Debata kandydatów na burmistrza Strzelec Opolskich. Budownictwo mieszkaniowe

Redakcja
Kandydatów na burmistrza Strzelec pytamy, gdzie zamierzają utworzyć działki budowlane. Do walki o fotel doszedł Henryk Pawłowski.

PRAWYBORY SAMORZĄDOWE 2010. Głosuj już teraz!

Waldemar Gaida i Henryk Pawłowski odpowiadają także na pytania, które padały w poprzednich wydaniach tygodnika. Tym razem chcemy poznać opinię kandydatów na temat miejsca pod działki budowlane.

Jan Chabraszewski, Prawo i Sprawiedliwość:
Przyszły burmistrz powinien rozpocząć planowanie utworzenia terenów pod budownictwo od spotkania z mieszkańcami. Trzeba powołać lokalną grupę dialogu społecznego, i rozważyć, którą część miasta będziemy rozwijać pod kątem przemysłowym, a która będzie oazą spokoju.
Zadaniem burmistrza jest bowiem słuchanie woli mieszkańców, a nie narzucanie swoich pomysłów.
Obecnie najlepszymi terenami pod budowę domków jednorodzinnych są grunty za Os. Piastów Śl. Gmina musi jednak rozważyć, jak dobrze skomunikować to miejsce, bo jeżeli poprowadzi przez środek ruchliwą trasę, to ludzie nie będą chcieli tam mieszkać.

Waldemar Gaida, Mniejszość Niemiecka:
Najlepsze tereny pod budownictwo jednorodzinne znajdują się za Os. Piastów Śl., które w większości należą do Agencji Nieruchomości Rolnych.
Gmina w ostatnich latach chyba zapomniała, że ma prawo pierwszeństwa przy wykupywaniu takich terenów. Przyszły burmistrz powinien z tego skorzystać. Kupić grunty, uzbroić je w drogi, prąd, gaz, wodę itp. i odsprzedać mieszkańcom. To proste i konkretne rozwiązanie.
Gmina powinna się też zastanowić na terenami zieleni miejskiej. Pierwotnie miały być one przeznaczone pod usługi komercyjne, ale chyba lepiej się stanie, jeżeli będą tam mogły powstać domki jednorodzinne.

Pytanie z 22 października: Jak gmina może ściągnąć do siebie nowych inwestorów?
Musi stworzyć ulgi podatkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, które już działają i chcą zwiększyć zatrudnienie.

Tadeusz Goc, KWW Spółdzielców "Mała Ojczyzna":
W gminie wbrew pozorom nie brakuje terenów pod budownictwo. Wiele działek np. w dzielnicach Suche Łany i Mokre Łany znajduje się w rękach prywatnych.
Mimo tego gmina szykuje takie tereny za Os. Piastów Śl. W tym roku wybudowaliśmy ul. Ogólnomiejską biegnącą w kierunku tych terenów, a w przyszłym roku gmina wybuduje następną drogę. Urząd nie powinien pośredniczyć w sprzedaży działek pomiędzy Agencją Nieruchomości Rolnych a mieszkańcami. Po co, skoro ludzie mogą kupić ziemię bezpośrednio od agencji.
W przyszłości chcę, by teren zieleni miejskiej również był zagospodarowany pod budownictwo jednorodzinne.

Henryk Pawłowski, Komitet Wyborczy Wyborców Karola Cebuli:
Przy wyznaczaniu terenów pod budownictwo jednorodzinne trzeba się kierować nie tylko ich geograficzną atrakcyjnością, ale także ekonomią przy tworzeniu potrzebnej infrastruktury tj. dróg, odwodnienia terenu, doprowadzenia wody, ciepła, gazu i energii elektrycznej.
Wydaje się, że w tej chwili najbardziej odpowiednie tereny są położone na os. Piastów Śląskich i ulicy Mickiewicza. Odpowiednie działania w ich zagospodarowaniu zostały podjęte przez ustępującą radę miejską.

Pytanie z 22 października: Jak gmina może ściągnąć do siebie nowych inwestorów?
- Najważniejszą kwestią jest poszerzenie strefy ekonomicznej, zapewnienie ulg i reklamowanie gminy.

Pytanie z 29 października: Co należy zrobić, by doprowadzić do budowy obwodnicy i gdzie w mieście powinny powstać parkingi?
- Decyzje w sprawie budowy obwodnicy zapadają na szczeblu centralnym, więc tam władze lokalne powinny o nią zabiegać. W kwestii miejsc parkingowych, gmina może zwiększyć ich ilość przez uporządkowanie już istniejących np. zmianę sposobu parkowania z równoległego na ukośne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska