Nasza Loteria

Gala ludzi kultury w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu. Nagrodzono najaktywniejszych [ZDJĘCIA]

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Nagrody dla ludzi kultury województwa opolskiego 2023 przyznano w opolskim teatrze im. Jana Kochanowskiego.
Nagrody dla ludzi kultury województwa opolskiego 2023 przyznano w opolskim teatrze im. Jana Kochanowskiego. Łukasz Biernacki
Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury 2023 zostały przyznane w środowy wieczór na uroczystej gali w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Łącznie wyróżnionych zostało kilkadziesiąt osób związanych z muzyką, sztuką, muzealnictwem i wieloma innymi dziedzinami kultury.

- Dedykujemy ten wieczór wszystkim ludziom, którzy pracują na rzecz kultury województwa opolskiego. Bardzo dziękuję, że docieracie z tą ofertą uatrakcyjnienia życia i nowej jakości życia do tak wielu miejsc – mówił na rozpoczęciu gali Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Poniżej prezentujemy pełną listę nagrodzonych.

Nagroda specjalna za całokształt działalności na rzecz kultury naszego regionu:

Eryka Trzewik – Drost – pochodzi z Pokoju, w latach 1957-1964 była projektantką w Zakładzie Porcelany „Bogucice" w Katowicach-Bogucicach. W latach 1965-1990 jako projektantka związana była z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej. Zajmowała się głównie projektowaniem dekoracji; jest autorką ciekawych rozwiązań ornamentalnych wykorzystujących naturalne materiały w odlewach do form prasowanych, m.in. w zestawie naczyń użytkowych „Cora". Małżeństwo Drostów przez ponad 40 lat związane było z hutą w Ząbkowicach.

Wojciech Toporowski - jako nauczyciel języka angielskiego przepracował 31 lat w brzeskich szkołach ponadgimnazjalnych. Jego znaczące osiągnięcie to Festiwal Piosenki Angielskiej, którego jest pomysłodawcą.

Pozostali laureaci:

 • Piotr Paisdzior - przez lata angażował się w promocję historycznych walorów Opolszczyzny oraz szeroko pojętego Śląska organizując wraz z członkami stowarzyszenia widowiska historyczne, prelekcje, pokazy czy lekcje żywej historii
 • Błażej Duk - fotograf, pasjonat historii i tradycji. Od momentu powstania pierwszej strony internetowej Zalesia Śląskiego w 2000 r. rozpoczął archiwizowanie oraz opisywanie ważniejszych wydarzeń w miejscowości.
 • Adriana Jarosz - autorka m.in. książek poetyckich, utworów dla dzieci, a także tekstów z zakresu pedagogiki oraz regionalizmu. Jest laureatką licznych konkursów poetyckich, a także jurorką wielu ogólnopolskich konkursów literackich.
 • Linda Wencel – Gliniorz – z gminy Komprachcice, zaangażowana w przedsięwzięcia kulturalne w obszarze muzyki, dzieląca się swoimi zdolnościami plastycznymi, nieszczędząca wolnego czasu dla potrzeb innych ludzi czy organizacji.
 • Robert Suchiński - jest artystą rzeźbiarzem, nauczycielem rzeźby w opolskim plastyczniaku, nauczycielem akademickim na Politechnice Opolskiej, wicedyrektorem do spraw artystycznych opolskiego plastyczniaka.
 • Patrycja Kostyra - opolska artystka, ilustratorka, animatorka kultury, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, obecnie zawodowo związana z Wydziałem Sztuki UO. Jest członkinią streetartowej Grupy Murki.
 • Daria Ogon - aktywna członkini Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, od 2017 roku działa również w ramach Stowarzyszenia Opolskie Lamy, współorganizując Festiwal Filmowy Opolskie Lamy i inne projekty kulturalne.
 • Krzysztof Piasecki - kompozytor, aranżer, pedagog - jeden z najwszechstronniejszych gitarzystów polskiej sceny muzycznej. W 1997 zdobył tytuł Najlepszego Gitarzysty Jazzowego pisma muzycznego "Gitara i Bas". W 2018 r. doprowadził do rewitalizacji Opolskiego Towarzystwa Jazzowego i został Prezesem Zarządu tego towarzystwa.
 • Andrzej Jakubczyk - od roku 1996 r. jest aktorem Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. W ramach swojej działalności artystycznej stworzył ponad sto kilkadziesiąt ról teatralnych, przez dziesięć lat współtworzył także radiowy kabaret TEKA.
 • Agnieszka Zyskowska – Biskup - pracuje w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki, prowadzi dla dzieci i młodzieży lekcje teatralne oraz warsztaty swojego autorstwa.
 • Joanna Dubiel – Stonoga - nauczyciel-twórca-artysta-pedagog. Jest nauczycielką plastyki, techniki i etyki od czterdziestu lat związana z placówkami oświatowymi w Ozimku. Jest autorką edukacyjnych programów własnych, wielu projektów oraz innowacji pedagogicznych.
 • Ernest Malik - animator muzyczny na terenie gminy Murów. Nauczyciel klasy instrumentów blaszanych w Szkole Muzycznej I stopnia w Kluczborku. Organista w Parafii św. Rocha w Starych Budkowicach. Dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Camerata" działającej przy Parafii św. Rocha w Starych Budkowicach.
 • Tadeusz Taszycki - jest nestorem opolskich plecionkarzy i wybitnym koszykarzem oraz gawędziarzem. Plecionkarstwo na Śląsku Opolskim przy jego udziale zostało w lutym 2023 r. wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
 • Józef Chyży - jest artystą, edukatorem działającym na polu kultury od wielu lat. Zawodowo związany z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu gdzie realizuje ciekawe projekty edukacyjne dla różnych grup wiekowych. Działa aktywnie na polu wystawienniczym realizując interesujące ekspozycje.
 • Katarzyna Szałecka – Ptak - pracownik Urzędu Gminy Strzeleczki od 2022 r. Zajmuje się promocją Gminy Strzeleczki oraz współpracą z organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność pożytku publicznego. W kreatywny i ciekawy sposób tworzy strategie i techniki zarządzania mediami społecznościowymi.
 • Anna Bannert – pracę w Muzeum Wsi Opolskiej rozpoczęła w roku 2008. Opracowała scenariusz lekcji muzealnych „Sekrety kuchni śląskiej", które realizowane w Muzeum cieszą się dużą popularnością wśród uczniów i kadry nauczycielskiej.
 • Paulina Rutowicz - jako instruktorka, reżyserka i choreografka stworzyła wiele spektakli tanecznych - zarówno dla dorosłego widza, jak i dla dzieci. Jest także znakomitą animatorką życia kulturalnego - w tym w dziedzinie tańca i teatru.
 • Zbigniew Gąsiorowski - od przeszło 30 lat r. jest pracownikiem Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, pełniąc funkcję instruktora muzyki. Od zawsze związany z obszarem kulturowym, społecznym, twórczym.
 • Joanna Bilowicka - jest doskonale znana brzeskiej publiczności, zarówno jako artystka, twórczyni spektakli muzyczno-teatralnych, jak i opiekunka solistów, grup wokalnych i musicalowych. Założyła grupę artystyczną „Antytemat Productions”.
 • Jarosław Paluch - kierownik i założyciel Kluczborskiego Ogniska Muzycznego, które zostało przekształcone w Studium Muzyki Rozrywkowej i istnieje do dnia dzisiejszego przy Centrum Kultury w Kluczborku. Jest pomysłodawcą i inicjatorem akcji „Pomogę bo mogę" czyli zbiórki żywności oraz środków czystości do noclegowni dla osób bezdomnych.
 • Agnieszka Połońska - związana jest z Kluczborskim Domem Kultury obecnie Centrum Kultury w Kluczborku. Czynnie działa w Stowarzyszeniu Miłośników Kultury i Sztuki „Irys". Zaangażowana jest również w działalność społeczną a w roku 2022 została szefem sztabu WOŚP Kluczbork.
 • Ewa Kruszyna - jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, w sekcji stroje ludowe. Na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań stworzyła rekonstrukcje śląskich ubiorów ludowych oraz opracowała programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych o tej tematyce.
 • Teodor Wilk – z zamkiem w Mosznej jest związany zawodowo od 1988 r., Jego działalność dotyczy obszaru obejmującego kulturę i sztukę, tj. wystawy, warsztaty, koncerty. Na przestrzeni kilkunastu lat, współuczestniczył w organizacji kilkudziesięciu takich wydarzeń.
 • Wojciech Ossoliński - od 28 lat prowadzi Klub Ludzi Piszących w Głuchołazach. Aktywny organizator spotkań literackich. Satyryk, felietonista. Jego utwory prezentowano w czeskiej prasie literackiej i wydaniach międzynarodowych. Laureat kilku konkursów poetyckich. Stanisław Pokorski - wybitny oleski artysta, absolwent Wydziału Grafiki Warsztatowej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 2015 r. jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.
 • Tomasz Stefan – jest założycielem-fundatorem, prezesem i wiceprezesem dwóch prężnie działających fundacji na terenie województwa opolskiego - Fundacji Rozwoju Artystycznego „Fabryka Muzyki" i Fundacji Centrum Edukacji Wokalnej w Gorzowie Śląskim. Obie zajmują się: edukacją muzyczną dzieci, młodzieży i dorosłych.
 • Irena Żołędź - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Oleśnie oraz w Młodzieżowym Studium Muzyki Rozrywkowej. Ponad 50-u jej absolwentów szkół muzycznych ukończyło akademie muzyczne w kraju zasilając kadrę wielu szkół muzycznych w Polsce i za granicą.
 • Kazimiera Holka – artystka z gminy Domaszowice o wielu talentach, tj. pisze i recytuje wiersze, corocznie wykonuje wieńce dożynkowe, udziela się społecznie w różnego rodzaju organizowanych uroczystościach gminnych jak i kościelnych.
 • Ryszard Radomiński - od 26 lat jest kierownikiem muzycznym zespołu „Namysłowiacy", który na konkursach i przeglądach zdobywa wiele nagród i wyróżnień. Jest pomysłodawcą i opiekunem „Studia Piosenki".
 • Tadeusz Bezwerchny - od ponad 28 lat pełni funkcję Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Świerczowie. Przez swoją pracę i zaangażowanie przyczynił się do rozkwitu kultury na terenie gminy, jak również poza jej granicami. Jest pasjonatem harcerstwa, lokalnej historii i kultury.
 • Alojzy Ketzler - jest społecznikiem, który od wielu lat działa na rzecz swojej miejscowości - Ciska. Jest również edukatorem, animatorem i kreatorem wielu wydarzeń. Od 1972 r. kolekcjonuje zachowując dla przyszłych pokoleń zabytkowy sprzęt i artefakty, a także kultywuje miejscowe zwyczaje i tradycje regionu.

Nagroda marszałka województwa opolskiego za wydarzenie muzealne roku 2022

Kategoria „wystawa”

 • Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie – Koźlu: Wystawa „W 800-lecie pierwszej wzmianki o Kasztelani Kozielskiej”
 • Muzeum Śląska Opolskiego : Wystawa „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"
 • Muzeum w Praszce: Wystawa „Z dziejów Praszki”

Kategoria „inicjatywa edukacyjna”

 • Centralne Muzeum Jeńców Wojennych: Akcja społeczno-artystyczna „Tu byli”
 • Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu: Wolontariat w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Nagroda im. Karola Miarki przyznawana za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury osobom fizycznym, które w szczególny sposób przyczyniły się do upowszechniania kultury i nauki naszego regionu, wnosząc trwałe wartości humanistyczne do kultury narodowej w myśl idei propagowanych przez Karola Miarkę.

Prof. dr hab. Wiesława Piątkowska – Stepaniak – m.in. dzięki zaangażowaniu Pani Profesor został utworzony kierunek medyczny na Uniwersytecie Opolskim. Była członkiem komitetu monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego, a także aktywnie uczestniczyła w pracach nad stworzenie strategii Województwa Opolskiego oraz strategii Uniwersytetu Opolskiego. Jest założycielką „Fundacji Prosto z Serca", która w możliwie najszerszym zakresie wspomaga walkę z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak jest twórcą Centrum Partnerstwa Wschodniego Uniwersytetu Opolskiego. Dzięki jej ponad 10-letniej współpracy ze środowiskami naukowymi i politycznymi na Ukrainie oraz w USA, rozwinęła szeroką wymianę studentów i naukowców z krajów Partnerstwa Wschodniego. Dzięki jej osobistym kontaktom z uczelniami i placówkami naukowymi Ukrainy Uniwersytet Opolski podpisał z nimi kilkanaście umów, w tym m.in. z Politechniką Lwowską i Uniwersytetem Lotnictwa w Kijowie. Prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak jest członkiem następujących organizacji: Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych, Oddział w Opolu (od 2004 do dziś); Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej (od 2010 do dziś); Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (od 2000 do dziś); Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, (od 2009 do dziś); Światowa Rada Badań nad Polonią (od 2008 do dziś); Fundacja Zacny Uczynek, Krasnystaw, (od 2012 członek zarządu). Prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak jest Opolską Ambasadorką Unii Europejskiej, jest również zaangażowana w kampanię Samorządu Województwa Opolskiego „Opolska mama ma moc".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc
Przynajmniej pań od wuefu wszedł do teatru!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska