Członkowie fundacji "Silesia" ustalili, że w leju po bombie, która spadła tuż przy obecnej drodze nr 45 Opole-Racibórz, jeszcze w czasie wojny złożono ciała radzieckich żołnierzy. Legenda mówiła, że zostali rozstrzelani przez Niemców w grudniu 1944 roku.
Na polu jednego z rolników zrobiono kilka wykopów. Tuż za obecnym ośrodkiem zdrowia, w miejscu, gdzie w czasie wojny stała stodoła, w sierpniu 2020 roku odkryto pierwsze kości. Wspólnie z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, rozpoczęto ekshumację. Szybko okazało się, że to zbiorowa mogiła, gdzie złożono ciała prawdopodobnie około 20 żołnierzy, a być może nawet 30.
Nie potwierdziła się legenda o tym, że byli to rozstrzelani jeńcy. Prawdopodobnie byli to żołnierze, którzy zginęli tutaj w okolicy w czasie walk. Ich ciała wrzucono do dołu, przysypano wapnem i zasypano ziemią - tłumaczył wówczas Andrzej Latussek z fundacji "Silesia".
O tym, że żołnierze zginęli w czasie walk, świadczą ślady na szczątkach. - W jednej z czaszek znaleźliśmy dwa dosyć duże otwory po odłamkach. Prawdopodobnie były one przyczyną śmierci - oceniała na miejscu dr Magdalena Przysiężna-Pizarska.
Podczas ekshumacji oczyszczano kości z ziemi, a także składano do specjalnie oznaczonych pojemników. Idea jest taka, aby kości konkretnego żołnierza były potem pochowane w tej samej trumnie.
Przy poległych znaleziono wiele przedmiotów osobistych, np. portfele. Kilku żołnierzy miało pocięte fragmenty gazet, które były wykorzystywane do zwijania papierosów. Na jednej z nich odczytano datę "styczeń 1945". Znaleziono także przybory do golenia, łyżki, saperkę i wiele innych. Znaleziono także amunicję i trzy granaty.
O poszukiwaniach wiedział konsulat rosyjski, z którym już wcześniej fundacja nawiązała współpracę. Niedawno jej członkowie odkryli szczątki żołnierza Armii Czerwonej, który poległ w pobliskim lesie w Długomiłowicach. Jego mogiła była o tyle niezwykła, że szczątki żołnierza przeleżały 75 lat w pozycji w których zmarł, czyli z podkulonymi nogami i twarzą do ziemi.
Szczątki żołnierzy zostały pochowane na cmentarzu przy alei Jana Pawła II w Kędzierzynie-Koźlu.

Śpimy krócej i coraz gorzej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?