Europa jest zregionalizowana

Pytała Katarzyna Kownacka
Rozmowa z dr. Norbertem Honką, pracownikiem Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego, adiunktem w Katedrze Systemów Władzy Lokalnej.

- Pojęcie samorządu w Europie Zachodniej nieodłącznie wiąże się z pojęciem regionu. Czym jest jednostka podziału, jaką jest region?
- Region to najwyższa i największa wewnętrzna struktura terytorium państwa. Region cechuje stosunkowo duża powierzchnia - kilkadziesiąt tysięcy kilometrów kwadratowych i znaczna liczba ludności - kilka milionów. Region stanowi jednolity obszar z punktu widzenia przyrodniczego i kulturowego. Powinna być w nim prowadzona w zależności od potrzeb i specyfiki, samodzielna polityka ekologiczna, społeczna, gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa. Prowadzą to powołane do tego instytucje własne. Region powinien mieć dużą niezależność od organów państwa, która wyrażać się ma posiadaniem osobowości publiczno-prawnej i cywilnoprawnej.
- To takie minipaństwo w państwie?
- To ogniwo pośrednie, ale niekoniecznie pośredniczące, między państwem a innymi jednostkami organizacji terytorialnej.
- Gdzie region jest podstawą podziału organizmu państwowego?
- Regionalizacja stanowi dziś fundament ustroju Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch, a także Wielkiej Brytanii.
- Dlaczego, wśród wszystkich istniejących już jednostek podziału, region zyskuje teraz na wartości?
- Regionalizacja, po pierwsze jest to wynik tendencji do umacniania naturalnych obszarów i ośrodków społecznych uwarunkowanych historią i tradycją, po drugie - wynik nowego modelu organizacji państwa. Wobec ogromu zadań współczesnego państwa centralne ustalenia polityki są nieefektywne, a dotychczasowe jednostki podziału okazują się za małe, aby stać się przestrzenną podstawą realizowania zadań, które wykonuje władza centralna. Do tego wśród kilku koncepcji zjednoczonej Europy wygrywa właśnie koncepcja Europy regionów.
- Ile regionów mamy w Polsce?
- W tej chwili teoretycznie granice regionów w Polsce pokrywają się z granicami województw. Jest to jednak podział stworzony ze względów politycznych, bo faktycznie istnieje dziewięć wykształconych historycznie regionów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska