Elektryk to zawód odpowiedzialny

Materiał informacyjny PGE GiEK
Osoby pracujące w szeroko pojętym zwodzie elektryka odpowiedzialne są za to, aby w naszych domach dostępna była energia elektryczna. To w ich rękach leży zapewnienie ludziom ciągłości dostaw energii elektrycznej. Elektrycy to specjaliści, którzy zajmują się projektowaniem urządzeń, sieci i napędów elektrycznych. To również w dużej części producenci różnego rodzaju urządzenia i napędy elektryczne oraz osoby, które je konserwują, remontują i eksploatują. W 1978 roku elektrycy pracujący przy budowie Elektrowni Opole założyli działające do dziś Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich, któremu w Oddziale Opolskim SEP nadano nr 26. Pierwszym Prezesem Koła został Bernard Kopiec, który sprawował swoją funkcję do 1981 r.

Działalność Koła polega na propagowaniu szeroko rozumianej elektrotechniki poprzez organizację różnego rodzaju szkoleń, prelekcji, seminariów i konferencji naukowych i technicznych. Należy tu wspomnieć, że w obecnych czasach szeroko rozumiana elektrotechnika obejmuje swoim zakresem zarówno zagadnienia elektryczne jak i zagadnienia z branży automatyki, informatyki czy telekomunikacji. Organizowane przez Koło SEP nr 26 przy Elektrowni Opole spotkania mają charakter otwarty i mogą w nich uczestniczyć nie tylko członkowie SEP, ale również pracownicy kadry inżynieryjno-technicznej Elektrowni Opole niezrzeszeni w SEP zainteresowani taką tematyką. Często w organizowanych szkoleniach, prelekcjach, seminariach czy konferencjach biorą udział również zaproszeni goście związani z szeroko pojętą elektryką.

Ale wróćmy do korzeni …..

Stowarzyszenie Elektryków Polskich to organizacja o zasięgu ogólnopolskim licząca sobie już ponad 100 lat. Stowarzyszenie zostało powołane podczas ogólnopolskiego zjazdu elektrotechników, który obradował od 7 do 9 czerwca 1919 roku, w Warszawie. Właśnie podczas tego zjazdu zapadła decyzja o utworzeniu Stowarzyszenia Elektrotechników Polskich, do którego jako założyciele weszły Koła z Warszawy, Lwowa, Krakowa i Łodzi. Niektóre źródła wśród Kół założycielskich wymieniają również koło z Zagłębia Dąbrowskiego. Pierwszym prezesem SEP został prof. Mieczysław Pożaryski – tę funkcję pełnił przez 10 lat, do roku 1928. W celu integracji elektryków na zjeździe w Toruniu w 1928 roku opracowano nowy statut i zmieniono nazwę stowarzyszenia na Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Zaowocowało to w roku 1929 wchłonięciem przez SEP Stowarzyszenia Radiotechników Polskich (działającego w Polsce prężnie od 1922 r.), a w roku 1939 Stowarzyszenia Teletechników Polskich (działającego w Polsce od 1926 roku) i Związku Polskich Inżynierów Elektryków.

W 1933 r. w gmachu Politechniki Warszawskiej odbyło się V Walne Zgromadzenie SEP. Był to wspólny zjazd SEP i Elektrotechnicznego Stowarzyszenia Czechosłowackiego połączony z wystawą firm polskich i czechosłowackich. Wystawę otwierał Członek Honorowy SEP (od 1930 r), elektrochemik, Prezydent RP Ignacy Mościcki. Przed wybuchem II wojny światowej Stowarzyszenie Elektryków Polskich liczyło 1531 członków zwyczajnych, 87 zbiorowych zrzeszonych w 13 oddziałach.

Swoją działalność po wojnie SEP reaktywowało 28 sierpnia 1945 r.

W 1950 r. Stowarzyszenie liczyło 2596 członków zrzeszonych w 17 oddziałach.

Jubileuszowy XVIII Walny Zjazd Delegatów SEP odbył się w Warszawie w 1969 roku pod hasłem: „Pół wieku w służbie elektryki polskiej”. Na zjeździe silnie akcentowano konieczność szybkiego rozwoju elektroniki i telekomunikacji oraz elektronicznej techniki obliczeniowej - z okazji jubileuszu został ufundowany sztandar SEP.

W latach osiemdziesiątych propagowano hasło: „SEP stowarzyszeniem przyjaciół”.

W 1989 roku SEP liczyło 65 tys. członków indywidualnych zrzeszonych w 1700 kołach oraz 800 członków zbiorowych.

W pierwszej połowie lat 90-tych, po transformacji systemowej w całej Polsce pojawił się kryzys wszelkiej działalności stowarzyszeniowej, co odbiło się również dość wyraźnym spadkiem liczby Członków oraz Kół zrzeszonych w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. W 1996 roku uchwalono kolejny nowy Statut SEP, który określono mianem statutu kompromisu i konsensusu. Aktualnie Stowarzyszenie Elektryków Polskich jest największą organizacją naukowo-techniczną w Polsce i wiedzie prym wśród nich. Jednym z obecnych priorytetów Stowarzyszenia Elektryków Polskich jest przyciągnięcie do stowarzyszenia młodego pokolenia elektrotechników. Do Stowarzyszenia Elektryków Polskich może przystąpić osoba posiadająca wykształcenie z szeroko pojętej branży elektrycznej. Mile widziane jest, aby była to osoba pracująca w zakładzie pracy związanym z branżą elektryczną lub energetyczną.

Wróćmy do Koła SEP nr 26 przy Elektrowni Opole

Koło SEP nr 26 przy Elektrowni Opole powstało niedługo po pojawieniu się pierwszych elektryków na placu budowy elektrowni mającej powstać w Brzeziu pod Opolem. Koło z różną intensywnością, najczęściej uzależnioną od tempa budowy elektrowni, działa nieprzerwanie od chwili powołania do dzisiaj – w maju bieżącego roku Koło świętowało 45-lecie swojej działalności. W pierwszej dekadzie swojej działalności Koło liczyło od 20-tu do 40-tu członków. Kryzys działalności stowarzyszeniowej, który miał miejsce w pierwszej dekadzie lat 90-tych w połączeniu z intensywnymi pracami przy budowie i przekazaniu do eksploatacji Elektrowni Opole nie pozostał bez wpływu na liczbę członków Koła, które w roku 1996 liczyło tylko 18 osób. Jednak począwszy od roku 1997 Koło jak i całe Stowarzyszenie Elektryków Polskich przełamało impas i zaczęło rozwijać swoją działalność, co skutkowało wzrostem ilości członków zrzeszonych w Kole przy Elektrowni Opole najpierw do 25 osób, aż do osiągnięcia w szczycie przypadającym na pierwszą dekadę XXI wieku 62 członków. W chwili obecnej Koło liczy 47 członków.

- Przynależność do Stowarzyszenia Elektryków Polskich, które naszym zdaniem jest organizacją elitarną, traktujemy jako przywilej - mówi Rafał Kurzywilk sprawujący od 2006 roku funkcję Prezesa Koła SEP nr 26 przy Elektrowni Opole. - Liczba członków naszego Koła zmieniała się w różnych latach, co związane jest między innymi z przemianami gospodarczymi zachodzącymi w ostatnich latach w Polsce oraz wynikającą z tego migracją pracowników. Nie bez znaczenia jest również kończenie swojej pracy zawodowej przez długoletnich Członków naszego Koła i ich przejście na emeryturę. Często Ci emeryci zmieniają swoje miejsce zamieszkania i tracą z nami kontakt.

Co daje przynależność do SEP?

- Przede wszystkim możliwość kontaktów i wymiany doświadczeń z osobami, które zajmują się szeroko pojętą elektryką. Łatwiejszy, lepszy i szybszy dostęp do wiedzy branżowej, umożliwiający ciągłe podnoszenie swoich kompetencji w szybko zmieniającej się rzeczywistości – tłumaczy prezes Kurzywilk. - Stowarzyszenie Elektryków Polskich zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym, jako organizacja pozarządowa, bierze udział w konsultacjach spraw związanych z elektryką i energetyką - praktycznie rzecz biorąc większość powstających aktów prawnych mających związek z działalnością SEP jest konsultowana i opiniowana między innymi ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich ma również największą w Polsce liczbę komisji kwalifikacyjnych nadających uprawnienia zawodowe do wykonywania zawodu. Stowarzyszenie prowadzi również cieszące się dużą popularnością oraz stojące na najwyższym poziomie kursy przygotowawcze do egzaminów kwalifikacyjnych.

- W większości zakładów pracy, działających, czy mających związek z branżą elektryczną, są osoby należące do SEP. Kontakty między członkami SEP pracującymi w różnych zakładach pracy znacząco ułatwiają możliwość odwiedzenia takich zakładów, zapoznaniem się z ich specyfiką, rozwiązaniami technicznymi w nich funkcjonującymi. Pozwala to na poznanie nowych technologii i rozwój zawodowy oraz światopoglądowy. My jako członkowie SEP i pracownicy Elektrowni Opole również chętnie przyjmujemy osoby chcące odwiedzić i zobaczyć jedną z największych i najnowocześniejszych elektrowni w Polsce. Jesteśmy dumni z naszego zakładu pracy i przy każdej możliwej okazji, również odwiedzając inne zakłady pracy, promujemy Elektrownię Opole. Dzieląc się wiedzą, wymieniając się informacjami, rozwijamy się i podnosimy swoje kwalifikacje, które później wykorzystujemy w swojej pracy zawodowej – tłumaczy prezes Kurzywilk. Organizowanie wyjazdów technicznych to ważna część działalności elektrownianego Koła SEP. Średnio dwa, trzy razy w roku odbywają się takie wyjazdy. Ich celem, jak już wcześniej wspomniano, jest rozwijanie horyzontów, podnoszenie wiedzy i świadomości technicznej, a przez to kwalifikacji zawodowych uczestników wyjazdów. W ostatnich dwóch dekadach działalności Koła SEP nr 26 przy Elektrowni Opole osoby zrzeszone miały okazję odwiedzić m.in. elektrownie atomowe we Francji, Czechach i Szwajcarii, elektrownie konwencjonalne we Francji, Niemczech, Ukrainie (nie wspominając o większości elektrowni w Polsce), elektrownie wodne i szczytowo-pompowe w Polsce, Cechach i Szwajcarii. Gościliśmy również w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego na terenie Polski jak również w hutach i zakładach górniczych. Niejednokrotnie wizyty takie powiązane były z możliwością zobaczenia „najdalszych” zakątków tych zakładów – zjazdy na głębokości sięgające 1000 metrów pod powierzchnię ziemi, czy na „samo dno” wyrobiska kopalni węgla brunatnego. Chętnie zwiedzamy również zakłady produkcyjne z innych branż przemysłu ciężkiego i lekkiego. Udało nam się odwiedzić kilka równych zakładów produkcyjnych na terenie Francji, Niemczech, Czech i Szwajcarii oraz wiele zakładów przemysłowych w Polsce.

- W naszej działalności chodzi o propagowanie szeroko rozumianych zasad elektryki w gronie osób związanych z elektryką, automatyką, informatyką i telekomunikacją, gdyż są to dziedziny, w których ma zastosowanie elektryczność – mówi Benon Soppa, sekretarz Koła SEP nr 26 przy Elektrowni Opole. - Chodzi nam o to, żeby tych ludzi pracujących w wymienionych branżach przyciągnąć i zainteresować naszą działalnością, żeby mogli się w swoim fachu dalej rozwijać. Jeżeli chodzi o członków Stowarzyszenia to w ostatnich latach zauważamy powolnie rosnące zainteresowanie i napływ osób młodych, chcących rozwijać się i działać w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska