Gmina prężnie się rozwija. Wszystko dla dobra mieszkanców

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
UG Łubniany
Rozmowa z Pawłem Wąsiakiem, wójtem gminy Łubniany.

Czy Łubniany są gminą, w której dobrze żyje się mieszkańcom?

Trzeba o to zapytać mieszkańców. Jednak robimy wszystko, by żyło się coraz lepiej. Warto tu podać kilka przykładów. Pierwszym z nich jest większa transparentność w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Udało się to osiągnąć dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. Skuteczne usuwanie awarii, wymiana wodomierzy na radiowe i zdalne ich odczyty oraz elektroniczne faktury – to tylko niektóre udogodnienia, które zostały wprowadzone od marca 2021 roku. Drugim przykładem jest darmowa komunikacja gminna, która od września ubiegłego roku, pierwszy raz w historii Gminy, dzięki istniejącym pięciu liniom, połączyła wszystkie 11 sołectw gminy. Trzecim obszarem, w którym poprawiamy jakość życia Mieszkańców, są inwestycje drogowe. Dzięki współpracy z powiatem opolskim, samorządem województwa opolskiego, a także wojewodą , możemy realizować więcej inwestycji drogowych w naszej gminie. Nieustannie staramy się także o środki zewnętrzne, które umożliwiają budowy i remonty dróg.

Które inwestycje Pana zdaniem najbardziej przyczyniły się do poprawy jakości życia w gminie?

To inwestycje, o których już wspominałem. Niemniej – warto tu zaznaczyć, że na każde z tych działań – kroków milowych – składa się kilka, kilkanaście procesów. Choćby w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wybudowana została przepompownia ścieków w miejscowości Luboszyce, która znacząco obniżyła ciśnienie w sieci, odciążając miejscowości Biadacz, Kępa i Luboszyce. Dzięki utworzeniu darmowej komunikacji gminnej podjęliśmy rękawicę w walce z wykluczeniem komunikacyjnym. Autobusy, które kursują także do Opola i Kup pozwalają na darmowe przemieszczanie się w granicach naszego samorządu. To ogromne ułatwienie dla mieszkańców, szczególnie dla seniorów, którzy odwiedzają swoich znajomych w innych miejscowościach gminy. Z komunikacji korzystają także mieszkańcy, którzy pracują lub uczą się w Opolu. Inwestycje drogowe to efekt pozyskiwania środków zewnętrznych – choćby z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg czy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Współpracujemy z innymi szczeblami samorządu, dokładając się finansowo do inwestycji lub tworzenia dokumentacji projektowej. Stawiamy na budowę ścieżek pieszo-rowerowych, których w naszej gminie bardzo brakowało. Kończy się inwestycja łącząca Kępę, Luboszyce i Biadacz, w planach są kolejne ścieżki. To inwestycje nie do przecenienia – w bezpieczeństwo mieszkańców. W działaniach społecznych cieszę się, że powstały dwa gremia – Gminna Rada Seniorów i Młodzieżowa Rada Gminy. Dzięki temu dwie duże grupy mieszkańców zyskały swoich reprezentantów.

Dlaczego ludzie chcą budować swoje domy właśnie w gminie Łubniany?

Dane powiatu opolskiego wskazują, że nasza gmina znajduje się w czołówce samorządów, jeśli chodzi o ilość wydanych pozwoleń budowlanych. Przekłada się to także na dodatni przyrost naturalny. Co na to wpływa? Przypuszczam, że bliskość do Opola – stolicy regionu oraz dobre położenie gminy. Nowym mieszkańcom zależy na bliskości natury – wszak połowa terenu gminy to lasy, a w nich – trasy rowerowe, ciekawe atrakcje przyrodnicze w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, które podkreśli planowana „Stobrawska Wstęga”.

A z jakimi bolączkami musi zmagać się gmina?

Z przykrością stwierdzam – brak gminnych terenów inwestycyjnych. Ich niedobór hamuje rozwój samorządu – nie możemy stworzyć ciekawej oferty dla inwestorów, a także – dla mieszkańców – choćby nowego budownictwa komunalnego. Tam, gdzie jest to możliwe, planujemy nowe inwestycje – remizę OSP w Luboszycach czy ośrodek zdrowia w tej miejscowości, którego budowa ma rozpocząć się w tym roku.

Jakie cele stawia Pan przed sobą w najbliższym roku?

Wspomniana już budowa ośrodka zdrowia – to bardzo ważna inwestycja, która poprawi dostęp do opieki zdrowotnej dla mieszkańców Kępy, Luboszyc i Biadacza. Obecny budynek, w którym mieści się przychodnia, nie może już spełniać tej funkcji. Kolejnym wyzwaniem jest budowa kładki pieszo-rowerowej między Luboszycami a Biadaczem. Jej koszt to ponad 4 miliony złotych, a nasza gmina otrzymała na to zadanie dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu. W planach mamy także budowę kolejnej ścieżki pieszo-rowerowej, tym razem w Łubnianach. Dzięki współpracy z powiatem opolskim, będziemy starali się wybudować odcinek między kościołem, przez urząd gminy, a sklepem spożywczym. Jeśli pozwoli na to Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, będziemy chcieli utrzymać wysoki poziom naszej gminnej komunikacji. Nie spoczniemy także w pozyskiwaniu nowych środków zewnętrznych, także w oświacie i kulturze.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska