Dopisanie do spisu wyborców w wyborach samorządowych 2018. Jak to zrobić online przez uPUAP. Jak głosować poza miejscem zameldowania?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Wybory samorządowe 2018. Jak głosować poza miejscem zameldowania? Jak niepełnosprawni mogą głosować korespondencyjnie?
Wybory samorządowe 2018. Jak głosować poza miejscem zameldowania? Jak niepełnosprawni mogą głosować korespondencyjnie? Fot. Karolina Misztal
Jak głosować poza miejscem zameldowania w wyborach samorządowych 2018? Jeśli jesteś na przykład zameldowany w Nysie, ale na stałe mieszkasz w Opolu i chcesz oddać swój głos właśnie tutaj, musisz przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi wpisać się do właściwego rejestru wyborców. Teraz do listy wyborców można to zrobić online, bez wychodzenia z domu.

Dopisanie do spisu wyborców. Jak głosować poza miejscem zameldowania w wyborach samorządowych 2018?

Miejsce zamieszkania może nie pokrywać się z adresem zameldowania.

Przykład. Jeśli student na co dzień jest zameldowany w Nysie, a mieszka w Opolu i w tym mieście chce oddać głos w wyborach samorządowych, będzie musiał dopełnić formalności.

Głosowanie poza miejscem zameldowania. Co trzeba zrobić?

  1. W urzędzie miasta lub gminy, w której chcesz głosować, złóż wniosek zawierający imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia i PESEL wnioskującego.
  2. Dołącz kserokopię dowodu tożsamości oraz deklarację z informacją o obywatelstwie i adresie stałego zamieszkania w Polsce.
  3. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta w ciągu trzech dni podejmie decyzję, czy wnioskujący zostanie wpisany do rejestru wyborców. Wtedy oddanie głosu będzie możliwe w miejscu, w którym wnioskujący mieszka na co dzień.

Wybory samorządowe 2018. Dopisanie do rejestru wyborców online. Skorzystaj z ePUAP

Teraz nie musisz iść do urzędu miasta lub gminy, w której zamierzasz głosować w wyborach samorządowych 2018.

By dopisać się do dowolnego rejestru wyborców w kraju wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl, za pomocą wyszukiwarki znaleźć usługę lub przejść do niej bezpośrednio z banera, po czym zalogować się Profilem Zaufanym ePUAP.

Następnie należy wskazać gminę na terenie, której planujemy oddać głos.

Z nowej usługi mogą skorzystać obywatele innych państw Unii Europejskiej stale przebywający w Polsce, a także obywatele RP. To wielkie ułatwienie dla tysięcy osób, które na co dzień mieszkają w miejscowościach innych niż te w oficjalnym meldunku.

FLESZ WYBORCZY - Jak głosować poza miejscem zameldowania

Jak głosować korespondencyjnie w wyborach samorządowych 2018?

Ministerstwo udostępniło również nową usługę z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, które w najbliższych wyborach mają prawo do głosowania korespondencyjnego.

Teraz taką potrzebę mogą zgłosić przez internet z użyciem Profilu Zaufanego.

Do elektronicznego wniosku muszą dołączyć skan orzeczenia o niepełnosprawności.

Osoba niewidoma lub niedowidząca może poprosić o dołączenie do pakietu wyborczego nakładki do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Pakiet wyborczy - w zależności od potrzeb wnioskodawcy - może zostać przesłany na adres z meldunku lub dowolny inny adres zamieszkania. Zamiar głosownia korespondencyjnego w wyborach samorządowych możesz zgłosić online w terminie do 15 dni przed wyborami.

Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października. II tura wyborów na wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast dwa tygodnie później - 4 listopada.

Czy można głosować w wyborach samorządowych 2018 za granicami Polski?

W wyborach samorządowych 2018 nie można głosować za granicami Polski. Głosowanie jest możliwe jedynie w miejscu stałego zamieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska