Domy spotkań mniejszości niemieckiej ożyją kolejny raz

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
18 lipca 2020.W ramach Projektu Ożywiania Domów Spotkań członkowie DFK Trzebina byli na spływie kajakowym po Małej Panwi.
18 lipca 2020.W ramach Projektu Ożywiania Domów Spotkań członkowie DFK Trzebina byli na spływie kajakowym po Małej Panwi. VdG
W 2020 roku w ramach Projektu Ożywiania Domów Spotkań odbyło się w całej Polsce - mimo pandemicznych ograniczeń - blisko 500 wydarzeń, większość na Śląsku Opolskim. Jest szansa, że rok 2021 nie będzie gorszy.

W ubiegłym roku, zachowując aktywność grup mniejszości, zmieniliśmy jej formy - mówi Sybilla Dzumla główny koordynator Projektu Ożywiania Domów Spotkań. - Wystąpiliśmy do ministerstwa o modyfikację regulaminu i dostaliśmy zgodę na dofinansowanie warsztatów, konkursów itp. w formie online. Zaakceptowano też dofinansowywanie małych publikacji związanych z 30-leciem TSKN-u. Po jubileuszu został ślad - pamiątka dla następnych pokoleń i miłośników historii - w postaci kilkudziesięciu publikacji - unikatowych lokalnych historii powstawania kół DFK.

Pierwszy kwartał 2021 roku wypełnią nadal spotkania w formacie online. W marcu głównym tematem będą tradycje związane z Wielkanocą. Planowane są m.in. związane z tą tematyką konkursy skierowane zarówno do dzieci, jak i do dorosłych.

- Mamy nadzieję, że po świętach, jeśli nie od razu w kwietniu, to w maju, będą już możliwe normalne spotkania - mówi Sybilla Dzumla. - Nie będziemy namawiać do wielkich, tłumnych zgromadzeń, jakie pamiętamy z lat ubiegłych. Spróbujemy realizować nasze plany w małym formacie. Jeśli tylko będzie to możliwe, chcemy się spotykać w grupach pięciu, dziesięciu osób na warsztatach czy prelekcjach. Cały czas będziemy przy tym przestrzegać przepisów związanych z bezpieczeństwem uczestników.

Jest szansa, że w kolejnych miesiącach członkowie mniejszości będą się spotykać często na świeżym powietrzu. Temat przewodni projektu wpisze się w 2021 w Europejski Rok Kolei. Historia dawnych dworców i zabudowań kolejowych może być świetnym punktem wyjścia do poznawania historii swojej okolicy i regionu.

- O ile warunki pozwolą, chcemy by grupy jeździły pociągami do tych miejsc - dodaje Sybilla Dzumla. - To nie muszą być dalekie wyprawy. Mamy piękne dworce z ciekawą historią w Opolu, Wrocławiu czy Brzegu. Ze stuleciem plebiscytu na Śląsku 1921 roku wiąże się ściśle dworzec w Bytomiu. Lokalnie można będzie - mamy nadzieję - podróżować także drogami pokolejowymi. W okolicach Olesna czy Kędzierzyna-Koźla są ścieżki rowerowe powstałe na dawnych liniach wąskotorowych. Na rowerze powinno da się pojechać razem, zachowując społeczny dystans, a przecież bycie razem jest istotą naszego projektu.

Podobnie jak w latach poprzednich partnerami kół DFK będą opiekunowie projektowi, którzy pomogą przy składaniu wniosku o dofinansowanie (maksymalnie 2,5 tys. zł, 15 procent własnego wkładu), napisaniu sprawozdania, rozliczeniu projektu itd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska