Gmina Kluczbork wymieni wszystkie lampy na ledowe. Przyniesie to spore oszczędności

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Aby zaoszczędzić na bardzo wysokich kosztach zakupu energii, w gminie Kluczbork, podobnie jak w wielu innych samorządach, część lamp ulicznych została wyłączona. Dzięki wymianie oświetlenia na ledowe, nie będzie to już konieczne.
Aby zaoszczędzić na bardzo wysokich kosztach zakupu energii, w gminie Kluczbork, podobnie jak w wielu innych samorządach, część lamp ulicznych została wyłączona. Dzięki wymianie oświetlenia na ledowe, nie będzie to już konieczne. Milena Zatylna
Prawie cztery tysiące lamp ulicznych na terenie gminy Kluczbork w najbliższym czasie zostanie wymienionych na energooszczędne. Samorząd podpisał w tej sprawie umowę z Tauronem.

- Po długich pertraktacjach z firmą Tauron doszliśmy do porozumienia. Dzięki temu w naszej gminie zabłyśnie nowe, energooszczędne światło uliczne. Aż 3807 opraw oświetlenia rtęciowego i sodowego zostanie zastąpionych nowoczesnymi oprawami LED – tłumaczy burmistrz Jarosław Kielar.

Wymiana lamp ma się rozpocząć na przełomie września i października, a zakończyć w styczniu przyszłego roku. Zajmować się tym będzie firma wyłoniona w przetargu.

- Ta wymiana to krok, który przyczyni się nie tylko do poprawy jakości oświetlenia w naszych ulicach, ale także do ogromnej oszczędności energii. Oszacowana redukcja zużycia ma wynieść aż pięćdziesiąt procent w stosunku do obecnej – tłumaczy burmistrz.

Gmina spłacać będzie cały proces wymiany lamp z oszczędności wynikających z obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej.

W związku z kryzysem energetycznym rząd zobowiązał samorządy do ograniczenia zużycia energii o co najmniej 10 procent. Wiele gmin, w tym Kluczbork, aby sprostać temu wymogowi, zdecydowało się wyłączyć część lamp oświetlających ulice i osiedla. Po wymianie oświetlenia, nie będzie to konieczne.

- Wymiana opraw oświetleniowych to także gwarancja pełnego włączenia wszystkich punktów świetlnych w naszej gminie – wyjaśnia Jarosław Kielar. - To inwestycja, która z czasem zacznie się zwracać, a jej długofalowe efekty przyniosą korzyści zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gapcio
Normalne!

najpierw koszty, a za jakiś czas oszczędności mam nadzieję!
N
Nerwus
A jaki będzie koszt wymiany tych lamp ?

Może to też warto podać do publicznej wiadomości?
J
JedenTaki
Tymczasem dworzec główny PKP w Opolu - w wejściowej części świecą s 3 lampy, w hali głównej policzyłem 10 lamp świecących w górne części sali! W środku (słonecznego) dnia, w miejscu gdzie są ogromne okna. Tyle w temacie lokalnej ekologii i ekonomii.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska