Ekshumacje wojennych mogił w Paczkowie. Restaurację i stołówkę zbudowano na grobach. Po latach poszukiwań udało się je odnaleźć.

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Kamienne tablice z czasów I wojny światowej  i kości odnaleziono w Paczkowie.
Kamienne tablice z czasów I wojny światowej i kości odnaleziono w Paczkowie. Krzysztof Strauchmann
Udostępnij:
Dwa lata poszukiwań dały efekty. W Paczkowie z zapomnianego cmentarza wojennego z 1945 roku ekshumowano już szczątki 99 żołnierzy Wehrmachtu. W ziemi zostało jeszcze wiele kości.

To miejsce miało być zapomniane, a jednak poszukiwacze odkryli jego tajemnicę. W 1922 roku mieszkańcy ówczesnego Paczkowa (wówczas Patschkau) zbudowali miejsce pamięci dla swoich poległych na frontach I wojny światowej. Wokół okrągłego placu nad rzeką za miastem postawili kilka kamiennych tablic z nazwiskami żołnierzy, jednak żaden grób się tutaj nie znajdował.

Dopiero pod koniec 1944 roku na placu między pomnikami z I wojny światowej zaczęto grzebać żołnierzy, którzy trafili z frontu do lazaretu w Paczkowie i tam zmarli. Jak wynika z dokumentów zachowanych w niemieckich archiwach, do marca 1945 roku pochowano tam ok. 300 ludzi.

Po wojnie dawne miejsce pamięci i wojenny cmentarz zaczęły zarastać lasem. W latach 70. zbudowano w tym miejscu ośrodek szkoleniowo–wypoczynkowy Związku Młodzieży Socjalistycznej. Na samych grobach, na betonowej płycie stanęła stołówka i kuchnia. Ośrodek dobrze prosperował do lat 90. ubiegłego wieku, potem został zamknięty. Dawna kuchnia i stołówka popadły w ruinę.

- Podejrzewam, że budowniczowie ośrodka wiedzieli gdzie budują, ale nikt się tym nie przejmował. W wojenne groby wbito betonowe pale konstrukcyjne. Kopce ziemne na mogiłach i tablice z I wojny światowe zepchnięto spychem do jaru – komentuje Tomasz Czabański z pracownik Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”, która prowadziła poszukiwania i ekshumacje na zlecenie Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi.

Pomost zaczął poszukiwania mogił w Paczkowie w 2019 roku. Najpierw znaleźli zepchnięte do rzeki kamienne tablice z czasów I wojny światowej. Na mogiły nie trafili, bo były przykryte betonowymi ruinami stołówki. Za pośrednictwem związku dawnych mieszkańców Paczkowa w Niemczech udało się jednak odnaleźć 90-letniego mężczyznę, który jako nastoletni chłopiec pomagał grzebać żołnierzy, a potem opiekował się mogiłami. W 1947 roku wysiedlono go do Niemiec. To on przekazał szkice sytuacyjne. Ostatecznie lokalizację mogiły znaleziono za pomocą georadara.

- Pod koniec listopada musieliśmy zawiesić prace ze względu na pogodę, ale na wiosnę wrócimy do Paczkowa i dokończymy ekshumację – zapowiada Tomasz Czabański.

Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi ekshumował od 1989 roku na terenie Polski szczątki 160 tysięcy żołnierzy niemieckich z II wojny światowej. Są przenoszone na 13 centralnych cmentarzy wojennych. Zmarli w lazarecie w Paczkowie po identyfikacji zostaną pochowani na cmentarzu w Nadolicach Wielkich koło Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
To robił ultra katolicki naród. A więc co znaczy deklaracja wiary?
G
Gość
19 grudnia, 19:36, Gość:

Takie sytuacje to nie były przypadki, tak jak nie były przypadkiem budowanie dróg utwardzonych niemieckimi nagrobkami. To tylko takie bagatelizowanie swojej przeszłości.

19 grudnia, 20:17, gapcio:

jakiej !!

Jak się obchodzono z ziemiami tzw. Odzyskanymi.

g
gapcio
19 grudnia, 19:36, Gość:

Takie sytuacje to nie były przypadki, tak jak nie były przypadkiem budowanie dróg utwardzonych niemieckimi nagrobkami. To tylko takie bagatelizowanie swojej przeszłości.

jakiej !!

G
Gość
Takie sytuacje to nie były przypadki, tak jak nie były przypadkiem budowanie dróg utwardzonych niemieckimi nagrobkami. To tylko takie bagatelizowanie swojej przeszłości.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie