TRANSANNABERG specjalizuje się w przewozie elektrowni wiatrowych. Nie ma wiatraka, którego nie dostarczy we wskazane miejsce

Akcja specjalna Ciężka jazda

Wideo

Zobacz galerię (75 zdjęć)
Firma TRANSANNABERG Wiesiollek ze Strzelec Opolskich na rynku jest od ponad 30 lat. Zaczynała m.in. od transportu elementów elektrowni węglowych, dziś specjalizuje się w przewozie elektrowni wiatrowych.

- Specjalizujemy się w przewozach ponadnormatywnych, ciężkich, specjalnych, których wymiary przekraczają dozwolone w tradycyjnym ruchu normy – informuje Andrzej Kokoszka z firmy TRANSANNABERG. Zaczynaliśmy m.in. od transportu elementów elektrowni węglowych, natomiast od ponad 15 lat skupiamy się na wieżach wiatrowych. Zaczynaliśmy od wiatraków o mocy około jednego megawata, dzisiaj mamy za sobą transport prototypu wiatraka, który posiada moc 4,8 megawata i jest to najprawdopodobniej największa tego typu konstrukcja, która stoi na lądzie.

Czytaj także

Jak dodaje Andrzej Kokoszka, śmigła transportowane były przy użyciu najnowszych i pierwszych w Europie zestawów, które są na wyposażeniu firmy TRANSANNABERG Sp z o.o. Co ciekawe, aby przewieźć jeden wiatrak potrzeba do tego od 9 do 15 samochodów.

Teraz przygotowujemy się do przewozu łopaty o długości 78,4m metrów co będzie naszym rekordem oraz rynkowym – mówi Andrzej Kokoszka który dodaje że długość całkowita zestawy będzie wynosiła 87,5m!

Po 2015 roku nowy rząd ograniczył w Polsce stawianie farm wiatrowych i produkcję ekologicznej energii. Odczuły to również firmy zajmujące się transportem tego typu urządzeń.

Musieliśmy w krótkim czasie znaleźć się na innych rynkach, udało się nam to w jakimś stopniu i weszliśmy na rynki zagraniczne – mówi Andrzej Kokoszka. – Na zlecenia naszych kontrahentów woziliśmy wiatraki na przykład na Ukrainę, do Chorwacji czy Serbii.

Firma TRANSANNABERG Wiesiollek została założona 12 marca 1987 roku. To właśnie wówczas w gminie Leśnica dokonano wpisu działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo przez Joachima Wiesiollek o nazwie TRANSANNABERG – USŁUGI TRANSPORTOWE JOACHIM WIESIOLLEK siedzibą na Górze św. Anny.

Od początku 1993 roku działalność była prowadzona w formie spółki cywilnej przez małżonków Mariolę i Joachima Wiesiollek. We wrześniu 1995 roku spółka kupiła nieruchomość przy ul. Zakładowej 5 w Strzelcach Opolskich z rozległym placem transportowym oraz z budynkiem, w którym mieszczą się pomieszczenia biurowe, magazynowe i warsztatowe. Trzy lata później siedziba firmy z Góry św. Anny została przeniesiona do nowo powstałej bazy transportowej.

W 2001 roku spółka cywilna została przekształcona w spółkę jawną pod nazwą TRANSANNABERG Wiesiollek J. M.SPÓŁKA JAWNA. W tej formie przedsiębiorstwo prowadzi działalność transportową do chwili obecnej.

W 2011 roku strzeleckie przedsiębiorstwo rozszerzyło swoją działalność o usługi dźwigowe, tak by całościowego spełniać wymagania i oczekiwania klientów. Dzisiaj firma posiada żurawie samojezdne w klasie od 60t do 220t które są wykorzystywane do podstawowych usług dźwigowych, jak również rozładunku elementów wiatraków na farmach wiatrowych.

Od roku 2020 firma TRANSANNABERG Sp. Jawna działa jako TRANSANNABERG Sp. z o.o. i w dalszym ciągu zarządzana jest przez Joachima i Mariolę Wiesiollek.

Kolejną gałęzią działalności firmy ze Strzelec Opolskich jest… budowa dróg tymczasowych. Rozwiązanie przez nią stosowane pozwala na wyłożenie dowolnej ilości płyt, na dowolnym podłożu, które tworzą spójną powierzchnię bez użycia drogich urządzeń dźwigowych HDS do załadunku, wyładunku i rozłożenia. Dodatkowo przedsiębiorstwo posiada w ofercie drewniany podkłady wykorzystywane do magazynowania oraz pracy dźwigów montażowych i pomocniczych. Firma posiada także 7 ha powierzchni magazynowej, które są dostępne w Strzelcach Opolskich.

Jak zapewniają właściciele przedsiębiorstwa oraz jego pracownicy, misją firmy TRANSANNABERG na dalsze lata działalności, będzie jak do tej pory, umacnianie jej pozycji na rynku przy pełnym zrozumieniu i dostosowaniu się do potrzeb klienta. Firma będzie również w dalszym ciągu dbała o środowisko, dostarczając coraz to nowsze technologie elektrowni wiatrowych, które produkują czystą energię.

Warto zaznaczyć że ze względu na drobne zmiany przepisów, transport elektrowni wiatrowych na terenie Polski ponownie ruszył, co dało możliwość ponownego prowadzenia projektów na terenie polski.

Czytaj także

Co ważne, firma we własnym zakresie organizuje transporty multimodalne: promami, statkami oraz koleją, zapewnia też załadunki, rozładunki i instalacje elektrowni wiatrowych. Przedsiębiorstwo bierze również na siebie zezwolenia na przejazdy ponadnormatywne w kraju i zagranicą, samodzielnie sporządza raporty drogowe, zajmuje się demontażem i przebudową infrastruktury drogowej, organizowaniem demontażu sieci telekomunikacyjnych, elektrycznych oraz wyłączaniem i rozpinaniem trakcji kolejowych, wykonuje też ekspertyzy wiaduktów i mostów.

TRANSANNABERG to nie tylko elektrownie wiatrowe, chętnie podejmują się również transportu maszyn budowlanych i rolniczych, konstrukcji, silosów oraz tego wszystkiego, co odbiega wymiarami od normy a do ich transportu niezbędne jest doświadczenie, specjalny sprzęt i wiedza.

Partnerem cyklu "Ciężka jazda" jest Opolskie Zrzeszenie Przewoźników Drogowych

Dodaj ogłoszenie