Firma Solidaris z Kędzierzyna-Koźla. Bezpieczny transport niebezpiecznych towarów. Oni wiedzą, jak wozi się chemikalia

Akcja specjalna Ciężka jazda
Dziś Solidaris ma prawie 700 zarejestrowanych pojazdów, co w przełożeniu na zestawy daje około 400.
Dziś Solidaris ma prawie 700 zarejestrowanych pojazdów, co w przełożeniu na zestawy daje około 400. Materiały firmy Solidaris
Historia firmy Solidaris pokazuje, że marzenia się spełniają. Dziś to kędzierzyńsko-kozielskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w transporcie towarów niebezpiecznych, należy do największych i najnowocześniejszych w Europie.

Spółka Solidaris powstała w 2003 roku i założona została przez rodzeństwo Groegerów.

Nasza firma rodziła się w trudnym czasie, rok przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, niepewność była więc ogromna, na rynku funkcjonowało też wiele przedsiębiorstw, które nie ukrywajmy, były zdecydowanie bardziej rozwinięte od nas – wspomina Piotr Groeger, prezes zarządu spółki Solidaris z Kędzierzyna-Koźla. – A my zaczynaliśmy od kilku zestawów, które musieliśmy sfinansować, a nie było to łatwe.

Solidaris od samego początku kładł nacisk na najwyższą jakość, szkolenie kadry, inwestycje, nowoczesne rozwiązania telematyczne, a to zaowocowało tym, że bardzo szybko odnalazł się w branży chemicznej. Na początku bowiem jego ciężarówki woziły tzw. towary neutralne (dziś to ok. 30 proc. floty).

- Śmiało można powiedzieć, że dzisiaj stanowimy firmę, która na rynku polskim postrzegana jest jako największa flota z kapitałem polskim, która jest przystosowana do przewozu materiałów chemicznych – dodaje Piotr Groeger.

Jak dodaje prezes, celem Solidarisa jest najwyższy poziom świadczonych usług.

Od początku, mimo, że flota liczyła kilkanaście pojazdów, wszystko musiało być na najwyższym poziomie, bo od pierwszego dnia działalności nasze pojazdy ruszyły na drogi Europy – mówi Piotr Groeger. - Jeżdżą po nich do dzisiaj i jest ich znacznie więcej, co jest najlepszą rekomendacją i dowodem na to, że nasza polityka solidnych i terminowych usług przyniosła pozytywny efekt.

W 2008 roku Solidaris uzyskał certyfikat systemu zarządzania jakością PN-EN ISO 900I:2000, a w 2009 i 2013 roku przedsiębiorstwo poddało się badaniu SQAS TS (Safty and Quality Assessment System for Transport Service), zostało też wyróżniono przez wiele niezależnych instytucji za zarządzanie i politykę jakości.

Dziś, po kilkunastu latach działalności, mamy wielką satysfakcję, że doceniają nas klienci i chcą korzystać z naszych usług – mówi Piotr Groeger.

Kamieniem milowym w historii firmy stało się połączenie w grudniu 2012 roku dwóch firm transportowych. Solidaris stał się właścicielem 100 procent udziałów w firmie AUTOZAK.

Przedsiębiorstwo Transportowo – Spedycyjne AUTOZAK Sp. z o.o. powstało w 1998 roku i jest kontynuatorem działalności dawnego Zakładu Transportu Samochodowego, który funkcjonował w strukturach Zakładów Azotowych Kędzierzyn od początku 1948 roku. AUTOZAK jako pierwsza polska firma transportowa uzyskała certyfikat badania SQAS. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w przewozach ciekłych produktów chemicznych – neutralnych oraz towarów niebezpiecznych – w autocysternach i tank kontenerach.
Co ciekawe, przygoda z transportem rodziny Groegerów rozpoczęła się o wiele wcześniej niż w 2003 roku, kiedy powstawał Solidaris.

- Mój brat prowadził firmę przewozową, a ja praktykowałem tam jako kierowca, miałem przyjemność prowadzić jelcze i stary – wspomina z uśmiechem Piotr Groeger. – Proszę sobie wyobrazić, że w 1990 roku jechaliśmy z bratem wspomnianym już starem, i zza płotu podziwialiśmy piękne nowiutkie ciężarówki stojące na placu AUTOZAK-u. O mało się nie popłakaliśmy, że my jeździmy takim sprzętem. Kiedy opowiedzieliśmy o tym naszemu ojcu, powiedział nam: chłopaki zejdźcie na ziemię, bo nigdy do tego poziomu nie dojdziecie. Powiedzieliśmy mu, ze od marzeń się wszystko zaczyna, a jedyne co nas ogranicza to nasze myśli i marzenia. Chcieliśmy mieć bardzo takie pojazdy i dziś nie tylko mamy najnowocześniejszą flotę w Polsce i Europie, ale działamy też na bazie firmy, która wówczas była, jakby się wydawało, naszym niedoścignionym wzorem.

Dziś Solidaris ma prawie 700 zarejestrowanych pojazdów, co w przełożeniu na zestawy daje około 400.

- Cały czas dążymy do tego, by firma miała stabilna i mocą pozycje na ryku, a ludzie, którzy u nas pracują, już ponad 400 osób, miały poczucie bezpieczeństwa – kończy Piotr Groeger.

Partnerem cyklu "Ciężka jazda" jest Opolskie Zrzeszenie Przewoźników Drogowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska