Dwadzieścia jeden postulatów

Tomasz Dragan [email protected]
Grupa namysłowskich radnych przedstawiła burmistrzowi listę inwestycji, które powinny zostać ujęte w przyszłorocznym budżecie gminy.

Propozycje przedłożyli burmistrzowi opozycyjni radni z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Forum Rozwoju Ziemi Namysłowskiej. Przyglądając się liście postulatów można odnieść wrażenie, że rajcy wyręczyli burmistrza Kuchczyńskiego w szukaniu miejsc, w które należałoby skierować pieniądze z gminnej kasy.

- Jeżeli pan burmistrz zechciałby uwzględnić nasze propozycje, to wystarczy tylko usiąść i podzielić pieniądze, jakie byłyby do wydania w przyszłorocznym budżecie - wyjaśnia radny Sojuszu Kazimierz Dubiński, wiceprzewodniczący rady miejskiej. Dodaje, że od kilku lat większość pieniędzy idzie na przedsięwzięcia realizowane w gminie. Natomiast miasto wciąż pozostaje nieco w tyle. - To dobrze, że na wsi dużo się inwestuje - argumentuje Dubiński - ale np. w mieście są miejsca, gdzie od lat ludzie czekają na wybudowanie ulicy przed swoimi domami. Dlatego naszym zdaniem należy doinwestować sam Namysłów. Lista, którą przedstawiliśmy burmistrzowi, to spis zadań, jakie należy - w miarę możliwości - zrealizować nie w ciągu jednego roku, ale trzech najbliższych lat. Oczywiście w miarę możliwości finansowych gminy. Owszem, w piśmie, jakie otrzymał burmistrz Kuchczyński, jest mowa o przyszłym roku. Jednak taki zapis tylko ułatwi mu wybranie z naszych propozycji tych, które będą mogły zostać szybko zrealizowane.

Swoje postulaty radni poszeregowali na trzy grupy inwestycji: oświatowych, wydatków z dziedziny bezpieczeństwa oraz tych dotyczących budowy i usprawnienia połączeń komunikacyjnych. Precyzja, z jaką określono poszczególne zadania oraz sama ich liczba wskazują, że szefowi miasta nie pozostawiono zbyt dużego wyboru.
- Chcemy uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce w ubiegłych latach - mówi Dubiński. - Pamiętamy bowiem zdarzenie związane z wykonaniem nawierzchni ulic Emilii Plater i Pastewnej. Mieliśmy inne zdanie w tej kwestii niż szef miasta, ale ostatecznie okazywało się, że pieniądze szły w to miejsce, gdzie chciał burmistrz, a nie radni. Dlatego chcemy sobie oszczędzić zbędnych dyskusji i proponujemy rozwiązane spornych kwestii zapisując konkretne zadania pod poszczególnymi pozycjami i wydatkami w budżecie gminy.

Co będzie w przypadku, kiedy burmistrz Kuchczyński nie uwzględni postulatów radnych w przyszłorocznym projekcie budżetu Namysłowa? Dubiński twierdzi, że po prostu dokument ten nie uzyska akceptacji radych opozycji, którzy dysponują w radzie większością głosów. SLD ma 5 głosów a Forum 8, co daje razem 13 głosów. Mają zatem większość do podejmowania decyzji w 21 - osobowej radzie. Dodajmy, że w radzie są jeszcze: Namysłowki Ruch Społeczny z dwoma mandatami oraz Polskie Stronnictwo Ludowe z 5 mandatami. Jeden mandat piastuje osoba nie zrzeszona.
Oświata, bezpieczeństwo oraz drogi
Oto lista postulatów, których zrealizowania przez burmistrza domaga się opozycja. Zadania i wydatki budżetowe z zakresu oświaty: wykonanie dokumentacji na budowę sali gimnastycznej przy gimnazjum nr 1, termoizolacja szkoły nr 4 z wymianą okien, budowa windy dla dzieci niepełnosprawnych w przedszkolu integracyjnym, budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych przy Bibliotece Gminnej w Namysłowie, budowa zatoczki autobusowej dla autobusu dowożącego dzieci do gimnazjum nr 1 (przy ul. 3 Maja). Zadania i wydatki budżetowe z zakresu bezpieczeństwa: wyposażenie przejścia dla pieszych w sygnalizację świetlną: przejście dla pieszych na ul. Jana Pawła II okolice parku "Pod Grzybkiem" oraz przejście dla pieszych w okolicach straży pożarnej do placu przy wyspie), rozpoczęcie budowy sieci monitoringu miasta oraz montaż dwóch kamer telewizyjnych (proponowane okolice: dworzec kolejowy do dyskoteki oraz rynek), budowa drugiego wjazdu na błonie nad Widawą (wymóg przepisu o zabezpieczeniu imprez masowych), rozwiązanie ruchu pojazdów na ul. Okrzei i ul. Wiejskiej (ruch jednokierunkowy). Zadania z zakresu modernizacji i budowy dróg: wykonanie nawierzchni asfaltowej na ul. Emilii Plater i ul. Pastewnej, zabezpieczenie wydatków na współudział ze starostwem powiatowym w budowie ronda kompaktowego na skrzyżowaniu ul. Reymonta, ul. Oławskiej i ul. Marii Curie-Skłodowskiej, remont chodnika wraz z budową zatoczek parkingowych przy ul. Sejmowej, budowa chodnika wraz ze ścieżką rowerową przy ul 1 Maja w kierunku miejscowości Kamienna, remont chodnika przy ul. Bohaterów Warszawy w okolicy Domu Pomocy Społecznej (od ul. Łączańskiej do ul. Piłsudskiego), remont oraz poszerzenie chodnika na odcinku Browar Namysłów - przejazd kolejowy, budowa chodnika we wsi Kamienna na odcinku od przystanku PKS do DPS (Kamienna), remont i modernizacja chodnika i ulicy Pocztowej, remont chodnika przy ul. Harcerskiej i ul. Dubois, budowa kładki nad Widawą dla ruchu pieszego łączącego osiedle Kwiatowe z osiedlem za Widawą (Stare Miasto), przeniesienie dworca PKS w okolice dworca PKP z wykorzystaniem na plac manewrowy na potrzeby PKS placu przy rampie wyładowawczej PKP. W dotychczasowym miejscu dworca PKS utworzenie nieodpłatnego parkingu dla mieszkańców.
Zabezpieczenie w budżecie miasta wydatków w kwocie 5 tys. zł na zakup sprzętu muzycznego dla namysłowskiej orkiestry dętej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska