"Gospodarka III Rzeszy" zbudowana na zbrodniach. IPN zaprasza na wystawę plenerową w Opolu

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Wystawa "Gospodarka III Rzeszy" prezentowana jest na pl. Wolności w Opolu. Otwarcie nastąpiło 6 września.
Wystawa "Gospodarka III Rzeszy" prezentowana jest na pl. Wolności w Opolu. Otwarcie nastąpiło 6 września. Delegatura IPN Opole / facebook
W centrum Opola prezentowana jest wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pokazująca, w jaki sposób Niemcy budowali swoją gospodarkę. Do dziś wiele firm czerpiących korzyści ze zbrodni III Rzeszy, lub bezpośrednio w nie zaangażowanych, to światowi giganci. - Pokazujemy prawdziwe oblicze „niemieckiego cudu gospodarczego” – informują pracownicy delegatury IPN w Opolu.

Na placu Wolności w Opolu prezentowana jest wystawa pt „Gospodarka III Rzeszy” opracowana przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa pokazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej - infrastrukturę i technologie z okresu Wehrwirtschaft, czyli gospodarki wojennej, która była oparta na grabieży mienia i wyzysku ludności z państw pobitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej - czytamy w opisie prezentacji.

To nie pierwsza ekspozycja wystawy. Wcześniej odwiedziła inne miasta Polski. Podczas prezentacji w Gdańsku prezes IPN dr Karol Nawrocki zwracał uwagę, że 90 procent niemieckich firm funkcjonujących w czasie II wojny światowej korzystało z pracy przymusowej, budując tym kapitał III Rzeszy.

- Ten kapitał, który przeszedł swobodnie przez cezurę roku 1945 i ten kapitał, który - jak uznawali niektórzy mylnie - budował wielki niemiecki cud gospodarczy. On budował cud gospodarczy, ale był to kapitał stworzony na ofiarach, cierpieniu, barbarzyństwie, okrucieństwie i przerażającej śmierci. Niestety te finanse, te firmy i ten kapitał funkcjonuje także w XXI wieku na giełdach, na rynkach komercyjnych i wciąż jest z nami w codziennym życiu. Także w Polsce - mówił szef IPN.

Organizator wystawy wskazuje, że w gronie korzystających z niewolniczej i przymusowej pracy więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady oraz jeńców wojennych znajdują się m.in.:

  • Continental,
  • BMW,
  • Mercedes-Benz,
  • Volkswagen,
  • Siemens,
  • Bayer,
  • Agfa,
  • Dr. Oetker,
  • Hugo Boss,
  • Allianz,
  • Deutsche Reichsbahn (który przejął całą polską infrastrukturę kolejową),
  • Lufthansa,
  • Deutsche Bank,
  • koncern IG Farben.

Pracownicy IPN powołują się m.in. na ustalenia niemieckiego badacza. Historyk Götz Aly obliczył, że wartość dóbr zagrabionych przez Niemców można określić na poziomie co najmniej 2 bilionów euro, a wiele dóbr kultury skradzionych w całej Europie do dziś znajduje się w rękach niemieckich.

- Bez realnego zadośćuczynienia nie uda się zbudować Europy wartości, sojuszu wartości w NATO - mówił w Gdańsku prezes IPN.

Jednoznacznie odniósł się także do idei wypłacenia reparacji wojennych dla Polski.

- Dlatego też uważam, że reparacje przez Niemcy powinny zostać Polsce wypłacone. Powinny zostać wypłacone, bo tego wymaga przyzwoitość historyczna, przyzwoitość prawna, ale - co pokazujemy naszą wystawą - jest na to także ogromny potencjał ekonomiczny - tłumaczył dr Nawrocki.

Plansze edukacyjne przygotowano w dwóch językach - polskim i angielskim. Wystawa w centrum Opola będzie dostępna do 30 września.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska