Wenecji oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

- Pierwsza z konferencji dotyczyła konwencji UNIDROIT o skradzionych lub nielegalnie wywiezionych dobrach kultury z 1995 r. i znaczenia UNIDROIT w zwalczaniu nielegalnego obrotu dobrami kultury - wyjaśnia kierująca opolskim centrum na UO dr Alicja Jagielska-Burduk.

- Obecnie wobec nielegalnego handlu dziełami sztuki niezwykle istotne jest dążenie do transparentności transakcji i przestrzeganie należytej staranności w momencie nabywania dzieł sztuki. Należyta staranność obejmuje między innymi sprawdzenie pochodzenia obiektu, czy został legalnie przywieziony do Polski i dokonanie oceny czy okoliczności zawarcia umowy w tym cena obiektu, zachowanie sprzedawcy i miejsce sprzedaży nie budzą wątpliwości - kontynuuje dr Jagielska-Burduk.

Podczas drugiej konferencji analizowano kwestie prawne związane z prywatnymi kolekcjami w prawie krajowym i międzynarodowym.

- Udział sektora prywatnego w historii ochrony dziedzictwa kultury ma bardzo istotne znaczenie. Pierwsze nabytki do kolekcji muzealnych w większości pochodzą z darowizn podmiotów prywatnych. Obecnie, podobnie jak w biznesie, kolekcjonerzy poszukują instrumentów prawnych pozwalających na zachowanie integralności kolekcji i modelu sukcesji, tak aby przetrwałą dla kolejnych pokoleń - wyjaśnia opolska ekspertka.

Centrum Prawa Ochrony Dóbr Kultury UNESCO zostało powołane rok temu w ramach sieci Katedr UNESCO i jest jedyną katedrą UNESCO z zakresu prawa w Polsce.

Opolski zespół pod kierownictwem dr Alicji Jagielskiej-Burduk współpracuje z innymi Katedrami UNESCO zajmującymi się problematyką prawa ochrony dziedzictwa kultury działającymi na Uniwersytecie Genewskim i na Uniwersytecie Technologicznym w Sydney.

Konferencje odbyły się w roku obchodów 25-lecia Uniwersytetu Opolskiego i 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego i stanowią ważny element współpracy pomiędzy uczelniami w zakresie budowania zespołów eksperckich zajmujących się dziedzictwem kultury oraz wzmacniania współpracy akademickiej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska