Transporty wielkogabarytowe ruszają niemal codziennie po godz. 22.00. Wyjeżdżają z bazy firmy Transannaberg w kierunku gminy Wielowieś (woj. śląskie), gdzie powstaje nowoczesna farma wiatrowa.
Farma będzie się składać z 20 wiatraków, których słupy będą miały wysokość 122 metrów. Natomiast licząc razem z łopatą, każdy wiatrak będzie miał aż 190 metrów wysokości.
By transport wiatraków był możliwy, są one dostarczane w kawałkach. Przykładowo słupy podzielone są na 5 części o długości ok. 25 metrów. Mają one szerokość ok. 4,40 metrów. Po dostarczeniu na miejsce, są łączone ze sobą przy użyciu dźwigu.
W trakcie przejazdu specjalistycznych ciężarówek, ruch jest wstrzymywany, a niektóre znaki i przydrożne barierki są demontowane. Za bezpieczeństwo przejazdu odpowiadają zarówno kierowcy, jak i piloci.
- Musimy zachować szczególną ostrożność, bo niestety nie wszyscy kierowcy stosują się do poleceń pilotów - zauważa Andrzej, jeden z kierowców.
Trasa przebiega głównie drogą krajową nr 94, która zaprojektowana jest w taki sposób, by możliwy był ruch pojazdów z transportem ponadnormatywnym. Pomimo tego pod wiaduktami i na rondach przejazd odbywa się z prędkością raptem kilku kilometrów na godzinę.
Kierowcy, którzy poruszają się przez Strzelce Opolskie ok. godz. 22.00 muszą liczyć się z utrudnieniami. Przejazdy kolejnych części farmy wiatrowej zaplanowano na październik.
Za budowę farmy wiatrowej w gminie Wielowieś odpowiedzialna jest firma Akuo Energy. To międzynarodowa korporacja z siedzibą we Francji, która od 2007 roku działa w sektorze energetyki odnawialnej.
Jak podaje inwestor, to największe tego typu przedsięwzięcie na terenie województwa śląskiego.
“Na potrzeby farmy wiatrowej zaprojektowano nowe wolnoobrotowe elektrownie wiatrowe firmy Vestas typu V136 o mocy 3,3 MW. Łączna moc parku wyniesie zatem 66 MW” - czytamy w opisie inwestycji.
“Zanim wydano pozwolenie na budowę inwestor przeszedł procedury związane z uzyskaniem praw do gruntów, wydaniem warunków przyłączenia do sieci oraz badaniami środowiskowymi. Prowadzono także dokładne pomiary wiatru – ich wyniki są szczególnie ważne z punktu widzenia wskaźników ekonomicznych inwestycji. Prowadzone przez 10 lat za pomocą profesjonalnego sprzętu umieszczonego na maszcie o wysokości 80 metrów pomiary pokazały, że Wielowieś ma szczególnie korzystne warunki wiatrowe.” - podkreśla inwestor.